Poradniki

839 zł — to średnia cena OC we wrześniu 2020 roku. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Joanna Kowal

Mieszkasz w dużym mieście, nie masz dzieci, a prawo jazdy zdobyłeś w zeszłym roku? Te wszystkie czynniki wpływają na cenę OC. Sprawdź, ile kosztuje OC dla Twojego samochodu!

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2020 roku?

OC, czyli ubezpieczenie ochrony odpowiedzialności cywilnej, jest jedynym ubezpieczeniem komunikacyjnym obowiązkowym dla każdego pojazdu — nawet takiego, który ostatnio był używany tak dawno temu, że zdążył już stać się częścią krajobrazu. Każde ubezpieczenie tego typu chroni zawsze te same szkody, co jest zagwarantowane w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. 

Jedyną niestałą cechą OC jest więc jego cena. Nie zależy tylko od tego, co ile czasu płaci się za ubezpieczenie samochodu (OC rozłożone na raty zwykle kosztują więcej, niż te opłacane jednorazowo) czy w którym towarzystwie ubezpieczeniowym się je wykupuje. To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ciągle się zmienia nawet w odniesieniu do jednego pojazdu, a dzieje się tak ze względu na cechy tego pojazdu i jego właścicieli.

W celu przedstawienia tego, ile kosztuje OC w ostatnim czasie, w tym artykule zaprezentujemy dane internetowej porównywarki ubezpieczeń Mubi na temat średnich cen polisy OC we wrześniu 2020 roku. Podzielimy je na kilka kategorii, ponieważ ceny OC zmieniają się w oparciu o wiele czynników.

Od czego zależą ceny OC?

Poniżej przedstawiamy najważniejsze z czynników, od których zależy to, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu. Są to:

 • historia ubezpieczeniowa właścicieli pojazdu, a więc spowodowane przez nich szkody lub dłuższe okresy bezszkodowej jazdy,
 • wiek właścicieli auta
 • doświadczenie właścicieli pojazdu, wyrażane w miesiącach od otrzymania prawa jazdy,
 • miejscowość, w której mieszkają właściciele auta,
 • marka i model pojazdu,
 • pojemność i moc silnika.

Cena OC zależy od tych wszystkich danych na temat pojazdu i jego użytkowników oraz od innych, nieco mniej ważnych informacji. Poniżej omówimy kolejno wszystkie wymienione wcześniej czynniki wpływające na koszt polisy OC.

Historia ubezpieczeniowa właścicieli pojazdu

Pierwszym z tych czynników jest historia ubezpieczeniowa pojazdu, czyli to, ile szkód zostało spowodowanych przez jego właścicieli i jak długi czas minął od ostatniej z nich.

To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, może się zmienić przede wszystkim ze względu na zniżki za OC, naliczane właścicielom pojazdów za bezszkodową jazdę. Takie zniżki po kilku latach bez kolizji lub wypadku sięgają nawet 60%, a już po roku bez stłuczki wiele towarzystw ubezpieczeniowych daje swoim klientom 10% zniżki. Właściciele pojazdów, wiedząc ile kosztuje OC bez zniżek, chętnie korzystają z obniżki ceny dla bezszkodowych kierowców. Warto sprawdzić oferty różnych firm ubezpieczeniowych, bo niektóre z nich zapewniają maksymalne zniżki za bezszkodową jazdę już po 3 latach, a inne dopiero po ośmiu lub dziesięciu. 

Na to, ile kosztuje OC, wpływ mają też zwyżki naliczane między innymi za poczynione szkody (oraz na przykład ze względu na młody wiek właściciela pojazdu, o czym będzie mowa w dalszej części tego artykułu). Już zwyżki za jedną szkodę mogą być wysokie, a towarzysząca im utrata zniżek za bezszkodową jazdę tylko pogarsza sprawę.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu młodego kierowcy?

Kolejną informacją, która wiele mówi ubezpieczycielom o tym, ile powinno kosztować OC danego pojazdu, jest wiek jego właścicieli. Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe tak mocno uzależniają cenę OC od wieku właściciela samochodu?

Dlaczego OC młodych kierowców jest droższe?

Ubezpieczenie pojazdu często jest paradoksalnie najdroższe dla najmłodszych kierowców. O ile w komunikacji miejskiej, muzeach i niektórych barach mogą liczyć na uczniowskie i studenckie zniżki, o tyle ubezpieczyciele nie mają dla nich litości — ale nie bez powodu.

Od lat statystycznie najwięcej wypadków powodują właśnie młodzi kierowcy, czyli osoby od 18 do 25 roku życia. To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu jego młodego właściciela, jest spowodowane właśnie tymi niechlubnymi statystykami. W parze z młodym wiekiem często idzie krótkie doświadczenie za kółkiem — za młodego kierowcę uważa się również osobę, która ma prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy.

W dodatku młodzi ludzie są uważani przez pracowników towarzystw ubezpieczeniowych za nieostrożnych, a wręcz brawurowych. Mogą więc z większym prawdopodobieństwem spowodować szkodę, co zmusi ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania, a tego towarzystwa ubezpieczeniowe chcą przecież uniknąć.

Ile kosztuje OC młodych kierowców? Średnie ceny polisy

To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, zależy nie tylko od wieku jego głównego właściciela. We wrześniu 2020 roku młodzi kierowcy zapłacili najmniej, jeśli dzielili auto ze współwłaścicielem. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na obniżenie ceny polisy młodych kierowców. Dzięki zniżkom starszego współwłaściciela można uzyskać o wiele niższą cenę OC. Jako młody kierowca możesz też ustanowić starszą osobę głównym właścicielem samochodu, a samemu zostać jego współwłaścicielem — wtedy koszt OC będzie najniższy.

Przykładem niech będzie średnia cena OC młodych kierowców, którzy dzielili samochód z inną osobą, mającą już wypracowane zniżki za bezszkodową jazdę czy za większe doświadczenie na drodze — ta kwota wyniosła we wrześniu 1184 zł.

Dla porównania samodzielni młodzi właściciele samochodów zapłacili średnio 1548 zł, a średnia wszystkich ubezpieczeń OC młodych kierowców wyniosła 1491 zł. Jak widać, dzielenie samochodu z bardziej doświadczonym kierowcą może przyczyniać się do obniżenia ceny OC.

Z drugiej strony to rozwiązanie ma poważną wadę: gdy młody kierowca spowoduje wypadek lub kolizję, nie tylko on utraci zniżki — będzie to dotyczyło także starszego współwłaściciela samochodu. Analogicznie stanie się, gdy to starszy współwłaściciel doprowadzi do stłuczki lub wypadku.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w poszczególnych miastach wojewódzkich?

Liczy się nie tylko wiek właścicieli pojazdu czy ich historia ubezpieczeniowa. Nie tylko wiek właścicieli pojazdu i jego historia ubezpieczeniowa się liczą. Ważne jest również to, po jakich drogach porusza się ubezpieczony samochód — czy są to rzadko uczęszczane drogi znajdujące się poza terenem zabudowanym czy może zatłoczone ulice wielkich miast, pełne zakorkowanych skrzyżowań, zdenerwowanych kierowców i nieuważnych pieszych.

Kierowcy poruszający się po ulicach większych miast zapłacą dużo za OC, bo to, ile kosztuje OC, zależy przede wszystkim od ryzyka ubezpieczeniowego, jakie stwarzają pojazdy jeżdżące po ruchliwych drogach. Uważa się, że w dużych miejscowościach ryzyko wzięcia udziału w zdarzeniu drogowym wzrasta

Zobaczmy to na przykładach. Oto średnie ceny OC z września 2020 roku w poszczególnych miastach wojewódzkich:

 • 758 zł w Opolu,
 • 762 zł w Rzeszowie,
 • 821 zł w Kielcach i Lublinie,
 • 849 zł w Krakowie,
 • 863 zł w Zielonej Górze,
 • 882 zł w Katowicach,
 • 890 zł w Gorzowie Wielkopolskim,
 • 923 zł w Toruniu,
 • 938 zł w Białymstoku,
 • 957 zł w Warszawie,
 • 968 zł w Bydgoszczy i Szczecinie,
 • 974 zł w Poznaniu,
 • 991 zł w Łodzi,
 • 1018 zł w Gdańsku,
 • 1023 zł we Wrocławiu.

Ile kosztuje OC Lamborghini, a ile Dacii?

To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, zależy także od jego marki i modelu. Niektóre marki samochodów są uważane za bardziej wypadkowe, ponieważ mogą osiągać większe prędkości i są częściej wybierane przez kierowców lubiących szybką i niebezpieczną jazdę. Dlatego przypisuje się im wyższe ryzyko ubezpieczeniowe i wylicza się wysokie ceny polisy.

Ile kosztuje OC najdrożej ubezpieczanych marek samochodów? Oto średnie ceny za ich OC we wrześniu 2020 roku:

 1. 1261 zł — Lamborghini,
 2. 1256 zł — Ferrari,
 3. 1243 zł — Bentley,
 4. 1057 zł — BMW,
 5. 1054 zł — Cadillac.

Powyższe ceny można porównać z najniższymi średnimi cenami OC w tym samym miesiącu. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu z najtańszym OC?

 1. 611 zł dla aut marki Smart,
 2. 623 zł dla samochodów marki Dacia,
 3. 635 zł dla aut SsangYong,
 4. 671 zł dla samochodów Suzuki,
 5. 675 zł dla pojazdów marek Kia i Daihatsu.

Pojemność silnika i jej wpływ na cenę ubezpieczenia

Ostatnim ze szczegółowo omawianych czynników wpływających na cenę OC będzie pojemność silnika samochodu. W związku z tym, że pojazdy o większych silnikach mogą spowodować większe niebezpieczeństwo na drodze, towarzystwa ubezpieczeniowe podnoszą ceny ich polisy OC. Ile kosztuje OC aut o największej, a ile — o najmniejszej pojemności silnika? Przedstawiamy średnie ceny OC według wielkości silnika ubezpieczanych pojazdów.

 • 659 zł — silnik o pojemności do 1 l,
 • 718 zł — silnik o pojemności 1-1,2 l,
 • 785 zł — silnik o pojemności 1,2-1,4 l,
 • 788 zł — silnik o pojemności 1,4-1,6 l,
 • 848 zł — silnik o pojemności 1,6-2,0 l,
 • 986 zł — silnik o pojemności powyżej 2 l.

Od czego jeszcze zależy to, ile kosztuje OC?

Wymieniliśmy już najważniejsze dane, przez które cena OC może ulec znacznej zmianie. Wysokość opłaty za OC różni się też ze względu na inne czynniki. Są to:

 • płeć właściciela pojazdu (we wrześniu 2020 roku kobiety zapłaciły średnio 792 zł, a mężczyźni — 851 zł),
 • stan cywilny i posiadanie dzieci — uważa się, że małżonkowie i rodzice kierują bardziej ostrożnie, dlatego dostają tańsze OC,
 • rok produkcji samochodu — na to, ile kosztuje ubezpieczenie auta ma wpływ jego wiek. Starsze samochody z większym prawdopodobieństwem w niedalekiej przyszłości ulegną awarii albo spowodują zdarzenie drogowe,
 • aktualny przebieg pojazdu — mniej wyeksploatowany pojazd jest bezpieczniejszy,
 • planowany przebieg auta — im mniej kilometrów zamierzasz przyjechać, tym mniejsza szansa na to, że po drodze weźmiesz udział w zdarzeniu drogowym. Tak przynajmniej twierdzą ubezpieczyciele i według tego szacują ceny Twojego OC,
 • rodzaj używanego paliwa — z reguły najtańsze jest ubezpieczenie samochodów zasilanych elektrycznie, a najdroższe — zasilanych benzyną i gazem.

Gdzie sprawdzę, ile może kosztować ubezpieczenie mojego samochodu?

Powyższy tekst może posłużyć Ci za informator na temat tego, ile kosztuje OC w zależności od różnych czynników. Nie da jednak dokładnej odpowiedzi w sprawie ceny Twojego ubezpieczenia. Chcesz się dowiedzieć, ile kosztuje OC Twojego samochodu?

Możesz skorzystać z porównywarki OC, która znajdzie dla ciebie najtańsze opcje. Musisz tylko udostępnić jej niezbędne dane, które posłużą do wyszukania najkorzystniejszej oferty. Porównywarki pozwolą w kilka minut dowiedzieć się, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu i zapewnią możliwość wykupienia go przez internet, za co w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych przysługują dodatkowe zniżki.

To, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, ciągle się zmienia w zależności od wielu czynników. Również dlatego powinieneś co pewien czas sprawdzić, czy da się znaleźć dla Ciebie tańsze OC.

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *