Poradniki

Bezpieczeństwo zwierząt w samochodzie

Joanna Kowal

Przewożąc pupila w samochodzie, należy zadbać nie tylko o jego komfort i bezpieczeństwo. Zwierzę domowe nie może zagrażać pozostałym pasażerom pojazdu, ani rozpraszać uwagi kierowcy. Wskazujemy, jak przewieźć zwierzę autem sprawnie i bez zbędnych problemów.

Jak bezpiecznie przewozić zwierzęta w samochodzie?

Przewożąc zwierzęta w samochodzie powinieneś pomyśleć zarówno o ich bezpieczeństwie jak i swoim komforcie oraz pasażerów. Dla pupila podróż samochodem może być niezwykle stresującą sytuacją. Zachowanie zwierzęcia jest nie do przewidzenia, dlatego należy się zabezpieczyć przed niechcianymi sytuacjami. Przede wszystkim niedopuszczalne jest, aby zwierzę podróżowało bez żadnych zabezpieczeń. Wyobraź sobie, że pies chodzi po tylnej kanapie lub co gorsza zaczepia kierowcę, który powinien skupić się na drodze. Takie zachowanie psa może doprowadzić do wypadku. Co więcej jeśli zwierzę jest niezabezpieczone, to w przypadku uderzenia połączonego z gwałtownym hamowaniem, zwierzak z ogromną siłą wyleci z siedzenia. Opisana sytuacja może skończyć się tragicznie zarówno dla samego pupila, jak i dla pasażerów, w których zwierzę może uderzyć ze znaczną prędkością, powodując poważne obrażenia ciała.

Dlatego niezależnie od tego czy decydujesz się zabrać psa w dłuższą podróż, czy jedziesz ze zwierzęciem do weterynarza, zawsze musisz zadbać o jego bezpieczeństwo. Ponadto zwierzę powinno mieć zapewnione jedzenie i picie, zwłaszcza jeśli wyruszasz w dłuższą podróż. Jeśli chcesz z kolei zwiększyć komfort pupila, zabierz ze sobą jego ulubione zabawki lub kocyk, będzie czuł się bezpieczniej, gdy będzie otoczony znajomymi przedmiotami.

Na rynku dostępna jest cała masa akcesoriów, które nie tylko ułatwiają przewożenie zwierząt zapewniając im komfortowe warunki transportu, ale przede wszystkim służą zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa podczas podróży. Poniżej opisujemy najbardziej popularne akcesoria samochodowe przeznaczone dla zwierząt, ze szczególnych wskazaniem na ich funkcjonalność.

Transporter dla psa do samochodu

Podróż samochodem może być dla psa źródłem dodatkowego stresu, dlatego warto zadbać o jego komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo. Zwłaszcza jeśli planujesz dłuższą podróż. Doskonałym rozwiązaniem może okazać się samochodowy transporter dla czworonoga. Jest to urządzenie, dzięki któremu Twój pies będzie bezpieczny podczas całej podróży samochodem. Transporter może mieć formę klatki, torby lub kontenera. Zazwyczaj są one lekkie, co znacznie ułatwia ich przenoszenie. Transportery są dedykowane raczej dla małych i średnich ras. Większe psy mogą być natomiast przewożone w specjalnej klatce, w bagażniku.

Jak wybrać odpowiedni transporter dla psa? Powinien być on przede wszystkim dobrany do rozmiaru zwierzęcia. Pies powinien mieć możliwość swobodnego rozciągania się, leżenia i stawania w nim. W momencie gdy pies będzie miał za mało miejsca, będzie to dla niego nie tylko niekomfortowe, ale również stresujące. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dobrać rozmiar transportera do konkretnej rasy psa.

Na rynku są dostępne przeróżne transportery. Znajdziesz zarówno takie które zbudowane są z plastiku i metalu, jak i również torby zrobione z materiału przepuszczającego powietrze. Ponadto są również dostępne modele, które mają zamontowane na stałe miski, w których możesz umieścić pokarm. Transporter dla psa należy przypiąć pasami bezpieczeństwa, aby był stabilny.

Pasy dla psa do samochodu

Jak już wyżej wspomniano, transportery są przeznaczone dla mniejszych psów, większe psy mogą podróżować w klatce, którą umieszcza się w bagażniku, nie każdy jednak posiada samochód, do którego taka klatka się zmieści. Dlatego dobrą alternatywą dla większych psów są specjalne szelki. Pasy dla psa są oczywiście dedykowane zarówno większym, jak i mniejszym rasom.

Pasy bezpieczeństwa dla psa, zwane inaczej szelkami, to system uprzęży który montuje się do standardowych pasów bezpieczeństwa. Szelki dla psa zapewniają pupilowi komfort może w nich podróżować zarówno na leżąco, jak i na stojąco. Co więcej pasy przytrzymują psa, a co za tym idzie w momencie gwałtownego hamowania jest on stosownie zabezpieczony. Ponadto pies nie ma możliwości chodzenia po samochodzie, dzięki czemu nie rozprasza uwagi kierowcy i nie przeszkadza pozostałym pasażerom.

Szelki są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż transporter. Ich ceny zaczynają się bowiem już od kilkunastu złotych. Jednak w przeprowadzanych testach bezpieczeństwa transportery (zwłaszcza te typu klatki) sprawdzają się dużo lepiej niż pasy dla psa.

Mata dla psa do samochodu

Wiele osób obawia się uszkodzenia lub zabrudzenia tapicerki podczas przewożenia zwierząt. Na rynku dostępna jest jednak szeroka oferta akcesoriów samochodowych dla zwierząt, dzięki czemu zwierzęta nie tylko są bezpieczne, ale również jest mniejsze ryzyko, że obicia foteli zostaną w jakikolwiek sposób ubrudzone lub uszkodzone. Takim przedmiotem jest przede wszystkim mata dla psa do samochodu.

Samochodowa mata dla psa – na rynku dostępne są maty dla psa, których ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. W zależności od materiału, funkcjonalności i producenta ceny mogą być wyższe. Niemniej jednak jest to opłacalny wydatek, zwłaszcza jeśli pies jest dosyć często przewożony w samochodzie. Dzięki macie dla psa do samochodu, tapicerka pozostanie w nienaruszonym stanie. Mata dla psa do samochodu chroni przed zabrudzeniami i sierścią, a także przed zadrapaniami. Matę się szybko rozkłada i składa, nie jest więc to kłopotliwe rozwiązanie. Wielu producentów oferuje pokrowiec dla psa o strukturze antypoślizgowej, zapewniając psu stabilność. Warto jednak pamiętać, że sama mata nie zapewni pełnego bezpieczeństwa, choć występują modele z zabudowanymi bokami. Dobrym rozwiązaniem będzie dodatkowe przypięcie psa.

Akcesoria do przewożenia kota samochodem

Podobnie jak w przypadku psów, dla kotów również stworzonespecjalne transportery, które ułatwiają ich przewożenie. Producenci oferują szeroki wybór transporterów dla kota, zazwyczaj przyjmują one formę plastikowego pojemnika, wiklinowego kosza lub materiałowej torby. Transporter powinien być tak dobrany, aby był wygodny oraz bezpieczny. Należy więc przede wszystkim dobrać rozmiar transportera do rozmiaru kota. Ważne jest, aby kot miał pewną swobodę ruchów.  Jeśli chodzi natomiast o sam model transportera, to z pewnością plastikowy daje dużą wygodę – łatwo się go przenosi, czyści, stanowi również doskonałe zabezpieczenie. Transporter wiklinowy dobrze się prezentuje, jest niezwykle elegancki, co wiele osób skłania do zakupu. Jednak może okazać się dla kota mało wygodny. Ponadto jeśli chodzi o transporter wiklinowy i torbę materiałową, to czyszczenie ich może sprawiać dodatkowy problem pod tym kątem plastikowy transporter sprawdzi się lepiej.

Poza transporterami dla kotów, w sklepach dostępne są również pasy do samochodu. Wiele osób się na nie decyduje ze względu na ich niską cenę. Jest to wygodne rozwiązanie, ale na dłuższą metę może nie zdać egzaminu. Ponadto transporter dla kota jest znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż pasy, zwłaszcza gdy w grę wchodzi dłuższa podróż autem.

Kary za nieprawidłowe przewożenie zwierząt w samochodzie

Przepisy nie wskazują wprost, że za nieprawidłowe przewożenie zwierząt w samochodzie grozi kara. Niemniej jednak wynika to z innych przepisów. Przewożenie pupila np. psa na siedzeniu pasażera bez zabezpieczenia, może stanowić poważne zagrożenie nie tylko dla samego psa, ale również dla innych podróżujących osób. Zwierzę powinno być przewożone w taki sposób, aby nie rozpraszać uwagi kierowcy. Nawet chwila nieuwagi może przyczynić się do spowodowania wypadku.

Drugą sprawą są stosowne zabezpieczenia. Wyobraź sobie, że doszło do stłuczki. W momencie uderzenia, nawet jeśli samochód jechał z prędkością 50 km/h, niezabezpieczone zwierzę wyleci w przód z ogromną prędkością i siłą. Niestety taka kolizja może skończyć się śmiercią pupila. Ponadto zwierzę będzie stanowiło poważne zagrożenie dla pozostałych pasażerów. W przypadku uderzenia w stałą przeszkodę, jeśli samochód poruszał się z prędkością 50 km/h, to dla przykładu pies który normalnie waży ok. 15 kg, może uderzyć w pozostałych pasażerów z taką siłą jakby ważył prawie 500 kg.

Powyższe przykłady pokazują, że osoba która przewozi np. psa bez zabezpieczeń, stwarza zagrożenie. Zgodnie z art. 60 ust. 1 pkt. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Zabrania się:

1) używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim;

Za takie naruszenie grozi mandat w wysokości 500 zł. Kwota może nie jest zbyt wysoka, ale w tym momencie należy sobie przede wszystkim uświadomić jakie mogą być skutki tak nierozważnego zachowania. Osoba przewożąca np. psa bez pasów (przystosowanych dla zwierzaka) zagraża bezpieczeństwu, ponieważ po pierwsze: w przypadku kolizji lub wypadku pies może spowodować poważne obrażenia u pozostałych pasażerów, jeśli w nich uderzy. Po drugie: kierowca może spowodować nieumyślnie wypadek lub kolizję, jeśli zostanie rozproszony przez psa. Zachowanie kierowcy może się okazać groźne w skutkach również dla samego pupila.

Należy również podkreślić, że zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt, a konkretnie art. 6 ust. 2 pkt. 6a przewożenie zwierząt w sposób powodujący ich zbędny stres i cierpienie, wypełnia znamiona znęcania się nad zwierzętami. Znęcanie się nad zwierzętami jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 (art. 35 ust. 1a).

Co zrobić gdy widzisz psa zamkniętego w rozgrzanym samochodzie?

Mówiąc o bezpieczeństwie zwierząt, nie sposób nie wspomnieć o sytuacji w której właściciel w upalny dzień zostawia zwierzę w samochodzie, w którym temperatura może wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu stopni. Jest to niezwykle nieodpowiedzialne zachowanie, jednak wciąż zdarzają się takie przypadki, mimo że co roku policja apeluje do kierowców o zachowanie rozsądku. Właściciele najczęściej tłumaczą się, że zostawili zwierzę jedynie na chwile, jednak podkreślić należy, że w upalny dzień temperatura w samochodzie rośnie w bardzo szybkim tempie, dlatego pozostawienie zwierzęcia w zamkniętym samochodzie na parkingu stanowi dla niego poważne zagrożenie. Samochód pozostawiony w pełnym słońcu na parkingu, bardzo szybko potrafi zmienić się w śmiertelną pułapkę. Pupil przebywający wewnątrz narażony jest na odwodnienie, przegrzanie, a nawet śmierć.

Wiele osób wie jaką podjąć reakcję w takiej sytuacji. Czy można wybić szybę? Każda sytuacja wymaga podjęcia niezwłocznych, ale przemyślanych działań. W pierwszej chwili najlepiej sprawdzić czy na pewno przy samochodzie nie ma właściciela, jeśli sytuacja rozgrywa się na parkingu przy markecie, warto poprosić ochronę, aby spróbowała wezwać przez głośnik właściciela samochodu. Jeśli masz wątpliwości co do tego jak zareagować, powiadom odpowiednie służby i poproś o pomoc. Jeżeli jednak widzisz, że pies jest wykończony, a jego stan wygląda na poważny, nie wahaj się wybić szyby. Takie działanie podyktowane jest stanem wyższej konieczności. Osoba która działa w stanie wyższej konieczności, wybijając szybę ratuje dobro wyższej wartości – czyli życie zwierzaka. W takiej sytuacji osoba ta nie popełnia przestępstwa.

Ubezpieczenie zwierząt w ramach polisy komunikacyjnej

Zwierzętom domowym przysługuje ochrona w ramach polis komunikacyjnych właściciela. Opieka nad pupilami jest dostępna przeważnie jako element pakietu assistance lub dotyczy komunikacyjnego NNW. Zależnie od wybranego wariantu ubezpieczenia, opiekun psa, kota lub innego zwierzęcia może liczyć na wsparcie finansowe ubezpieczyciela. Usługi takie oferują towarzystwa, jak np. UNIQA, LINK4, Benefia, PZU czy Wiener.

Opieka zastępcza dla pupila

Jeśli jedyny opiekun zwierzęcia domowego ulegnie nagle poważnemu urazowi, który uniemożliwia mu dalsze zajmowanie się pupilem, ubezpieczyciel w ramach pakietu assistance zorganizuje opiekuna zastępczego na czas pobytu w szpitalu.

Transport i leczenie u weterynarza

Gdy w wyniku zdarzenia drogowego poszkodowane zostało zwierzę domowe należące do ubezpieczonego, ubezpieczyciel w ramach świadczonych usług assistance zapewnia transport zastępczy lub zwraca koszt dojazdu do gabinetu weterynarii w celu wykonania niezbędnych badań i zabiegów.

Utylizacja zwierzęcia i pochówek zwłok

Jeśli rany w zdarzeniu są na tyle poważne, że stan zdrowia pupila jest krytyczny, ubezpieczyciel opłaci koszt uśpienia i utylizacji ciała zwierzęcia. Zwłoki pupil, który zginął w wypadku także są zabezpieczane na koszt ubezpieczyciela.

PODSUMOWANIE

  • Przewożenie zwierząt bez żadnego zabezpieczenia jest nieodpowiedzialne! Naraża zwierzę na stres i obrażenia ciała.
  • Zwierzę poruszające się swobodnie po kabinie, może rozproszyć kierowcę, czego konsekwencją może być z kolei wypadek samochodowy.
  • Zwierzę jadące w samochodzie bez szelek, transportera lub innych urządzeń zabezpieczających, narażone jest na ogromne niebezpieczeństwo w przypadku kolizji. Jeśli dojdzie do gwałtownego hamowania, zwierzak może uderzyć z taką siłą jakby ważył nawet pół tony. Tym samym stanowi również zagrożenie dla pozostałych pasażerów.
  • Mniejsze psy można przewozić w transporterze dla psów. Transporter należy dobrać do rozmiaru psa, tak aby miał zapewnioną swobodę ruchów. Transporter powinien być przypięty pasami do fotela.
  • Większe psy mogą być przewożone w specjalnych klatkach, które można zamontować np. w bagażniku i umocować do podłoża.
  • Przewożąc psa możesz go również zabezpieczyć za pomocą szelek. Pasy dla psa należy zamontować do pasów bezpieczeństwa znajdujących się w samochodzie.
  • Za przewożenie zwierząt w sposób stwarzający niebezpieczeństwo, kierowcy grozi mandat wysokości do 500 zł.
  • Jeśli widzisz psa zamkniętego w samochodzie, nie obawiaj się zareagować – możesz w ten sposób ocalić mu życie. Sprawdź czy w pobliżu nie ma właściciela, zawiadom odpowiednie służby, a jeśli zwierzę jest już w naprawdę złym stanie, nie wahaj się wybić szyby.
  • Ubezpieczenie zwierzęcia wchodzi w zakres polis komunikacyjnych. Właściciel może otrzymać pomoc w ramach pakietu assistance.

 

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *