Poradniki

Co zrobić po zakupie samochodu? Rejestracja, ubezpieczenia i opłaty!

Joanna Kowal

Zmiana samochodu to zamiar wielu kierowców. Jednak spełnienie tego marzenia wiąże się z obowiązkami, takimi jak: rejestracja pojazdu, dokonanie opłat i wykupienie ubezpieczenia OC. Dowiedz się, jak załatwić wszystkie formalności, aby długo cieszyć się beztroskim posiadaniem nowego nabytku!

W tym artykule przeczytasz o następujących zagadnieniach:

 • Rejestracja samochodu – dokumenty, ceny, terminy.
 • Koszt rejestracji pojazdu – tablice, nalepki, dowód.
 • Ubezpieczenie auta – obowiązkowe OC i dodatkowe AC.
 • Opłaty dodatkowe – podatek od czynności cywilnoprawnych, akcyza, cło.
 • Dodatkowe wyposażenie – gaśnica, trójkąt ostrzegawczy.

Nowego właściciela pojazdu czeka kilka obowiązków po jego zakupie. Na szczęście coraz więcej formalności można załatwić zdalnie przez internet, co jest jednocześnie szybsze i zdecydowanie bardziej wygodne, niż jeżdżenie od urzędu do urzędu.

Jak zarejestrować samochód?

Jeśli chcesz legalnie poruszać się nowym samochodem, musisz go zarejestrować. Masz na to 30 dni od daty zakupu pojazdu. Rejestracji dokonuje się w Wydziale Komunikacji urzędu starostwa powiatowego, w urzędzie miasta w przypadku miejscowości na prawach powiatu lub w urzędzie dzielnicy w Warszawie.

Przed wizytą w urzędzie powinieneś pamiętać o kilku obowiązkach. Jeśli pojazd był używany i nie ma aktualnego przeglądu, to musisz go wcześniej zrobić – dotyczy to także samochodów sprowadzany z zagranicy. Koszt przeglądu technicznego osobówki to 99 zł.

Dokumenty niezbędne do zarejestrowania samochodu podczas wizyty w urzędzie:

 • dowód tożsamości – dowód osobisty lub paszport,
 • wniosek o rejestrację pojazdu – można go ściągnąć ze strony urzędu, wydrukować i wypełnić w domu,
 • potwierdzenie własności pojazdu – faktura VAT lub umowa kupna-sprzedaży, umowa darowizny,
 • karta pojazdu – jeśli została wydana,
 • potwierdzenie wszystkich opłat.

W przypadku samochodu, który był już wcześniej zarejestrowany, należy wziąć ze sobą także:

 • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
 • dowód rejestracyjny,
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeśli nie ma takiej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym o aktualnym terminie kolejnego badania.

Rejestracja nowego samochodu z salonu wymaga dostarczenia dodatkowo świadectwa homologacji. Wszystkie dokumenty związane z zakupem otrzymasz od dealera.

UWAGA!

Od 4 czerwca 2021 roku to w salonie sprzedaży pojazdów można załatwić wszystkie formalności związane z rejestracją pojazdu!

Jeśli do rejestracji zgłosiłeś samochód używany, który był już zarejestrowany w tym samym powiecie, to nie będziesz musiał wymieniać tablic rejestracyjnych – musisz jednak wziąć je ze sobą do wydziału komunikacji, aby urzędnik nakleił nowe nalepki. Dlatego przed wizytą w urzędzie umyj (przetrzyj) tablice rejestracyjne.

Niektóre samochody są zarejestrowane na dwie lub więcej osób. W takim przypadku wszyscy współwłaściciele muszą udać się do urzędu, chyba że jeden z nich otrzyma pełnomocnictwo od pozostałych. Wzór pisma bez problemów znajdziesz w internecie.

Ile zapłacisz za rejestrację samochodu?

Standardowa rejestracja w 2023 roku kosztuje 161,50 zł. W cenę tę wliczane są:

 • Dowód rejestracyjny – 54,00 zł,
 • Tablice rejestracyjne – 80 zł,
 • Pozwolenie czasowe – 13,50 zł,
 • Nalepka legalizacyjna – 12,50 zł,
 • Opłata ewidencyjna – 1,50 zł,

Tutaj kilka uwag! Jeśli zdecydujesz się na tablice indywidualne, to zapłacisz za nie 1000 zł. Z drugiej strony w przypadku pozostania przy tych samych tablicach oszczędzisz 80 zł, a zapłacisz tylko za nalepkę legalizacyjną. 

UWAGA!

4 września 2022 roku został zniesiony obowiązek posiadania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej (na przedniej szybie)!

Po jakim czasie otrzyma się nowy dowód rejestracyjny, tablice oraz naklejki kontrolne? Urząd ma na to 30 dni. W tym czasie dzięki pozwoleniu czasowym (tak zwany miękki dowód rejestracyjny) samochód będzie dopuszczony do ruchu. Gdy dowód rejestracyjny, tablice i naklejki będą gotowe do odbioru, to otrzymasz smsa z powiadomieniem.

Kiedy powinieneś ubezpieczyć nowo nabyty samochód?

Samochód musi zostać ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej najpóźniej w dniu dopuszczenia do ruchu. W praktyce oznacza to, że udając się do wydziału komunikacji, powinieneś mieć już polisę OC na rejestrowane auto. W przypadku samochodu używanego możesz przejąć polisę po poprzednim właścicielu lub nabyć nową.

UWAGA!

Umowa ubezpieczenia OC po poprzednim właścicielu samochodu nie przedłuża się automatycznie!

Pamiętaj także, że po zmianie właściciela pojazdu ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki. Jeśli uważasz, że składka jest za wysoka lub obawiasz się, że może wzrosnąć, to poszukaj nowego ubezpieczenia OC. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest porównanie wielu ofert w jednym miejscu bez wychodzenia z domu.

Gdzie ubezpieczyć auto online?

W porównywarce ubezpieczeń Mubi porównasz ceny ubezpieczeń OC i AC od różnych ubezpieczycieli! To idealne rozwiązanie na szybkie i komfortowe znalezienie polisy. Dzięki temu oszczędzisz czas i pieniądze. Sprawdzisz także pakiety ubezpieczeń z rozszerzoną ochroną w postaci autocasco, NNW i assistance.

Ubezpieczenia autocasco zalecane jest szczególnie w przypadku nowych samochodów, których naprawa w razie kolizji drogowej może sporo kosztować. AC zapewnia również ochronę na wypadek kradzieży, uszkodzenia przez osoby trzecie oraz siły natury, takie jak pożar, grad lub powódź. Warto więc je nabyć!

Z drugiej strony, jeśli kupiłeś auto, które ma więcej niż 12 lat, to możesz mieć problem z wykupieniem polisy AC. Ubezpieczyciele niechętnie godzą się na ubezpieczanie leciwych pojazdów, powyżej 12 lub 15 roku.

Jakich opłat dodatkowych możesz się spodziewać?

W przypadku kupna używanego samochodu powinieneś zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli tak zwany podatek od wzbogacenia. Jego wysokość powiązana jest z ceną rynkową pojazdu, czyli im droższy samochód kupisz, tym więcej zapłacisz.

Wysokość podatku od wzbogacenia to 2% wartości rynkowej pojazdu. Jeśli samochód, który nabyłeś, jest wart mniej niż 1000 zł, to jesteś zwolniony z opłaty. Na zapłacenie podatku masz 14 dni od zostania właścicielem pojazdu.

Podatku od czynności cywilnoprawnych nie zapłacisz w przypadku kupna samochodu w salonie i za granicą. Jednak w tym drugim przypadku czekają Cię inne dodatkowe opłaty. Należą do nich:

 • akcyza,
 • cło (pojazdy spoza UE),
 • tłumaczenie dokumentów.

Przyjrzyjmy się tym opłatom po kolei. Jeśli sprowadziłeś auto z zagranicy, to w ciągu 30 dni będziesz musiał spełnić formalności związane z akcyzą. Najlepiej całą sprawę załatwić na platformie usług elektronicznych skarbowo-celnych (PUESC). Tylko na jaką opłatę powinieneś się szykować?

Stawka akcyzy zależy od pojemności silnika samochodu:

 • do 2000 cm³ –  3,1%,
 • powyżej 2000 cm³ – 18,6%.

Ustawodawca przygotował ulgi dla osób sprowadzających samochody elektryczne i hybrydowe. W przypadku tych drugich wysokość akcyzy jest o 50% mniejsza i wynosi odpowiednio 1,55% i 9,3%, natomiast elektryki są z niej całkowicie zwolnione!

Cło trzeba zapłacić za samochód sprowadzony spoza Unii Europejskiej. Wysokość opłaty celnej to 10% wartości pojazdu. Dodatkowo będziesz musiał zapłacić podatek VAT, którego stawka to 23%. Co ważne, jeśli auto pochodzi ze Szwajcarii lub Norwegii, to unikniesz płacenia cła, pozostanie Ci jednak VAT.

Aby zarejestrować samochód w wydziale komunikacji, należy złożyć tam dokumenty w języku polskim. Dlatego będziesz musiał skontaktować się z tłumaczem przysięgłym, który dokona przekładu dowodu rejestracyjnego (również część niezharmonizowana dokumentu z UE), umowy kupna-sprzedaży i karty pojazdu (jeśli została wydana).

Jakie dodatkowe wyposażenie powinieneś mieć w samochodzie?

W Polsce przepisy wskazują, że w każdym samochodzie powinna znajdować się gaśnica. Co ważne musi mieć ona aktualny termin ważności. Dodatkowo każdy kierowca musi mieć na wyposażeniu trójkąt ostrzegawczy, bez którego trudno wyobrazić sobie odpowiednie zabezpieczenie miejsca awarii pojazdu lub wypadku.

Jeśli często podróżujesz samochodem za granicę, to sprawdź jakie dodatkowe wyposażenia są obowiązkowe w innych krajach. Najczęściej są to kamizelki odblaskowe, apteczki i zapasowe żarówki. Oczywiście warto zawsze mieć te wszystkie przedmioty w samochodzie, nawet jeśli w Polsce nie są wymagane.

Gdy kupiłeś używane auto, które ma jeszcze ważny przegląd przez dłuższy czas, to pamiętaj, aby przed regularnym jeżdżeniem sprawdzić płyny eksploatacyjne. Skontroluj poziom oleju silnikowego, płynu do chłodnic i płynu hamulcowego. Uzupełnij także w razie potrzeby płyn do spryskiwaczy – jego brak na trasie bywa wyjątkowo irytujący!

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *