Poradniki

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód, jeśli jesteś…

Marta Ocęba

Jesteś rodzicem, młodym kierowcą a może często podróżujesz? Ponieważ potrzeby właścicieli aut są różne, przygotowaliśmy wskazówki, gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód w zależności od indywidualnej sytuacji.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód, jeśli jesteś rodzicem wożącym dzieci do przedszkola czy szkoły?

Jeśli masz dzieci, wielu ubezpieczycieli da Ci zniżki. Towarzystwa postrzegają Cię jako kierowcę, który jeździ ostrożnie i bezpiecznie. Dzięki temu Twoja polisa OC/AC będzie tańsza od ubezpieczeń osób bezdzietnych. Pamiętaj jednak, że zniżki przyznawane są wyłącznie na dzieci małoletnie, tzn. do 15. roku życia.

Jeśli w rodzinie są dwa samochody, ich ubezpieczenie w tej samej firmie może przynieść Ci dodatkowe oszczędności.

Wybierając ubezpieczyciela, zwróć uwagę, czy polisa obejmuje foteliki samochodowe. W przypadku kolizji czy wypadku należy wymienić je nowe. Jeśli do zdarzenia doszło nie z Twojej winy, możesz liczyć na zwrot kosztów z OC sprawcy. W każdej innej sytuacji zapłacisz z własnej kieszeni, dlatego pomyśl o rozszerzonej ochronie na fotelik (również przed kradzieżą) i dla dziecka (NNW).

Rozważ także opcję prywatnego OC, które ubezpieczy Cię od szkód wyrządzonych przez dziecko (np. wybicie szyby piłką w czyimś aucie albo zrzucenie z balkonu doniczki wprost na nowe, drogie auto sąsiada).

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód, jeśli jesteś właścicielem starego auta?

Jeśli jesteś właścicielem auta starszego niż 10 czy 15 lat, musisz liczyć się z wyższymi kosztami ubezpieczenia. Stare auta mają gorszy stan techniczny, co zwiększa ryzyko awarii i wypadków. Ponieważ pełna ochrona AC może przekraczać wartość samochodu, wybierz pakiet dostosowany do swoich potrzeb (zrób porównanie oc ac na mubi i wybierz najlepszą ofertę) .

Jeśli zostawiasz samochód na parkingu, pomyśl o ubezpieczeniu od aktów wandalizmu. Zwróć uwagę, czy AC obejmuje ubezpieczenie od szkód częściowych. Im starszy samochód, tym wyższa może być amortyzacja części. Szczególną uwagę zwróć na assistance. Pomoc lawety nie tylko po wypadku, ale także po awarii może być tym, czego będziesz najbardziej potrzebował.

Ciekawostka:

Statystycznie najwięcej za OC płacą właściciele aut wyprodukowanych na przełomie XX i XXI wieku. To właśnie takich aut jest w naszym kraju najwięcej. Średni wiek samochodu w Polsce wynosi 14 lat.
Źródło: mfind.pl

Jeśli jesteś właścicielem auta starszego niż 25 lat, istnieje furtka, dzięki której możesz otrzymać potężną, bo liczącą aż 70% zniżkę na ubezpieczenie. Ta furtka to przynależność do dowolnego automobilklubu. Auto nie musi być klasykiem i mieć żółtych tablic. Tę zniżkę otrzymasz w PZU.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód, jeśli jesteś młodym kierowcą?

Młodzi kierowcy muszą liczyć się z wysokimi stawkami, gdyż traktowani są przez ubezpieczycieli jako najbardziej ryzykowni kierowcy. Ceny pakietów OC/AC dla najmniej doświadczonych kierowców mogą jednak bardzo różnić się od siebie. Warto więc porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Najkorzystniej jest dodać do ubezpieczenia współwłaściciela, który ma wysokie zniżki za bezszkodową jazdę, np. rodzica. Tańsze ubezpieczenie czeka również na właścicieli aut z małą pojemnością silnika i mniejszą mocą.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód, jeśli jesteś cyfrowym nomadą bądź podróżnikiem?

Wybierając ubezpieczenie samochodu za granicą, sprawdź zakres terytorium, na jakim obowiązuje. W krajach spoza UE i Schengen będziesz dodatkowo potrzebować Zielonej Karty.

Przy wyborze assistance zastanów się, na jakie sytuacje najbardziej naraża Cię podróż. Czy podróżujesz z dziećmi bądź zwierzętami? Czy długo będziesz za granicą? Czy Twój samochód jest stary i awaryjny? Czy masz finansowe zabezpieczenie na pokrycie kosztów nieplanowanych napraw, pobytów w hotelach i kosztów leczenia? Zakres polisy może być bardzo szeroki.

Koniecznie sprawdź limity i wyłączenia, czyli listę sytuacji, w których nie otrzymasz pomocy. Jeśli ubezpieczyciel gwarantuje holowanie w kwocie 2 tys. euro, w Czechach to może być wystarczająca kwota, ale już we Francji niekoniecznie.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód, jeśli jesteś miłośnikiem bądź hodowcą zwierząt

Jeśli często przewozisz autem zwierzęta, pamiętaj, by robić to w sposób bezpieczny. Jeśli z powodu zachowania psa czy kota spowodujesz wypadek lub kolizję, firma ubezpieczeniowa może odmówić Ci wypłaty odszkodowania.

Druga rzecz to ubezpieczenia dla samego zwierzęcia. Aby uzyskać odszkodowanie, musisz przewozić pupila w sposób bezpieczny. Niektóre polisy pokryją koszty leczenia czy transportu zwierzaka. Jeśli właściciel doznał większego uszczerbku i musi być hospitalizowany, ubezpieczyciel może również znaleźć opiekuna zastępczego. Jeśli zwierzę ucierpiało w wypadku, część polis gwarantuje również pokrycie kosztów pomocy weterynaryjnej.

Info o autorze

Marta Ocęba
Pasjonatka podróżowania i samochodów. Przez kilka lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy, dzięki czemu mam sporą wiedzę na tematy o których pisze. Moją specjalnością są finanse oraz ubezpieczenia. Lubię w łatwy sposób tłumaczyć ciężkie zagadnienia ubezpieczeniowe. Zapraszam do lektury moich artykułów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *