Poradniki

7 zalet posiadania assistance

Jacek Gędłek

Właściciele samochodów wahają się przed zakupem dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, obawiając się niepotrzebnych wydatków. Tymczasem ubezpieczenia takie jak assistance mają wiele zalet, dzięki którym mogą być bardziej przydatne, niż wydaje się oszczędnym kierowcom. W odróżnieniu od obowiązkowego OC, korzysta z nich ubezpieczony i jego bliscy.

Dlaczego warto mieć assistance? Przedstawiamy tylko kilka z wielu zalet posiadania tego ubezpieczenia. Oto 7 mocnych stron polisy assistance w podróży własnym autem!

Pomoc w najtrudniejszych sytuacjach na drodze

Assistance obejmuje zwykle takie usługi, jak: 

 • naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia,
 • dowóz paliwa,
 • holowanie,
 • wynajem pojazdu zastępczego,
 • otwarcie samochodu, kiedy w środku zostały kluczyki,
 • pomoc po zgubieniu kluczyków,
 • wymianę żarówki lub koła,
 • naładowanie akumulatora,
 • pomoc w organizacji kontynuacji podróży lub powrotu pasażerów po uszkodzeniu pojazdu,
 • możliwość kontaktu telefonicznego z tłumaczem i infolinią,
 • pomoc prawną,
 • transport zwłok,
 • złomowanie samochodu.

Po kolizji, awarii, kradzieży lub wypadku (nie wszystkie ubezpieczenia obejmują pomoc w każdej sytuacji) można liczyć na powyższe świadczenia. Świadomość tego, że w razie takiego zajścia przysługuje Ci pomoc, ograniczy stres na miejscu zdarzenia. Usługi w ramach pakietu assistance mogą okazać się nieocenione, zwłaszcza po wypadku za granicą.

Asysta za granicą

Wypadek za granicą wiązałby się z dodatkowymi problemami w postaci bariery językowej i nieznajomości lokalnego prawa drogowego. Właśnie dlatego usługi tłumaczenia i prawne są świadczone przez TU. Tłumacz pomaga przez telefon w kontakcie z policją, służbami medycznymi oraz urzędnikami.

Inne świadczenia, przydatne na terenie Polski mogłyby okazać się nieodzowne za granicami państwa. Na przykład naprawa pojazdu na miejscu lub jego holowanie do Polski byłyby bardzo kosztowne i trudne do zorganizowania, gdyby nie znajdowały się w pakiecie assistance.

Pomoc w kontynuacji dalekiej podróży lub w powrocie do domu

Po uszkodzeniu pojazdu kierowca i pasażerowie mogą wyrazić chęć kontynuacji podróży lub powrotu do domu na koszt ubezpieczyciela. Jak wygląda wtedy pomoc TU?

TU może zapewnić zakwaterowanie przez kilka dób oraz przewóz osób do hotelu. Dzieje się tak zwykle w przypadku utraty zdrowia lub życia kierowcy. Pasażerowie uszkodzonego pojazdu mogą też wyrazić chęć powrotu do domu. Często w takiej sytuacji ubezpieczyciele udzielają pomocy tylko wtedy, gdy zdarzenie miało miejsce w znacznej odległości od miejsca zamieszkania ubezpieczonych. Istnieje jednak możliwość zniesienia franszyzy kilometrowej, o ile wybierze się odpowiedni pakiet.

Możliwość wynajmu samochodu zastępczego

Naprawa samochodu w warsztacie wiąże się z utratą swojego środka transportu na przynajmniej kilka dni, co generuje problemy z dojazdem do pracy czy odwożeniem dzieci do szkoły. W tej sytuacji przydaje się możliwość wynajmu samochodu zastępczego. TU oferują taką możliwość na ograniczoną liczbę dni, w zależności od wersji ubezpieczenia. Zwykle samochód zastępczy nie przysługuje osobom, które wykorzystały usługę przewozu do domu po zdarzeniu drogowym.

Przy wynajmowaniu samochodu zastępczego obowiązuje kilka zasad, na przykład samochód nie może być pojazdem wyższej klasy niż uszkodzone auto. Poza tym trzeba udowodnić ubezpieczycielowi, że pojazd jest rzeczywiście potrzebny i nie można poprosić o wynajęcie samochodu, jeśli posiada się drugie, nieużywane auto.

Pomoc medyczna

Po wypadku, w którym osoby jadące ubezpieczonym samochodem zostały poszkodowane, w ramach assistance dostępna będzie pomoc medyczna. Niektóre firmy ubezpieczeniowe (np. Warta w pakietach: Złotym+, Platynowym i krótkoterminowym Podróżniku 15) zapewniają wtedy organizację wizyty pielęgniarki, rehabilitację dla poszkodowanych, a dla pozostałych osób znajdujących się w pojeździe zastępczego kierowcę i przewóz dzieci, które pozostały bez opiekunów.

Szczególna pomoc dla rodziców i właścicieli zwierząt

Spójrzmy na oferty dwóch towarzystw ubezpieczeniowych, dotyczące sprawowania opieki nad dziećmi i pupilami poszkodowanych osób. Firma LINK4 w najszerszym pakiecie assistance przewiduje opiekę nad dziećmi i zwierzętami w razie hospitalizacji ich jedynego opiekuna.

Z kolei PZU w assistance Pomoc w Drodze Super oferuje przewóz i opiekę nad dziećmi w razie uszkodzenia ciała, zachorowania lub śmierci kierowcy ubezpieczonego auta. Przewóz dzieci odbywa się do miejsca wskazanego przez ich prawnego opiekuna, a opieka nad nimi w ramach assistance trwa do 3 dni. W tym samym pakiecie zapewnia się transport zwierzęcia do hotelu dla zwierząt lub lecznicy albo jego utylizację, o ile konieczne będzie przeprowadzenie tych czynności w czasie, gdy pupil ubezpieczonej osoby będzie pod opieką pracowników serwisowych towarzystwa.

Możliwość dostosowania ubezpieczenia do swoich potrzeb

Dobrowolne ubezpieczenia charakteryzują się odmiennymi zakresami w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Ponadto niektóre zakłady ubezpieczeń oferują kilka wersji assistance. Co to oznacza dla kierowców?

Właściciele samochodów nie muszą decydować się na najszerszy wariant ubezpieczenia, z którego w pełni nie skorzystają. Najdroższe pakiety zawierają m.in. usługę holowania na terenie Polski bez limitu (na przykład Car Assistance Exclusive firmy Allianz). Takie świadczenie nie przyda się osobom, które używają samochodu tylko do dojeżdżania do pracy i okazyjnych wycieczek za miasto. 

Na szczęście wersji assistance jest tak wiele, że każdy kierowca znajdzie ofertę odpowiadającą jego potrzebom. Co więcej, nie musi kupować ubezpieczenia na cały rok, bo istnieją też jego warianty krótkoterminowe: 7-, 15- i 30-dniowe.

Jeżeli wymienione siedem zalet assistance zachęciło Cię do wykupienia tego dobrowolnego ubezpieczenia, spróbuj dowiedzieć się o nim więcej, zanim podejmiesz ostateczną decyzję. Skarbnicą rzetelnej wiedzy na temat rozmaitych wariantów assistance jest strona ranking-assistance.pl.

Info o autorze

Jacek Gędłek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *