Poradniki

1453 zł to średni koszt pakietu OC i autocasco

Joanna Kowal

Ile będzie kosztowało Twoje ubezpieczenie AC? Poświęć kilka minut i skorzystaj z kalkulatora OC/AC, aby sprawdzić cenę autocasco.

Autocasco – co to jest ubezpieczenie AC i jaki zakres ochrony oferuje?

Ubezpieczenie AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym. To znaczy, że nie masz obowiązku posiadania tego rodzaju ochrony, w przeciwieństwie do OC. Jest to jednak jedno z tych ubezpieczeń, które zapewnią Ci realną ochronę w postaci odszkodowania dla Ciebie, gdy to Twój samochód ucierpi w wypadku lub kolizji.

Ubezpieczenie autocasco – co obejmuje swoim zakresem?

Rekompensatę z autocasco w standardowym zakresie otrzymasz, jeśli:

  • to Ty spowodujesz stłuczkę, w której uszkodzony zostanie Twój samochód,
  • Twój pojazd zostanie uszkodzony z winy innego kierowcy (jeśli niemożliwe będzie uzyskanie odszkodowania z jego OC),
  • Twoje auto lub jego część zostanie skradziona,
  • Twój pojazd zostanie uszkodzony lub całkiem zniszczony w wyniku działania sił przyrody (np. podczas gradu lub silnego wiatru, w czasie którego na zaparkowane pod drzewem auto spadnie gałąź),
  • Twój samochód zniszczą wandale.

Co to jest autocasco mini? Tańszy i bardziej okrojony rodzaj ochrony ubezpieczenia AC

Nie każdy może lub chce kupić autocasco o tak szerokim zakresie ochrony. Jednych nie stać na zakup dodatkowej polisy, a minicasco jest tańsze niż jego bardziej rozbudowane warianty, inni zwyczajnie nie potrzebują wszystkich oferowanych w ramach AC usług, bo przykładowo są w stanie naprawić pojazd samodzielnie, a części do ich samochodów są łatwo dostępne i niedrogie. Minicasco jest także dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy leciwych pojazdów, których ubezpieczyciele nie chcą obejmować ochroną w ramach szerszego AC. Z pomocą tym kierowcom przychodzą ubezpieczyciele, którzy w swojej ofercie mają autocasco mini, czyli o zawężonym zakresie.

Mini autocasco – co obejmuje ochrona ubezpieczeniowa?

W przeciwieństwie do standardowego ubezpieczenia AC, minicasco nie zadziała w przypadku szkody częściowej. Oznacza to, że jeśli Twój pojazd zostanie jedynie uszkodzony podczas wypadku albo aktu wandalizmu, sam będziesz musiał go naprawić. Dzięki minicasco uzyskasz za to pomoc, gdy dojdzie do kradzieży lub całkowitego zniszczenia pojazdu, np. w pożarze.

AC – ubezpieczenie, które nie musi kosztować dużo

Najtańsze autocasco wraz z ubezpieczeniem OC kosztowało w lipcu 2020 roku na mubi.pl 537 zł. Taką ofertę otrzymała 49-letnia mieszkanka Warszawy, która szukała ubezpieczenia AC dla swojego Daewoo Matiza z 2005 roku z silnikiem o pojemności 0,8 l.

Ile kosztuje autocasco w przypadku innych kierowców?

Autocasco – cena w porównywarce ubezpieczeń MubiPłeć właściciela samochoduWiek właściciela samochoduMiejsce zamieszkania właściciela samochoduMarka i modelPojemność silnika
556 złMężczyzna60 latMysłowiceSkoda Octavia1,6 l
564 złMężczyzna50 latGrodzisk MazowieckiSuzuki Ignis1,3 l
568 złKobieta57 latRedaVolkswagen up!1,0 l

Źródło: mubi.pl [lipiec 2020].

Dlaczego najbardziej opłacalny jest zakup autocasco w pakiecie z OC?

Niektórzy kierowcy są przekonani, że jeśli oprócz OC kupują autocasco, to ich składka wzrośnie dwukrotnie. Tymczasem okazuje się, że zakup ubezpieczenia AC wcale nie musi tak znacznie podnieść kosztów ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli kupisz tę polisę w pakiecie z OC, możesz liczyć na bardziej atrakcyjną cenę ubezpieczenia niż w przypadku, gdybyś szukał autocasco całkiem osobno, np. w innym towarzystwie.

Autocasco – kalkulator OC/AC Mubi pozwoli zorientować się w cenie

Żeby się o tym przekonać, sprawdźmy, jaką ofertę z autocasco otrzymałby 38-letni Bartłomiej z Mrągowa, który ma prawo jazdy od 20 lat i w tym czasie nie spowodował żadnej szkody. Żonaty mężczyzna oraz tato 5-letniego chłopca obecnie jeździ Volkswagenem Jettą z 2015 roku, którego silnik benzynowy ma pojemność 1,4 l. Najtańszy pakiet zawierający AC to ten zaproponowany przez mtu24. Koszt zestawu ubezpieczeń składającego się z OC, AC Mini, NNW i assistance wynosi 625 zł, natomiast pakiet bez AC mini kosztowałby w jego przypadku 531 zł. To zaledwie 94 zł różnicy. W ramach tego ubezpieczenia AC pan Bartłomiej otrzymałby ochronę na wypadek szkody spowodowanej przez siły przyrody. Minicasco o podobnym zakresie, ale za mniejsze pieniądze mógłby znaleźć w LINK4. W tym TU kosztuje ono od 49 zł (w przypadku samochodów o wartości do 15 tys. zł) do 69 zł (w przypadku pojazdów o wartości między 25 tys. zł a 40 tys. zł). Cena autocasco w wersji mini w tym TU byłaby nieco wyższa, gdyby nasz kierowca zdecydował się na ubezpieczenie chroniące dodatkowo na wypadek kradzieży (ubezpieczenie od kradzieży i żywiołów to koszt między 129 zł a 229 zł), a jeszcze szerszy zakres, bo wzbogacony o ochronę w razie szkody całkowitej, to wydatek od 199 zł do 414 zł. W tym ostatnim przypadku warto rozważyć zakup autocasco o standardowym zakresie, bo różnica w cenie nie powinna być duża.

Czy zakup samego AC jest możliwy?

Jeśli masz już OC, możesz kupić autocasco w późniejszym czasie nawet w innym towarzystwie ubezpieczeniowym niż to, w którym nabyłeś obowiązkową polisę. Ubezpieczyciele jednak oferują najczęściej zakup od razu pakietu OC z autocasco, gdyż cena takiego zestawu będzie wówczas bardziej atrakcyjna. Większym problemem może być dokupienie ubezpieczenia AC w tym samym TU, ale już po sfinalizowaniu zakupu OC, niż zawarcie nowej umowy w zupełnie innej firmie.

Okazuje się, że większość ubezpieczycieli nie dopuszcza możliwości dokupienia autocasco już po zakupie ubezpieczenia OC. Aviva, Proama czy Generali trzymają się tej zasady, chociaż to pierwsze towarzystwo jest nieco bardziej elastyczne w przypadku dokupowania innych dobrowolnych polis. Możliwość zdecydowania się na ubezpieczenie AC do miesiąca po zakupie OC daje jedynie Uniqa, a You Can Drive i mtu24 zastrzegają, że musi się to odbyć poprzez platformę iHestia.

 

Towarzystwo ubezpieczenioweCzy można dokupić autocasco w późniejszym czasie?
Avivanie ma możliwości
Gefionnie ma możliwości
Generalinie ma możliwości
mtu24poprzez platformę iHestia
Proamanie ma możliwości
Uniqamaksymalnie do miesiąca po zakupie OC
You Can Drivepoprzez platformę iHestia

Źródło: mubi.pl.

Ubezpieczenie AC – zasady obejmowania ochroną ubezpieczeniową

Masz ponad 15-letni samochód? Wiesz, że ubezpieczyciel może odmówić sprzedaży ubezpieczenia AC dla tego auta? Im starszy samochód, tym prawdopodobnie więcej w nim defektów. Dlatego ubezpieczyciele określają górną granicę wieku samochodu, który może zostać objęty ochroną autocasco. Większość towarzystw ubezpiecza maksymalnie 15-letnie samochody. Wyjątkiem jest jednak Proama, w której górna granica wieku auta została ustalona na jeszcze mniej, bo 12 lat, a także Generali, w którym ubezpieczysz maksymalnie 13-letni pojazd.

Ubezpieczenie AC możesz kupić dla starszego auta w sytuacji, w której Twój pojazd przekroczył dozwolony wiek w czasie trwania umowy tego ubezpieczenia, a Ty zdecydujesz się na przedłużenie współpracy z obecną firmą ubezpieczeniową na kolejny rok. Inne TU mogą nie być skore do udzielenia Ci ochrony.

Przy zakupie autocasco warto zwrócić uwagę także na:

  • zakres terytorialny ochrony ubezpieczeniowej (Polska lub Europa). Ochrona na terenie całej Europy przyda Ci się, jeśli planujesz wyjazd za granicę. W przeciwnym razie ta ograniczająca się tylko do terytorium Polski w zupełności wystarczy.
  • udział własny w likwidacji szkody. Przy podpisywaniu umowy ubezpieczeniowej powinieneś zadeklarować, czy będziesz partycypował w kosztach związanych z naprawą pojazdu po ewentualnej szkodzie. Jeśli zdecydujesz się pokryć przykładowo 10% kosztów lub wziąć na siebie naprawy do 500 zł, Twoja składka z pewnością będzie niższa niż w sytuacji, w której zażądasz, żeby ubezpieczyciel wziął wszystkie koszty naprawy auta na siebie.
  • amortyzację części. Gdy ubezpieczyciel przygotowuje dla Ciebie ofertę, proponuje określoną procentowo amortyzację części, np. 25% lub oferuje całkowite jej zniesienie (wtedy amortyzacja wynosi 0%). Amortyzacja dotyczy potrącenia części odszkodowania w związku ze zużyciem wymienianych elementów.
  • części, które zostaną wykorzystane w naprawie. Ubezpieczyciel może zaproponować Ci reperację auta w ASO lub w innym warsztacie przy wykorzystaniu części oryginalnych albo zamiennych.

Autocasco – czy warto je mieć?

Sytuacja nr 1

Wyobraź sobie sytuację, w której parkujesz samochód na parkingu pod blokiem. Następnego dnia z samego rana wychodzisz do pracy, bo wyjątkowo musisz być dziś szybciej w biurze, a na zewnątrz okazuje się, że w miejscu, w którym wczoraj zostawiłeś auto, stoi inny pojazd. Twojego samochodu ani śladu w okolicy. Nie dość, że nie dotarłeś na ważne spotkanie, bo spędziłeś pół dnia na komisariacie, zgłaszając kradzież, to jeszcze czeka Cię niemały wydatek, bo samochodu prawdopodobnie nie uda się odzyskać, a potrzebujesz go na co dzień, więc musisz kupić nowy. Obowiązkowe OC, na którego zakupie poprzestałeś przy wyborze polisy, nie zrekompensuje Ci straty. Na odszkodowanie, które ułatwiłoby Ci zakup nowego auta, mógłbyś liczyć, gdybyś zdecydował się jednak dopłacić 200 lub 300 zł więcej za pakiet, który zawierał ubezpieczenie AC.

Sytuacja nr 2

Postaw się w sytuacji kierowcy, który, jadąc na wakacje z rodziną, spowodował stłuczkę tuż za miastem, w którym mieszka. W jej wyniku uszkodzony został nie tylko pojazd drugiej strony kolizji, ale także jego auto, bo na całym prawym boku pojazdu znajdują się liczne wgniecenia i rysy, które powstały podczas feralnego wyprzedzania. Kierowca stracił także lusterko, a szyba drugiego pasażera pękła i powstała na niej tzw. pajęczynka. Niestety kilka miesięcy wcześniej, podczas zakupu OC, nie zdecydował się on na wydanie kilku złotych więcej na ubezpieczenie AC, dlatego naprawy auta musi dokonać na własny koszt. I nici z rodzinnych wakacji.

Sytuacja nr 3

Wczuj się w rolę kierowcy, który kilka miesięcy wcześniej kupił nie całkiem nowe, ale kilkuletnie auto w dobrym stanie, w dodatku sportowe, które przyciąga wzrok przechodniów. Niestety kierowca parkował swój nowy nabytek na ogólnodostępnym parkingu pod blokiem, bo nie miał własnego miejsca postojowego w podziemnym garażu. Któregoś dnia dostał informację od sąsiada, którego okna wychodzą właśnie na parking, że wandale demolują jego pojazd, rysując karoserię, wyłamując lusterko i wybijając szybę po stronie kierowcy. Na koniec przebili jeszcze oponę. Zanim zdążył zareagować, złoczyńcy uciekli, a ich namierzenie graniczy z cudem, bo osiedle nie jest monitorowane. Gdyby w takiej sytuacji posiadał AC, mógłby otrzymać od ubezpieczyciela pomoc w naprawie (zarówno logistyczną, jak i finansową). Oszczędność nie zawsze się opłaca. Zwłaszcza wtedy, gdy w grę wchodzi temat ubezpieczeń. Wymiana szyby, opony, naprawa lusterka i lakierowanie będzie sporo kosztowało.

Zatem czy warto przeznaczyć kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych więcej na ubezpieczenie AC? Patrząc na wyżej opisane sytuacje, nasuwa się tylko jedna odpowiedź. Warto.

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *