Poradniki

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Sprawdzenie OC online

Joanna Kowal

Zostałeś poszkodowany w wypadku i nie wiesz, czy pojazd sprawcy ma ważną polisę OC? Kupiłeś używane auto i nie masz pewności, czy jest ubezpieczone? Sprawdź aktualność ubezpieczenia online!

Aktualna polisa OC jest potwierdzeniem posiadania ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną. Kupując używane auto albo będąc osobą poszkodowaną w kolizji lub wypadku, masz prawo domagać się udowodnienia, że sprzedawca lub sprawca ma ważne OC. Co jeśli sprzedawca samochodu albo sprawca wypadku nie chce Ci jej pokazać albo wątpisz w jej prawdziwość? Sprawdzenie OC pojazdu jest możliwe i w pełni legalne, a przy tym dostępne gdzie i kiedy tylko chcesz — bo w internecie. Dlaczego warto sprawdzić OC?

Dlaczego potrzebujesz informacji, czy samochód sprawcy ma OC?

Masz numer polisy sprawcy? Możesz ubiegać się o likwidację szkody z jego OC. Jednak jeśli sprawca nie ma ważnego OC, poszkodowany musi to zgłosić do towarzystwa ubezpieczeniowego. Zakład ubezpieczeń skontaktuje się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym, który dopilnuje wypłaty odszkodowania, a potem zwróci się z regresem ubezpieczeniowym do sprawcy wypadku lub kolizji. Dzięki temu szkody poczynione przez nieubezpieczony pojazd zostaną zlikwidowane.

Właśnie dlatego tak ważne jest sprawdzenie OC sprawcy wypadku. Jak dokładnie sprawdzić, czy auto ma ważne OC?

Jedną z najważniejszych informacji, jakie posiadamy o pojeździe, jest jego numer rejestracyjny. Sprawdzenie OC po rejestracji (a czasem również innych danych) jest możliwe na dwóch bezpłatnych stronach internetowych i w wielu płatnych serwisach. Zacznijmy od bazy UFG, w której dostępne jest sprawdzenie polisy OC po numerze rejestracyjnym.

Baza ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego – strona internetowa i aplikacja

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) to organizacja stworzona przez firmy ubezpieczeniowe. Nadzoruje ciągłość polis obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i wypłaca odszkodowania, jeżeli sprawca szkody jest nieznany, uciekł z miejsca zdarzenia lub po prostu nie miał wykupionego OC. Działanie UFG jest finansowane z kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, regresów ubezpieczeniowych oraz składek towarzystw ubezpieczeniowych, które sprzedają OC swoim klientom.

Jedną z interesujących funkcji UFG jest udostępnianie wiedzy o obowiązkowych ubezpieczeniach użytkownikom jego serwisu. Możliwe jest między innymi sprawdzenie OC i nazwy ubezpieczyciela wystawiającego polisę.

Jak sprawdzić w bazie UFG, czy samochód jest ubezpieczony?

Na stronie UFG możliwe jest sprawdzenie OC po numerze VIN albo po numerze rejestracyjnym pojazdu. Wystarczy jedna z tych informacji.

Numer rejestracyjny znajdziesz na tablicach rejestracyjnych i w dowodzie rejestracyjnym. Numer VIN też znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym albo bezpośrednio na pojeździe, na podszybiu po stronie kierowcy (jest widoczny przez przednią szybę) i na naklejce w ościeżnicy drzwiowej, też od strony kierowcy. Jest to 17-znakowy numer pojazdu, z którego można odczytać między innymi kraj i rok produkcji samochodu, a także typ nadwozia i rodzaj wyposażenia auta.

Wybrany numer należy wpisać w pole pod zakładką Sprawdź OC pojazdu na stronie UFG. W tym serwisie wyświetlą się:

 • numer aktualnej polisy,
 • marka i model pojazdu,
 • nazwa i adres towarzystwa ubezpieczeniowego.

Istotne jest to, że towarzystwa ubezpieczeniowe mają 14 dni na przesłanie do UFG informacji o zmianach w obowiązujących umowach i podpisaniu nowych umów. Nie od razu więc po podpisaniu nowej umowy ubezpieczenia sprawdzenie OC na tej stronie będzie możliwe.

Innymi informacjami dostępnymi w tej bazie są dane o szkodowości kierowcy pojazdu. Można je sprawdzić po założeniu konta na stronie UFG i zalogowaniu się. Własna historia szkód zawiera informacje o:

 • numerze zgłoszenia szkody w TU,
 • ubezpieczeniu, z którego została zlikwidowana szkoda,
 • dacie powstania szkody,
 • roli, jaką kierowca odegrał w zdarzeniu.

Sprawdzenie statusu swoich wniosków i wpłat w UFG

System stworzony przez UFG, nazywany wirtualnym policjantem, przeprowadza kontrole polis OC przypisanych do pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Gdy w czasie sprawdzania OC trafi na lukę w ubezpieczeniu, na właściciela pojazdu zostanie nałożona kara. Dla samochodów osobowych kary za brak OC w 2023 roku (od lipca 2023) wynoszą:

 • 1 440 zł – od 1 do 3 dni bez OC,
 • 3 600 zł – od 4 do 14 dni bez aktualnej polisy,
 • 7 200 zł – za ponad 14 dni bez ważnego OC.

Nakładane przez UFG kary za brak OC mogą być opłacone przez internet na indywidualny numer konta bankowego. To, czy opłata dotarła można sprawdzić na stronie funduszu, logując się na niej i wpisując numer sprawy. W serwisie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego można złożyć wniosek o umorzenie lub udzielenie ulgi w spłacie kary. Można też sprawdzić status wniosku przez internet.

W witrynie da się sprawdzić dane kontaktowe Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, takie jak adres, numery telefonu i godziny pracy centrum obsługi klienta. Wystarczy wejść w zakładki: O UFG, kontakt.

Kiedy powinieneś sprawdzić historię pojazdu?

Za każdym razem, gdy uważasz, że sprzedawca używanego samochodu, który chcesz nabyć, może być nieuczciwy, powinieneś podjąć się sprawdzenia OC i historii tego pojazdu. Potrwa to kilka chwil, a może oszczędzić Ci wielu nieprzyjemności. Jakie informacje o sprzedawanym samochodzie może zafałszować jego zbywca i jak będziesz mógł je zweryfikować?

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie samochodu?

Bardzo częste są przypadki przekręcenia licznika w celu zaniżenia przebiegu. Informacja o przebiegu auta jest kluczowa dla ubezpieczycieli, ponieważ pomaga oszacować przewidywaną szkodowość auta, co wpływa na wycenę ubezpieczenia OC. Stopień zużycia części jest również istotny przy zakupie autocasco.

Sprzedawcy fałszują też historię napraw pojazdu, na przykład żeby zatuszować to, że zostały w nich zamontowane tanie zastępcze części, które często są gorzej wykonane niż te oryginalne. Będą one zmniejszały wartość pojazdu, co jest szczególnie ważne w przypadku kilkuletnich samochodów, których wartość jest nadal duża.

Zbywcy pojazdów czasem chcą zataić również przeznaczenie pojazdu. Tymczasem jeśli samochód był wykorzystywany na przykład jako taksówka, będzie znacznie mocniej wyeksploatowany, niż wskazywałby na to jego wiek.

Co jest potrzebne do sprawdzenia OC i historii pojazdu? Potrzebujesz do tego numeru rejestracyjnego, numeru VIN i daty pierwszej rejestracji auta. Te dane znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym.

Sprzedawca nie chce udostępnić Ci tych informacji? Sam ten fakt powinien wzbudzić Twoje podejrzenia. Załóżmy jednak, że znasz powyższe dane. Gdzie powinieneś sprawdzić historię pojazdu?

Na jakiej stronie możliwe jest sprawdzenie OC i historii pojazdu?

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony, czy ma aktualny przegląd i czy nie pochodzi z kradzieży? Czy istnieje jedna strona internetowa, na której możliwe jest sprawdzenie OC i przeglądu?

Taką stronę znajdziesz pod adresem historiapojazdu.gov.pl. Jest to witryna stworzona dzięki informacjom zgromadzonym przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców oraz we współpracy z zagranicznymi bazami danych, między innymi stworzonymi w Stanach Zjednoczonych i wielu europejskich państwach.

Jak jej nazwa wskazuje, na stronie historiapojazdu.gov.pl możliwe jest nie tylko sprawdzenie OC, ale przede wszystkim znalezienie informacji na temat historii pojazdu. Jakie to informacje?

 • Dane techniczne pojazdu, na przykład moc silnika, rodzaj używanego paliwa,
 • terminy obowiązkowych badań technicznych,
 • informacja, czy samochód posiada aktualny przegląd,
 • odczyty licznika zarejestrowane podczas badań technicznych,
 • liczba poprzednich właścicieli,
 • dane na temat OC,
 • to, czy samochód należy do firmy, czy do osoby prywatnej,
 • informacja, czy samochód nie został wyrejestrowany lub skradziony.

Użytkownicy strony historiapojazdu.gov.pl powinni być świadomi, że dane pozyskane z tej witryny mają charakter czysto informacyjny. Można je pobrać i wydrukować, ale takie wydruki nie posłużą jako dokumenty w sądzie czy urzędzie.

Jak jeszcze możesz sprawdzić OC i historię pojazdu?

Warto wspomnieć, że sprawdzenie OC i historii pojazdu dostępne jest również na innych, komercyjnych stronach internetowych, które za podanie danych wymagają opłat od swoich użytkowników.

Jeżeli mimo wielu możliwości oferowanych w internecie wciąż chcesz sprawdzić historię pojazdu w inny sposób, możesz w tym celu udać się do Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO) albo na stację diagnostyczną. W ASO dowiesz się, jaka była historia serwisowa. Stosowane na Autoryzowanych Stacjach Obsługi metody pozwalają ze sporą doza prawdopodobieństwa określić, czy przebieg ustawiony w samochodzie jest prawdziwy. Na stacji diagnostycznej poznasz stan wyeksploatowania swojego samochodu. Oceniona zostanie między innymi sprawność układu hamulcowego i kierowniczego i stan zawieszenia. Dowiesz się też, jaka była historia lakierowania pojazdu.

Pamiętaj, że sprawdzenie OC online jest bardzo szybkie i proste. Zawsze sprawdź OC sprawcy kolizji lub wypadku oraz aktualną polisę i historię samochodu, który planujesz kupić. Gdy już wiesz, jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony i jaka była jego historia, pozostaje Ci tylko skorzystać z tej możliwości.

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *