Poradniki

Kalkulator OC bez podawania danych – czy to ma sens?

Marta Ocęba

Obliczenie składki OC bez podawania danych to jak stawianie diagnozy przez lekarza bez kontaktu z pacjentem. Co w takiej sytuacji może powiedzieć medyk? No nic! A co ma zrobić ubezpieczyciel, jeśli nie otrzyma danych od ubezpieczającego, które pozwalają oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia szkody? Dowiedz się, dlaczego i jakie informacje są potrzebne do wyliczenia składki ubezpieczeniowej! 

Kalkulatory ubezpieczeń to OC i AC to przydatne narzędzia do szybkiego i łatwego wyliczania składek ubezpieczeniowych. Zarówno porównywarki ubezpieczeń, jak i poszczególni ubezpieczyciele, oferują możliwość wyliczenia składki na swoich stronach internetowych. Przyjrzyjmy się, jak to wygląda w praktyce!

Czy można znaleźć OC bez podania jakichkolwiek danych?

Jeśli znalazłeś na jakieś stronie informację, że można tam obliczyć składkę ubezpieczeniową bez podawania danych, to od razu powinieneś sobie odpuścić. Taka kalkulacja nie będzie niczym innym jak wróżeniem z fusów. Łatwo to sobie zobrazować – wyobraź sobie, że ktoś poprosi Cię o narysowanie swojego kota. Jakie podał informacje? Tylko tyle – narysuj mojego kota!

Spełniasz jego prośbę, ów człowiek przychodzi i mówi – ale to nie jest mój kot! Tłumaczysz się, że nigdy nie widziałeś jego kota, nie wiesz jaki jest, jaki ma charakter i jak wygląda. Teraz pomyśl, że zamiast propozycji namalowania kota otrzymujesz prośbę wycenienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jakiegoś kierowcy. Zasady są takie same…

Zadanie wydaje się niewykonalne – nie masz pojęcia, od jak dawna ten kierowca ma prawo jazdy, w jakim jest wieku, czy spowodował kiedyś wypadek, jak dużo jeździ. A przecież te wszystkie informacje mają znaczenie. Co więc możesz zrobić? Powiedzieć, że nie da się wyliczyć OC dla takiego kierowcy, albo… założyć najgorszy scenariusz, że powoduje on szkody, dopiero zdobył prawo jazdy. I co? Wycenić składkę z dużym zapasem!

Dlatego nie wierz nigdy, że można coś ocenić i wyliczyć bez żadnych danych – nie jest to prawda! Zawsze potrzebne są informacje, na podstawie których ubezpieczyciel będzie mógł dokonać analizy i ocenić szanse na wystąpienie szkody.

Do czego służą dane podane w formularzu?

Wiemy już, że kalkulator OC bez podawania jakichkolwiek danych to mit. Teraz zastanówmy się, jak wpływają one na wysokość składki ubezpieczeniowej. Pewnie słyszałeś, że niektórzy kierowcy otrzymują ofertę ubezpieczenia OC za 500 zł. Z kolei inni muszą płacić za polisę 1000 zł, a nawet więcej. Jak zależy to od informacji z formularza?

Wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej ma wiele czynników. Jednym z ważniejszych jest historia ubezpieczeniowa kierowcy. Doświadczony za kółkiem właściciel samochodu, który od lat ubezpiecza auto i ma wypracowane zniżki – mogą one sięgnąć nawet 60% – zapłaci za polisę OC dużo mniej niż osoba, która pierwszy raz ubezpiecza auto lub jest młodym początkującym kierowcą.

Wiek a cena OC

W tym momencie warto wspomnieć, że podane przez kierowcę informacje w formularzu zestawiane są ze statystykami zebranymi przez ubezpieczyciela na temat powstawania szkód oraz liczby kolizji i wypadków. I tak… raporty policji podają, że młodzi kierowcy częściej powodują wypadki. Z kolei ci starsi jeżdżą wolniej, bezpieczniej i rozsądniej. Jak to się przekłada na ceny OC tych dwóch grup?

Z danych porównywarki Mubi wynika, że w listopadzie 2020 roku najwięcej za OC musieli zapłacić najmłodsi kierowcy w wieku 18-25 lat. Średnia cena polis dla nich wyniosła 1475 zł. Z kolej najmniej płacili doświadczeni kierowcy z grupy wiekowej 56-65 lat – jedynie 590 zł! Wyraźnie więc widać, że wiek, który oczywiście łączy się także z doświadczeniem prowadzenia samochodu i szansą na wypracowanie zniżek wpływa na cenę OC.

Miejsce zamieszkania a OC

Również miejsce zamieszkania wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej. Statystycznie najwięcej za ubezpieczenie OC muszą zapłacić mieszkańcy największych miast wojewódzkich. Dlaczego? W dużych miastach, gdzie panuje intensywny ruch pieszy i samochodowy, częściej dochodzi do kolizji i wypadków, niż w małych miejscowościach.

Z danych z Mubi wynika, że z miast wojewódzkich najwięcej za OC musieli zapłacić mieszkańcy Gdańska – 1059 zł, Wrocławia – 1030 zł i Szczecina – 1029 zł. A co z Warszawą, czyli zdecydowanie największym polskim miastem? Również jest w czołówce z ceną OC w wysokości 1024 zł!

Natomiast najtańszy pod względem cen ubezpieczenie OC okazał się Rzeszów – 849 zł, potem Opole – 851 zł i Lublin – 908 zł. Po co przytaczamy te dane? Aby pokazać, że podanie danych wpływa na kalkulację Twojej składki ubezpieczeniowej. Podobnie jak wiele innych czynników, choćby tych dotyczących parametrów samochodu.

Pojemność silnika a OC

Jedno z pytań w formularzu ubezpieczeniowym dotyczy pojemności silnika. Dlaczego? Ubezpieczyciele zakładają, że im większa pojemność silnika, tym szybciej można poruszać się danym autem, co w razie kolizji lub wypadku skutkuje większymi szkodami. Dodatkowo dane te zestawia się z analizami występowania szkód ze względu na markę. 

Sportowe samochody mają pojemniejsze silniki, tak jak masywne SUV-y i luksusowe limuzyny – dlaczego często ceny ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej na nie są wyższe. Sprawdźmy więc, jak kształtują się ceny OC w zależności od pojemności silnika. 

Średnia cena OC na Mubi w listopadzie 2020 roku dla samochodu z silnikiem o pojemności do 1,0 litra wyniosła 644 zł. Im silnik był większy, tym koszt polis rósł. I tak dla aut z silnikiem od 1,0 do 1,2 litra OC kosztowało 739 zł, od 1,2 do 1,4 litra 803 zł, a dla największych powyżej 2,0 litra aż 1016 zł! 

Pamiętaj, że powyższe średnie wyliczenia są tylko wskazaniami. Indywidualna wycena zależy od wielu parametrów, dlatego tak ważne jest odpowiedzenie na wszystkie pytania w formularzu ubezpieczeniowym. Niektóre dane mogą zwiększyć szansę na tanie OC, a inne je zmniejszyć. Dopiero ich kompozycja pozwala na rzetelną wycenę wysokości składki.

Jakie informacje należy podać w formularzu?

Współczesne formularze ubezpieczeniowe zawierają uproszczony zestaw pytań, na które można bez problemu odpowiedzieć. Jednocześnie wypełnienie całej ankiety zajmuje kilka minut. W razie wątpliwości obok pytań znajdziesz podpowiedź, czego ono dotyczy. 

Formularz w kalkulatorze OC i AC jest przyjazny dla kierowcy. Pytania są intuicyjne i na zdecydowaną większość z nich odpowiesz poprzez zaznaczenie odpowiedzi. Pozostaje ostatnia kwestia – jakich informacji potrzebują ubezpieczyciele, aby przedstawić jak najdokładniejszą wycenę ubezpieczenia OC?

Cały formularz można podzielić na trzy sekcje – parametry samochodu, sposób użytkowania pojazdu oraz informacje o właścicielu, ewentualnych innych kierowcach i współwłaścicielach. Sprawdźmy teraz na podstawie porównywarki ubezpieczeń Mubi, na jakie pytania trzeba odpowiedzieć, aby dokonać kalkulacji składki ubezpieczeniowej.

Dane dotyczące samochodu:

 • rok produkcji,
 • marka i model,
 • rodzaj paliwa,
 • pojemność silnika,
 • liczba drzwi.

W precyzyjnym wskazaniu modelu i wersji samochodu pomoże Ci baza danych Eurotax oraz Info-Expert. Po wpisaniu podstawowych informacji rozwinie się lista, z której będziesz mógł wybrać konkretną wersję swojego samochodu.

W kolejnej sekcji znajdują się pytania na temat użytkowania samochodu. To w niej pojawia się miejsce na wpisanie numeru rejestracyjnego – jeśli nie chcesz tego robić, to zaznacz: “Nie znam nr rejestracyjnego”. Jednak podanie tej informacji dla niektórych ubezpieczyciele ma znaczenie i zwiększa u nich szansę na dokładniejszą wycenę składki!

Sposób użytkowania pojazdu:

 • korzystanie z samochodu – prywatnie, w działalności gospodarczej,
 • stan licznika,
 • planowany przebieg w ciągu kolejnych 12 miesięcy,
 • data i miejsce pierwszej rejestracji,
 • miejsce parkowania,
 • użytkowanie za granicą,
 • ostatni ubezpieczyciel.

W ostatniej części formularza należy odpowiedzieć na pytania związane z właścicielem i dodatkowymi kierowcami. Niektórzy ubezpieczyciele wymagają takich odpowiedzi, dlatego znalazły się one w porównywarce ubezpieczeń Mubi. Podanie danych osobowych, czyli imienia, nazwiska i numeru pesel, jest opcjonalne i powoduje, że kierowca znajdzie większą liczbę ofert ubezpieczeniowych – czyli ma większą szansę na tańsze OC.

Właściciel i dodatkowi kierowcy:

 • data urodzenia,
 • główny kierowca,
 • data uzyskania prawa jazdy,
 • kod pocztowy zameldowania,
 • płeć,
 • stan cywilny,
 • dzieci poniżej 26 roku życia,
 • współwłaściciele samochodu,
 • historia ubezpieczenia.

Dlaczego w formularzu znalazło się pytanie o dzieci? Ponieważ rodzice jeżdżą statystycznie bezpieczniej, przez co powodują mniej szkód – co zwiększa szansę na tańsze OC. Jak już było wcześniej mówione, im dokładniejsze informacje o kierowcy, tym precyzyjniejsze wyliczanie składki ubezpieczeniowej. 

Jeśli kierowca w formularzu poda numer rejestracyjny pojazdu i swoje dane osobowe, to otrzyma większą liczbę ofert na polisę OC. Oczywiście podane dane są chronione i odpowiednio zabezpieczone! 

Info o autorze

Marta Ocęba
Pasjonatka podróżowania i samochodów. Przez kilka lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy, dzięki czemu mam sporą wiedzę na tematy o których pisze. Moją specjalnością są finanse oraz ubezpieczenia. Lubię w łatwy sposób tłumaczyć ciężkie zagadnienia ubezpieczeniowe. Zapraszam do lektury moich artykułów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *