Poradniki

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód? Sprawdź konkretne przykłady

Marta Ocęba

Jesteś rodzicem, młodym kierowcą a może często podróżujesz? Ponieważ potrzeby właścicieli aut są różne, przygotowaliśmy wskazówki, gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód w zależności od Twojej indywidualnej sytuacji.

Rodzic, który wozi dzieci do przedszkola lub szkoły

Jeśli masz dzieci, wielu ubezpieczycieli da Ci zniżki. Towarzystwa postrzegają Cię jako kierowcę, który przez wzgląd na potomstwo jeździ ostrożniej i bezpieczniej. Dzięki temu Twoja polisa OC/AC będzie tańsza od ubezpieczeń osób bezdzietnych. Pamiętaj jednak, że zniżki przyznawane są wyłącznie za posiadanie małych dzieci, tzn. do 15. roku życia.

Jeśli w rodzinie są dwa samochody, ich ubezpieczenie w tej samej firmie może przynieść Ci dodatkowe oszczędności.

Wybierając ubezpieczyciela, zwróć uwagę, czy polisa obejmuje foteliki samochodowe. W przypadku kolizji czy wypadku należy wymienić je nowe. Jeśli do zdarzenia doszło nie z Twojej winy, możesz liczyć na zwrot kosztów z OC sprawcy. W każdej innej sytuacji zapłacisz z własnej kieszeni, dlatego pomyśl o rozszerzonej ochronie obejmującej dziecięcy fotelik (również przed kradzieżą) i dla samej pociechy na wszelki wypadek (NNW), do którego może dojść w aucie lub podczas wsiadania do niego.

Rozważ także opcję prywatnego OC, które ubezpieczy Cię od szkód wyrządzonych przez dziecko (np. wybicie szyby piłką w czyimś aucie albo zrzucenie z balkonu doniczki prosto na auto sąsiada).

Właściciel starego auta

Jeśli jesteś właścicielem auta starszego niż 15 lat, musisz liczyć się z wyższymi kosztami ubezpieczenia. Wiekowe auta mają gorszy stan techniczny, co zwiększa ryzyko awarii i wypadków. Ponieważ pełna ochrona AC może przekraczać wartość samochodu, wybierz pakiet dostosowany do swoich potrzeb (np. AC Mini). Zrób porównanie OC/AC na mubi.pl i wybierz najlepszą opcję!

Jeśli zostawiasz samochód na noc na ogólnodostępnym parkingu, pomyśl o ubezpieczeniu od aktów wandalizmu i kradzieży. Zwróć uwagę, czy AC obejmuje ubezpieczenie od szkód częściowych. Im starszy samochód, tym potencjalnie wyższa amortyzacja części. Szczególną uwagę zwróć na assistance. Pomoc lawety nie tylko po wypadku, ale także po awarii może być tym, czego będziesz najbardziej potrzebował. Pomoc w podróży pozwoli Ci bez obaw pokonać nawet dalszą trasę np. na wczasy nad morze, w góry czy na Mazury.

Ciekawostka:

Statystycznie najwięcej za OC płacą właściciele aut wyprodukowanych na przełomie XX i XXI wieku. Średni wiek samochodu używanego w Polsce według Instytutu SAMAR wzrósł w 2022 r. i wynosi obecnie prawie 16 lat (15,8).

Źródło: mfind.pl/samar.pl.

Jeśli jesteś właścicielem auta starszego niż 25 lat, istnieje furtka, dzięki której możesz otrzymać potężną, bo liczącą nawet do 70% zniżkę na ubezpieczenie. Ta furtka to przynależność do dowolnego automobilklubu. Auto nie musi być klasykiem i mieć żółtych tablic. Taką zniżkę dla youngtimerów otrzymasz np. w towarzystwie PZU czy Compensa.

Młody kierowca

Młodzi kierowcy muszą liczyć się z wysokimi stawkami, gdyż traktowani są przez ubezpieczycieli jako najbardziej brawurowi kierowcy. Ceny pakietów OC/AC dla najmniej doświadczonych kierowców mogą jednak bardzo różnić się od siebie. Warto więc porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Najkorzystniej jest dodać do ubezpieczenia współwłaściciela, który ma wysokie zniżki za wieloletnią, bezszkodową jazdę, np. rodzica. Tańsze ubezpieczenie czeka również na właścicieli aut z małą pojemnością silnika i mniejszą mocą. Takie pojazdy oznaczają mniejsze ryzyko spowodowania tragicznego w skutkach wypadku, a niestety najczęściej powoduje je osoby w młodym wieku.

Cyfrowy nomada albo obieżyświat

Wybierając ubezpieczenie samochodu za granicą, sprawdź zakres terytorium, na jakim obowiązuje. W krajach spoza UE i Schengen będziesz dodatkowo potrzebować Zielonej Karty.

Przy wyborze assistance zastanów się, na jakie sytuacje najbardziej naraża Cię podróż. Czy podróżujesz z dziećmi bądź zwierzętami? Czy długo będziesz za granicą? Czy Twój samochód jest stary i awaryjny? Czy masz finansowe zabezpieczenie na pokrycie kosztów nieplanowanych napraw, pobytów w hotelach i kosztów leczenia? Zakres polisy może być bardzo szeroki i uchronić Cię od nieplanowanych wydatków w dalekiej podróży!

Koniecznie sprawdź limity holowania oraz pozostałe ograniczenia ochrony i wyłączenia, czyli listę sytuacji, w których nie otrzymasz pomocy. Jeśli ubezpieczyciel gwarantuje holowanie w kwocie 2 tys. euro, w Czechach to może być wystarczająca kwota, ale już we Francji niekoniecznie.

Miłośniki lub hodowca zwierząt

Jeśli często przewozisz autem zwierzęta, pamiętaj, aby robić to w sposób bezpieczny. Jeśli z powodu zachowania psa czy kota spowodujesz wypadek lub kolizję, firma ubezpieczeniowa może odmówić Ci wypłaty odszkodowania.

Druga rzecz to ubezpieczenia dla samego zwierzęcia. Aby uzyskać świadczenie, musisz przewozić pupila w sposób bezpieczny, niezagrażający pasażerom oraz innym uczestnikom ruchu. Niektóre polisy pokryją koszty leczenia czy transportu zwierzaka do weterynarza. Jeśli właściciel doznał większego uszczerbku i musi być hospitalizowany, ubezpieczyciel może również znaleźć opiekuna zastępczego. Jeśli zwierzę ucierpiało w wypadku, część polis gwarantuje również pokrycie kosztów pomocy weterynaryjnej, a w przypadku śmierci pupila również jego utylizację.

Info o autorze

Marta Ocęba
Pasjonatka podróżowania i samochodów. Przez kilka lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy, dzięki czemu mam sporą wiedzę na tematy o których pisze. Moją specjalnością są finanse oraz ubezpieczenia. Lubię w łatwy sposób tłumaczyć ciężkie zagadnienia ubezpieczeniowe. Zapraszam do lektury moich artykułów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *