Poradniki

202 zł – tyle kosztowało najtańsze OC w lutym 2021!

Joanna Kowal

Twoje ubezpieczenie też nie musi być drogie. Tanie OC znajdziesz w porównywarce ubezpieczeń Mubi! Sprawdź, ile zapłacisz za swoją polisę!

Tanie ubezpieczenia OC – jak je znaleźć?

Od lat ubezpieczasz samochód w tej samej firmie, bo automatyczne przedłużenie polisy OC jest dla Ciebie wygodne? A czy wiesz, że zakup nowego ubezpieczenia OC może być wygodny, nawet jeśli zechcesz zmienić firmę ubezpieczeniową? I wcale nie musi zajmować to wiele czasu, a może zaowocować otrzymaniem bardziej atrakcyjnej cenowo oferty.

Podstawą znalezienia najtańszego OC samochodu jest porównanie przynajmniej kilku ofert przygotowanych dla Ciebie przez różne towarzystwa. Spokojnie, nie musisz rezerwować sobie całego dnia na osobiste spotkanie z doradcą ani przeglądać strony internetowej każdego ubezpieczyciela osobno. Wystarczy, że skorzystasz z porównywarki OC, jak ta na mubi.pl. Porównywarka pomoże Ci wyszukać dedykowanych Tobie ofert ubezpieczeniowych, porównać je ze sobą, a jeśli któraś Cię zainteresuje, będziesz mógł kupić wybraną polisę online również za pośrednictwem platformy.

Kupując ubezpieczenie przez internet możesz liczyć na dodatkową zniżkę za zakup online.

Jak obliczyć OC na mubi.pl?

Najtańsze OC auta możesz znaleźć, przechodząc kilka kroków w kalkulatorze Mubi.

 1. Najpierw wypełnij krótki formularz. Ubezpieczyciele muszą znać kilka faktów na Twój temat i poznać parametry Twojego samochodu, aby przygotować odpowiednie dla Ciebie oferty.
 2. Po wypełnieniu formularza kliknij przycisk Kalkuluj pod ostatnim pytaniem.
 3. Zaczekaj kilka sekund na oferty.
 4. Przejrzyj listę przygotowanych dla Ciebie ofert. Możesz je ze sobą porównać zwłaszcza pod względem ceny. W przypadku zakupu ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną to ona jest najważniejsza. Warto zatem szukać najtańszego OC.
 5. W razie wątpliwości możesz zamówić rozmowę z doradcą lub przejść do zakupu wybranej polisy.

Jakie istnieją inne sposoby na tanie OC?

 • Bezszkodowa jazda

Za każdy rok bez spowodowania wypadku, którego skutki musiałyby być usuwane z Twojego OC, otrzymasz zniżkę, która istotnie obniży Twoją składkę przy kolejnym zakupie polisy. Bezszkodowa jazda przez wiele lat pozwoli Ci uzyskać aż 60, a w niektórych towarzystwach nawet 70% zniżki, co przybliży Cię do znalezienia najtańszego OC w możliwych.

 • Współdzielenie pojazdu

Tanie ubezpieczenie OC tak naprawdę uzyskasz dopiero po kilku latach użytkowania samochodu i kupowania ubezpieczenia. Jeśli jesteś młodym kierowcą i nie masz stałych dochodów, które pozwoliłyby Ci na wydatek kilku tysięcy złotych rocznie na polisę, odłóż zakup auta i postaw na współwłasność. Jeśli będziesz współwłaścicielem samochodu rodzica, dziadka lub brata, za ubezpieczenie zapłacisz mniej dzięki zniżkom drugiego, bardziej doświadczonego kierowcy. Sam w tym czasie zdobędziesz zaufanie ubezpieczyciela, który już po 2-3 latach zaproponuje Ci bardziej przystępną składkę.

 • Zakup ubezpieczenia w pakiecie

Jeśli oprócz obowiązkowego OC zastanawiasz się nad zakupem także dobrowolnych polis, poszukaj wszystkich potrzebnych rodzajów ochrony za jednym razem i kup je w pakiecie. OC, AC, NNW, assistance z pewnością będzie tańsze niż w przypadku, w którym miałbyś szukać każdego ubezpieczenia w innej firmie. Im więcej produktów kupujesz u jednego ubezpieczyciela, tym możesz otrzymać większy rabat.

 • Korzystanie z akcji promocyjnych

Ubezpieczyciele organizują różnego rodzaju akcje promocyjne, z których kierowcy chętnie korzystają. Możesz spotkać się z ofertą rabatu na ubezpieczenie kolejnego samochodu lub na zakup polisy mieszkaniowej wraz z komunikacyjną, ewentualnie odwrotnie.

 • Jednorazowa płatność

Czy wiesz, że płatność nawet za najtańsze OC możesz rozłożyć na raty? Musisz jednak wiedzieć także to, że całkowity koszt ubezpieczenia opłacanego w częściach będzie wyższy niż w sytuacji, w której zapłaciłbyś za ochronę jednorazowo.

Najtańsze ubezpieczenie OC na mubi.pl to koszt niewiele ponad 200 zł!

W lutym 2021 roku najtańsze OC otrzymał 29-letni mieszkaniec powiatu kartuskiego, który jeździ Trabantem P601 z silnikiem o pojemności 0,6 l. Jego składka wyniosła tylko 202 zł. Dlaczego mógł liczyć na tak tanie OC?

Jednym z powodów, dla którego jeden z ubezpieczycieli zaproponował mu najtańsze ubezpieczenie OC w Polsce, z pewnością było miejsce, w którym mieszka, tj. w niewielkiej miejscowości, w której natężenie ruchu jest raczej małe. Nie bez znaczenia jest też marka samochodu. Trabanty to leciwe samochody, które nie rozwijają dużych prędkości. Pojazd ma niewielki silnik o pojemności poniżej 0,6 l.

STAWKI OC – TABELA NAJTAŃSZEGO OC W LUTYM 2021

Wśród osób, które w lutym kupiły najtańsze OC samochodu osobowego znajduje się więcej kierowców.

ceny najtańszego oc

Kto otrzymuje najtańsze OC?

Do wyliczenia składki ubezpieczeniowej towarzystwa potrzebują kilku informacji. Jedne mają większy, inne mniejszy wpływ na to, czy otrzymasz najtańsze OC z możliwych, czy cena Twojego ubezpieczenia będzie wyższa. Trudno powiedzieć, gdzie będziesz mógł kupić OC najtaniej. Każda firma ubezpieczeniowa wylicza składkę nieco inaczej. Jeden ubezpieczyciel weźmie pod uwagę przede wszystkim miejsce zamieszkania, drugi – Twój wiek i historię szkodowości, a dla jeszcze innego najważniejsza będzie marka samochodu lub pojemność jego silnika.

Kto zatem może liczyć na najtańsze OC?

Najtańsze OC – gdzie mieszkają kierowcy płacący najniższe składki?

Gdzie najtaniej kupisz OC? Ubezpieczyciele, bazując na statystykach i danych wypadkowych, uznają mieszkańców większych miejscowości za bardziej ryzykownych w ubezpieczaniu. Chodzi tu o natężenie ruchu, które z pewnością będzie większe w dużych miastach wojewódzkich niż w miejscowościach powiatowych lub na wioskach. Większy ruch na drodze to większe ryzyko kolizji lub wypadku. Najwięcej za ubezpieczenie samochodu płacą wrocławianie (958 zł), gdańszczanie (945 zł) i mieszkańcy Szczecina (945 zł). Najtańsze OC można nabyć w Opolu, Rzeszowie i Olsztynie. Tam średnia składka wyniosła odpowiednio 764 zł, 770 zł i 784 zł.

Zdarza się jednak, że również kierowcy z Wrocławia czy Warszawy otrzymują tanie OC. Najtańsze ubezpieczenie OC wśród miast wojewódzkich w lutym 2021 roku zanotowano w Warszawie (219 zł), w Zielonej Górze (293 zł) oraz w Opolu (315 zł).

NAJTAŃSZE OC DLA WŁAŚCICIELI DACII, DAIHATSU I KII

Jedne marki samochodów uchodzą za bardziej bezpieczne (samochody miejskie i rodzinne), inne w oczach ubezpieczycieli są widziane jako bardziej ryzykowne w ubezpieczaniu (mają większe silniki i częściej sięgają po nie młode, niedoświadczone i lubujące się w szybkiej jeździe osoby). Dobrze obrazują to lutowe dane porównywarki OC Mubi. Według nich najtańsze OC płacą właściciele Dacii (598 zł), Daihatsu (627 zł) i Kii (639 zł). Wśród najdroższych od wielu miesięcy utrzymuje się BMW (993 zł), a do tej niechlubnej czołówki dołączyły także auta marki Ferrari (1098 zł) i Lamborghini (1410 zł).

Im większa pojemność silnika, tym droższe OC

Samochody charakteryzujące się dużym silnikiem, często są obiektem zainteresowania kierowców lubiących szybką, niebezpieczną jazdę, którzy nie zawsze przestrzegają przepisów drogowych. Auta o dużej mocy tylko ułatwiają im ryzykowną jazdę. Z kolei te z mniejszym silnikiem trafiają zwykle do rodzin, którym nie zależy na prędkości, a z samochodu korzystają zwykle w miastach, robiąc zakupy czy odwożąc dzieci do szkoły. To posiadacze tych drugich mogą liczyć na tanie OC.

Na najtańsze ubezpieczenie OC największą szansę mają właściciele pojazdów, których silnik ma pojemność nie większa niż 1,0 l. Wraz ze zwiększającym się bakiem rośnie cena polisy. Najwięcej za ubezpieczenie płacą ci, którzy postawili na auta z silnikiem powyżej 2,0 l.

Pojemność silnika a średnia cena OC:

 • poniżej 1,0 l – 621 zł,
 • 1,0 – 1,2 l – 694 zł,
 • 1,2 – 1,4 l – 750 zł,
 • 1,4 – 1,6 l – 751 zł,
 • 1,6 – 2,0 l – 808 zł,
 • powyżej 2,0 l – 908 zł.

Doświadczeni kierowcy z najtańszym OC. Młode osoby muszą liczyć się ze zwyżkami

Tanie OC to domena kierowców z bagażem doświadczeń za kółkiem. I chodzi tu zarówno o wiek, termin otrzymania prawa jazdy, jak i o obycie i umiejętność wybrnięcia z różnych sytuacji na drodze. Właśnie dlatego ubezpieczyciele proponują najtańsze OC osobom powyżej 30. roku życia, natomiast z dystansem podchodzą do obejmowania ochroną młodych, początkujących kierowców.

Wiek kierowców a średnia cena OC:

 • 18-25 lat – 1498 zł,
 • 26-35 lat – 733 zł,
 • 36-45 lat – 607 zł,
 • 46-55 lat – 607 zł,
 • 56-65 lat – 566 zł,
 • ponad 65 lat – 620 zł.

OC młodych kierowców – gdzie kupisz najtańsze OC? Kalkulator pomoże Ci znaleźć towarzystwa z ofertą dla młodych

Wśród kilkudziesięciu firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku 4 TU mogą mieć szczególnie atrakcyjne oferty dla młodych kierowców: You Can Drive, PZU, Warta i Aviva. Nie oznacza to jednak, że znalezienie najtańszego OC dla młodego kierowcy w innych towarzystwach ubezpieczeniowych jest niemożliwe.

Sprawdźmy, jakie oferty i od kogo otrzyma 22-letni Leon z Opola, który ma prawo jazdy od 3 lat, ale dopiero rok temu kupił samochód i swoje pierwsze ubezpieczenie OC. Leon jeździ Volkswagenem Passatem z 2012 roku, który jest napędzany benzyną, a jego silnik ma pojemność 1,4 l. Do tej pory jeździł bezszkodowo.

Źródło: mubi.pl [marzec 2021].

Jak widać na powyższym przykładzie, You Can Drive, które posiada oferty dedykowane kierowcom poniżej 30. roku życia, rzeczywiście zaoferowało najtańsze OC. Konkurencyjne mogą być oferty Benefii i Beesafe.

Wniosek?

W szukaniu najtańszego ubezpieczenia OC kluczowe okazuje się porównywanie ofert różnych ubezpieczycieli, bo składki są wyliczane dla każdego klienta indywidualnie.

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *