Poradniki

1787 zł to średni koszt pakietu OC i autocasco

Joanna Kowal

Ile będzie kosztowało Twoje ubezpieczenie AC? Poświęć kilka minut i skorzystaj z kalkulatora OC/AC, aby sprawdzić aktualną cenę autocasco.

Autocasco – co to jest ubezpieczenie AC i jaki zakres ochrony oferuje?

Ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. To znaczy, że nie masz obowiązku posiadania tego rodzaju ochrony, w przeciwieństwie do OC. Jest to jednak jedno z tych ubezpieczeń, które zapewnia Ci realną ochronę w postaci odszkodowania, gdy to Twój samochód ucierpi w wypadku, w wyniku działania żywiołów albo zostanie skradziony.

Ubezpieczenie autocasco – co obejmuje swoim zakresem?

Rekompensatę z autocasco w standardowym zakresie otrzymasz, jeśli:

  • to Ty spowodujesz stłuczkę, w której uszkodzony zostanie Twój samochód,
  • Twój pojazd zostanie uszkodzony z winy innego kierowcy (jeśli niemożliwe będzie uzyskanie odszkodowania z jego OC),
  • Twoje auto lub jego część zostanie skradziona,
  • Twój pojazd zostanie uszkodzony lub całkiem zniszczony w wyniku działania sił przyrody (np. podczas gradu lub silnego wiatru, w czasie którego na zaparkowane pod drzewem auto spadnie gałąź),
  • Twój samochód zniszczą wandale.

Co to jest autocasco mini? Tańszy i bardziej okrojony rodzaj ochrony ubezpieczenia AC

Nie każdy może lub chce kupić autocasco o tak szerokim zakresie ochrony. Jednych nie stać na zakup dodatkowej polisy, a minicasco jest tańsze niż jego bardziej rozbudowane warianty, inni zwyczajnie nie potrzebują wszystkich oferowanych w ramach AC usług, bo przykładowo są w stanie naprawić pojazd samodzielnie, a części do ich samochodów są łatwo dostępne i niedrogie. Minicasco jest także dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy leciwych pojazdów, których ubezpieczyciele nie chcą obejmować ochroną w ramach szerszego AC. Z pomocą tym kierowcom przychodzą ubezpieczyciele, którzy w swojej ofercie mają autocasco mini, czyli o zawężonym zakresie.

Mini autocasco – co obejmuje ochrona ubezpieczeniowa?

W przeciwieństwie do standardowego ubezpieczenia AC, minicasco nie zadziała w przypadku szkody częściowej. Oznacza to, że jeśli Twój pojazd zostanie jedynie uszkodzony podczas wypadku albo aktu wandalizmu, sam będziesz musiał go naprawić. Dzięki minicasco uzyskasz za to pomoc, gdy dojdzie do utraty pojazdu w wyniku kradzieży lub jego całkowitego zniszczenia, np. w pożarze.

AC – ubezpieczenie, które nie musi kosztować dużo

Najtańsze autocasco wraz z ubezpieczeniem OC kosztowało w czerwcu 2023 roku na mubi.pl 431 zł. Taką ofertę otrzymała 32-letnia mieszkanka Siedlec, która szukała ubezpieczenia AC dla swojej Skody Fabii z 2005 roku z silnikiem benzynowym o pojemności 1,2 l.

Ile kosztuje autocasco w przypadku innych kierowców?

Jak wynika z powyższych danych najtańsze ubezpieczenie OC i AC uzyskują przeważnie kobiety, które prowadzą kilkunastoletnie samochody z silnikiem benzynowym o niewielkiej pojemności. Zamieszkują zarówno w niewielkie miejscowości, jak i duże miasta.

Dlaczego najbardziej opłacalny jest zakup autocasco w pakiecie z OC?

Niektórzy kierowcy są przekonani, że jeśli oprócz OC kupują autocasco, to ich składka wzrośnie dwukrotnie. Tymczasem okazuje się, że zakup ubezpieczenia AC wcale nie musi tak znacznie podnieść kosztów ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli kupisz tę polisę w pakiecie z OC, możesz liczyć na bardziej atrakcyjną cenę ubezpieczenia niż w przypadku, gdybyś szukał autocasco osobno, np. w innym towarzystwie.

Autocasco – kalkulator OC/AC Mubi pozwoli zorientować się w cenie

Żeby się o tym przekonać, sprawdźmy, jaką ofertę z autocasco otrzymałby 38-letni Bartłomiej z Mrągowa, który ma prawo jazdy od 20 lat i w tym czasie nie spowodował żadnej szkody. Żonaty mężczyzna oraz tata 5-letniego chłopca obecnie jeździ Volkswagenem Jettą z 2015 roku, którego silnik benzynowy ma pojemność 1,2 l.

Czy zakup samego AC jest możliwy?

Jeśli masz już OC, możesz kupić autocasco w późniejszym czasie nawet w innym towarzystwie ubezpieczeniowym niż to, w którym nabyłeś obowiązkową polisę. Ubezpieczyciele jednak oferują najczęściej zakup od razu pakietu OC z autocasco, gdyż cena takiego zestawu będzie wówczas bardziej atrakcyjna. Większym problemem może być dokupienie ubezpieczenia AC w tym samym TU, ale już po sfinalizowaniu zakupu OC, niż zawarcie nowej umowy w zupełnie innej firmie.

Okazuje się, że większość ubezpieczycieli nie dopuszcza możliwości dokupienia autocasco już po zakupie ubezpieczenia OC. Aviva, Proama czy Generali trzymają się tej zasady, chociaż to pierwsze towarzystwo jest nieco bardziej elastyczne w przypadku dokupowania innych dobrowolnych polis. Możliwość zdecydowania się na ubezpieczenie AC do miesiąca po zakupie OC daje jedynie Uniqa, a You Can Drive i mtu24 zastrzegają, że musi się to odbyć poprzez platformę iHestia.

 

Towarzystwo ubezpieczenioweCzy można dokupić autocasco w późniejszym czasie?
Generalinie ma możliwości
mtu24poprzez platformę iHestia
Proamanie ma możliwości
UNIQAmaksymalnie do miesiąca po zakupie OC
You Can Drivepoprzez platformę iHestia

Źródło: mubi.pl.

  • wie. Ubezpieczyciel może zaproponować Ci reperację auta w ASO lub w innym warsztacie przy wykorzystaniu części oryginalnych albo zamiennych.

Autocasco – czy warto je mieć?

 

  • Sytuacja nr 1

 

Wyobraź sobie sytuację, w której parkujesz samochód na parkingu pod blokiem. Następnego dnia z samego rana wychodzisz do pracy, bo wyjątkowo musisz być dziś szybciej w biurze, a na zewnątrz okazuje się, że w miejscu, w którym wczoraj zostawiłeś auto, stoi inny pojazd. Twojego samochodu ani śladu w okolicy. Nie dość, że nie dotarłeś na ważne spotkanie, bo spędziłeś pół dnia na komisariacie, zgłaszając kradzież, to jeszcze czeka Cię niemały wydatek, bo samochodu prawdopodobnie nie uda się odzyskać, a potrzebujesz go na co dzień, więc musisz znaleźć inny. Obowiązkowe OC, na którego zakupie poprzestałeś przy wyborze polisy, nie zrekompensuje Ci straty. Na odszkodowanie, które ułatwiłoby Ci zakup nowego auta, mógłbyś liczyć, gdybyś zdecydował się jednak dopłacić 200 lub 300 zł więcej za pakiet, który zawierał ubezpieczenie AC.

 

  • Sytuacja nr 2

 

Postaw się w sytuacji kierowcy, który, jadąc na wakacje z rodziną, spowodował stłuczkę tuż za miastem, w którym mieszka. W jej wyniku uszkodzony został nie tylko pojazd drugiej strony kolizji, ale także jego auto, bo na całym prawym boku pojazdu znajdują się liczne wgniecenia i rysy, które powstały podczas feralnego wyprzedzania. Kierowca stracił także lusterko, a szyba drugiego pasażera pękła i powstała na niej tzw. pajęczynka. Niestety kilka miesięcy wcześniej, podczas zakupu OC, nie zdecydował się on na wydanie kilku złotych więcej na ubezpieczenie AC, dlatego naprawy auta musi dokonać na własny koszt. I nici z rodzinnych wakacji

 

  • Sytuacja nr 3

 

Wczuj się w rolę kierowcy, który kilka miesięcy wcześniej kupił nie całkiem nowe, ale kilkuletnie auto w dobrym stanie, w dodatku sportowe, które przyciąga wzrok przechodniów. Niestety kierowca parkował swój nowy nabytek na ogólnodostępnym parkingu pod blokiem, bo nie miał własnego miejsca postojowego w podziemnym garażu. Któregoś dnia dostał informację od sąsiada, którego okna wychodzą właśnie na parking, że wandale demolują jego pojazd, rysując karoserię, wyłamując lusterko i wybijając szybę po stronie kierowcy. Na koniec przebili jeszcze oponę. Zanim zdążył zareagować, złoczyńcy uciekli, a ich namierzenie graniczy z cudem, bo osiedle nie jest monitorowane. Gdyby w takiej sytuacji posiadał AC, mógłby otrzymać od ubezpieczyciela pomoc w naprawie (zarówno logistyczną, jak i finansową). Oszczędność nie zawsze się opłaca. Zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi temat ubezpieczeń. Wymiana szyby, opony, naprawa lusterka i lakierowanie będzie sporo kosztowało.

Zatem czy warto przeznaczyć kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych więcej na ubezpieczenie AC? Patrząc na wyżej opisane sytuacje, nasuwa się tylko jedna odpowiedź. Zdecydowanie warto.

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *