Poradniki

Szybki, wygodny i tańszy zakup ubezpieczenia w kalkulatorze OC!

Joanna Kowal

Potrzebujesz ubezpieczenia na już, ale nie masz czasu na wizytę w oddziale ubezpieczyciela? Chcesz świadomie wybrać najbardziej korzystną ochronę? Zależy Ci na oszczędności zarówno czasu, jak i pieniędzy? Oblicz OC w kalkulatorze ubezpieczeń!

Dlaczego warto korzystać z kalkulatora OC/AC?

 • Oszczędzasz czas

Kalkulator ubezpieczenia samochodu pozwoli Ci znaleźć polisę w kilka minut. Wystarczy, że wypełnisz formularz, który zawiera minimalną liczbę pytań (tylko tyle, ile w rzeczywistości potrzebują ubezpieczyciele do wyliczenia składki ubezpieczeniowej). Po kilku sekundach otrzymujesz oferty wyświetlane w postaci listy propozycji. Możesz już je przejrzeć i porównać ze sobą pod względem ceny i zakresu ochrony. Po wyborze jednej z ofert masz również możliwość nabycia jej przez internet przy spełnieniu minimum formalności. Dodatkowo w jednym miejscu otrzymujesz oferty wielu firm ubezpieczeniowych. Nie musisz zatem przeglądać stron internetowych każdej z nich osobno i za każdym razem wypełniać formularz od nowa.

 • Nie musisz wychodzić z domu

Aby skorzystać z kalkulatora OC i AC, wystarczy dostęp do komputera stacjonarnego lub urządzenia mobilnego i połączenie z internetem. Nie musisz zatem wychodzić z domu, żeby dopełnić formalności w oddziale ubezpieczyciela. Oszczędzasz czas i pieniądze na dojazdach, a zyskujesz wygodę, bo wszystko (od wyszukania, przez porównanie i wybór, do zakupu polisy) załatwiasz online.

 • Wybierasz ubezpieczenie świadomie

Korzystając z kalkulatora ubezpieczeń, masz na zastanowienie się i wybór oferty tyle czasu, ile potrzebujesz. Możesz nawet przerwać proces zakupowy i wrócić do przygotowanych dla Ciebie ofert następnego dnia, po przemyśleniu swojej decyzji. Jeśli podasz swój adres e-mail, otrzymasz wyniki kalkulacji na skrzynkę mailową.

 • Zyskujesz zniżki za zakup online

Ubezpieczyciele doceniają klientów, którzy dokonują zakupu polisy przez internet. Za zakup online możesz otrzymać dodatkową zniżkę, np. LINK4 oferuje internautom 7% rabatu.

 • Po roku otrzymasz przypomnienie o kończącej się umowie ubezpieczeniowej

Umowy ubezpieczeniowe zwykle zawierane są na rok. Po tym czasie możesz przedłużyć współpracę z obecnym ubezpieczycielem lub zrezygnować z ubezpieczenia na kolejny okres. O kończącej się umowie zostaniesz powiadomiony przez pracowników porównywarki, dzięki której kupiłeś polisę.

 • Możesz zrezygnować z ubezpieczenia w ciągu 30 dni

Ubezpieczenie zawarte na odległość (w tym telefonicznie lub online) możesz wypowiedzieć w ciągu 30 dni od dnia zawarcia umowy. To prawo okazuje się przydatne np. wtedy, gdy już po zakupie znajdziesz tańszą ofertę w innym towarzystwie.

Kalkulator ubezpieczeń samochodu Mubi – oblicz OC w kilku prostych krokach

 1. Wejdź na stronę mubi.pl i wybierz zakładkę Kalkulator OC/AC.
 2. Wypełnij formularz, odpowiadając na zawarte w nim pytania. Zostaniesz poproszony o podanie m.in. marki i modelu pojazdu, stanu licznika, daty pierwszej rejestracji auta, daty urodzenia właściciela, kodu pocztowego i miejscowości, w której mieszkasz jako właściciel pojazdu, liczby i wieku współwłaścicieli i dodatkowych kierowców, liczby szkód. Nie zapomnij też zaakceptować regulaminu i polityki prywatności oraz wyrazić zgody na pozostałe działania, jeśli taka jest Twoja wola.
 3. Po wypełnieniu formularza kliknij przycisk Kalkuluj.
 4. Poczekaj kilka sekund na oferty. W tym czasie ubezpieczyciele przygotowują je dla Ciebie w oparciu o otrzymane przed chwilą informacje.
 5. Zapoznaj się z listą przygotowanych dla Ciebie ofert. Możesz uporządkować listę np. według ceny (od najniższej do najwyższej) lub filtrować po wybranej opcji. Jeśli któreś oferty przyciągną Twoją uwagę i będziesz chciał przyjrzeć się im dokładniej, możesz dodać je do porównania i zestawić ze sobą w czytelnej tabeli.
 6. W razie wątpliwości możesz zamówić rozmowę telefoniczną z doradcą. W tym celu podaj swój numer telefonu i porę dnia, która będzie dla Ciebie dogodna.
 7. Gdy zdecydujesz się na zakup polisy, kliknij Kup teraz, uzupełnij brakujące dane, np. imię i nazwisko oraz PESEL, jeśli wcześniej ich nie podałeś.
 8. Opłać polisę online.
 9. Sprawdź skrzynkę mailową i odbierz wiadomość z zakupioną polisą. Możesz ją wydrukować i trzymać razem z dowodem rejestracyjnym jako potwierdzenie zakupu ubezpieczenia, jednak nie jest to prawnie wymagane. Informacja o Twoim ubezpieczeniu będzie widniała w systemie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Kalkulator OC – darmowy czy płatny?

Kierowcy, którzy nie mieli jeszcze okazji korzystać z darmowego kalkulatora OC, często szukają odpowiedzi na pytanie, czy za porównanie ofert za pomocą tego narzędzia trzeba uiszczać jakieś dodatkowe opłaty. Otóż użytkowanie kalkulatora OC online jest całkowicie bezpłatne. Jedyny koszt, jaki Cię czeka, gdy zdecydujesz się kupić polisę za jego pośrednictwem, to zaproponowana przez ubezpieczyciela wartość składki.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że trafisz na stronę kalkulatora OC/AC, który będzie wymagał podpięcia karty kredytowej lub wniesienia opłaty za korzystanie z platformy. Bądź jednak czujny. Najczęściej za taką porównywarką ubezpieczeń stoją nieuczciwe osoby, dlatego lepiej szukać stron internetowych, na których będziesz mógł wyszukać i kupić ubezpieczenie bez ponoszenia dodatkowych kosztów czy narażania się na wyłudzenie wrażliwych danych.

Czy istnieje kalkulator oc bez podawania danych?

Żebyś mógł otrzymać ofertę ubezpieczenia przystosowanego do Twoich potrzeb, towarzystwa ubezpieczeniowe muszą dowiedzieć się, jakim pojazdem jeździsz, jakie masz doświadczenie na drodze oraz poznać kilka innych faktów. Jakie dane musisz wpisać w formularzu?

Parametry samochodu:

 • czy samochód jest w leasingu,
 • marka i model pojazdu,
 • rodzaj napędu,
 • pojemność silnika,
 • liczba drzwi,
 • wersja i model według bazy Eurotax oraz Info-Ekspert.

Informacje o użytkowaniu samochodu:

 • czy samochód będzie wykorzystywany do celów prywatnych, do prowadzenia działalności, czy jeszcze w jakiś inny sposób,
 • stan licznika,
 • planowany przebieg w ciągu najbliższego roku,
 • data pierwszej rejestracji,
 • rok, w którym nabyłeś pojazd,
 • miejsce parkowania auta nocą,
 • czy auto będzie użytkowane za granicą dłużej niż miesiąc,
 • w jakim TU miałeś wykupione ostatnie ubezpieczenie tego pojazdu.

Dane właścicieli i kierowców oraz informacje o ich doświadczeniu na drodze:

 • data urodzenia właścicieli i kierowców,
 • miesiąc i rok otrzymania prawa jazdy,
 • kod pocztowy i miejscowość zamieszkania,
 • płeć,
 • stan cywilny,
 • liczba dzieci oraz rok urodzenia najstarszego,
 • od ilu lat kupujesz OC,
 • czy likwidowałeś jakieś szkody z tych polis,
 • czy historia ubezpieczenia AC jest taka sama, jak w przypadku OC.

Oprócz tego będziesz musiał wskazać termin startu polisy oraz interesujący Cię zakres ochrony. Towarzystwa oferują wystawienie polisy z wyprzedzeniem – przeważnie 30-dniowym.

Poza tym w formularzu kalkulatora OC znajdziesz pytania o wrażliwe dane: imię, nazwisko, numer PESEL, numer rejestracyjny pojazdu, a także Twoje dane kontaktowe, czyli numer telefonu i adres e-mail. Na mubi.pl ich podanie jest jednak dobrowolne. Możesz poznać wysokość składki swojego ubezpieczenia nawet wtedy, gdy nie wpiszesz żadnej z tych danych. Musisz jednak wiedzieć, że niektóre towarzystwa, jak np. Generali, TUZ Ubezpieczenia czy Proama, potrzebują ich już na etapie przygotowywania oferty ubezpieczeniowej. Dlatego też ich oferty nie zostaną wówczas wymienione na liście z propozycjami dla Ciebie.

Przemyśl dobrze, czy wpisanie imienia, nazwiska i pozostałych tego typu informacji nie będzie bardziej opłacalne. Może się bowiem okazać, że to właśnie któraś z tych trzech firm ubezpieczeniowych zaproponuje Ci najkorzystniejszą ofertę.

Jakie ubezpieczenia możesz kupić w kalkulatorze OC i AC?

Kalkulator OC i AC umożliwia zakup zarówno obowiązkowego ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną, jak i nabycie dobrowolnych rodzajów ochrony. Na mubi.pl będzie to autocasco (w tym AC mini), assistance, NNW oraz ubezpieczenie opon czy szyb, które są jednym z najbardziej delikatnych elementów auta i ulegają częstym uszkodzeniom. Czy to w wyniku stłuczki, silnego gradu, czy aktu wandalizmu, natomiast o przebicie opony i uszkodzenie felg też nie jest trudno.

Kalkulator OC – przykładowa kalkulacja

Sprawdźmy, jaka byłaby cena pakietów ubezpieczeń na mubi.pl, gdyby kalkulację wykonywał 34-letni Mariusz z Poznania, kawaler, który ma prawo jazdy od 15 lat i do tej pory nie spowodował żadnej stłuczki. Mężczyzna ma 6-letnie Renault Clio napędzane dieslem. Pojemność silnika jego auta wynosi 1,5 l.

Jak pokazuje powyższy przykład, kalkulator OC/AC jest w stanie przedstawić Ci wiele ofert, nawet kilkadziesiąt, wśród których na pewno znajdzie się ta, która Cię zainteresuje. Zróżnicowany zakres ochrony ubezpieczeniowej i dostępność polis w różnych cenach dają duże pole działania i cały wachlarz możliwości w ubezpieczeniu pojazdu. Jak na pewno zauważyłeś, bardziej rozbudowany pakiet ubezpieczeń wcale nie musi oznaczać wysokiej składki. Zdarza się, że pełny zestaw składający się z OC, AC Mini, NNW i assistance w jednym towarzystwie jest dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Najtańsze OC na mubi.pl w czerwcu 2023 roku

Najtańsze OC w czerwcu 2023 roku wyliczył w kalkulatorze OC/AC Mubi 41-letni mężczyzna z Tarnowa, właściciel Polskiego Fiata (FSM) 126p. Pojemność silnika w tym samochodzie wyniosła 0,7 l. Za swoją polisę całoroczną zapłacił jedynie 146 zł.

Czy można wypowiedzieć umowę zawartą przez internet?

Kupiłeś ubezpieczenie w kalkulatorze OC, ale okazało się, że masz już ubezpieczenie, które otrzymałeś wraz z zakupionym z drugiej ręki samochodem? W dodatku ubezpieczyciel poprzedniego właściciela dokonał rekalkulacji składki i domaga się zapłacenia brakującej części? Nie musisz płacić za obie polisy. W tej sytuacji masz dwa wyjścia:

 1. zrezygnować z ubezpieczenia, które otrzymałeś od zbywcy pojazdu (taką polisę możesz wypowiedzieć w każdym momencie, a ubezpieczyciel policzy składkę tylko za te dni, które upłynęły od przepisania umowy na Ciebie a dniem złożenia rezygnacji, bo de facto ochrona ubezpieczeniowa wówczas działała),
 2. wypowiedzieć umowę, którą zawarłeś za pośrednictwem kalkulatora OC (z ubezpieczenia zakupionego na odległość, a więc również przez internet, możesz zrezygnować w ciągu 30 dni od zakupu).

Wypowiadając umowę ubezpieczenia OC musisz mieć zawartą umowę w innym towarzystwie, aby zachować ciągłość ochrony. Nawet jednodniowa przerwa w ubezpieczeniu może skutkować otrzymaniem niemałej kary finansowej!

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *