Poradniki

146 zł – tyle kosztowało najtańsze OC w czerwcu 2023!

Joanna Kowal

Twoje ubezpieczenie też nie musi być drogie. Tanie OC znajdziesz w porównywarce ubezpieczeń Mubi! Sprawdź, ile zaoszczędzisz płacąc mniej za swoją polisę!

Tanie ubezpieczenia OC – jak je znaleźć?

Od lat ubezpieczasz samochód w tej samej firmie, bo automatyczne przedłużenie polisy OC jest dla Ciebie wygodne? A czy wiesz, że zakup nowego ubezpieczenia OC może być wygodny, nawet jeśli zechcesz zmienić firmę ubezpieczeniową? I wcale nie musi zajmować to wiele czasu, a może zaowocować otrzymaniem korzystniejszej cenowo oferty.

Podstawą znalezienia najtańszego OC samochodu jest porównanie przynajmniej kilku ofert przygotowanych dla Ciebie przez różne towarzystwa. Spokojnie, nie musisz rezerwować sobie całego dnia na osobiste spotkanie z doradcą ani przeglądać strony internetowej każdego ubezpieczyciela osobno. Wystarczy, że skorzystasz z internetowej porównywarki OC, jak ta na mubi.pl. Porównywarka pomoże Ci wyszukać dedykowanych ofert ubezpieczeniowych, porównać je ze sobą, a jeśli któraś Cię zainteresuje, będziesz mógł kupić wybraną polisę online również za pośrednictwem platformy. Wszystko w kilka minut i to bez wychodzenia z domu!

Kupując ubezpieczenie przez internet możesz także uzyskać dodatkową zniżkę za zakup polisy online.

Jak obliczyć składkę OC na mubi.pl?

Najtańsze OC auta możesz znaleźć, przechodząc kilka kroków w kalkulatorze Mubi.

 1. Wypełnij krótki formularz. Ubezpieczyciele muszą znać kilka faktów na Twój temat i poznać parametry Twojego pojazdu, aby przygotować odpowiednie dla Ciebie oferty.
 2. Po wypełnieniu formularza kliknij przycisk Kalkuluj pod ostatnim pytaniem (na dole strony).
 3. Zaczekaj kilka sekund aż załadują się oferty.
 4. Przejrzyj listę przygotowanych dla Ciebie ofert. Możesz je ze sobą porównać zwłaszcza pod względem ceny. W przypadku zakupu ubezpieczenia chroniącego odpowiedzialność cywilną to ona jest najważniejsza. Warto zatem szukać najtańszego OC.
 5. W razie wątpliwości zamów rozmowę z doradcą lub przejść do zakupu wybranej przez siebie polisy.

Jakie istnieją inne sposoby na tanie OC?

 • Bezszkodowa jazda

Za każdy rok bez spowodowania wypadku, którego skutki musiałyby być usuwane z Twojego OC, otrzymasz zniżkę, która istotnie obniży Twoją składkę przy kolejnym zakupie polisy. Bezszkodowa jazda przez wiele lat pozwoli Ci uzyskać aż 60%, a w niektórych towarzystwach nawet do 70% upustu, co przybliży Cię do znalezienia najtańszego OC.

 • Współdzielenie pojazdu

Tanie ubezpieczenie OC tak naprawdę uzyskasz dopiero po kilku latach użytkowania samochodu i kupowania ubezpieczenia. Jeśli jesteś młodym kierowcą i nie masz stałych dochodów, które pozwoliłyby Ci na wydatek kilku tysięcy złotych rocznie na polisę, odłóż zakup auta i postaw na współwłasność. Jeśli będziesz współwłaścicielem samochodu rodzica, dziadka lub brata, za ubezpieczenie zapłacisz mniej dzięki zniżkom drugiego, bardziej doświadczonego kierowcy. Sam w tym czasie zdobędziesz zaufanie ubezpieczyciela, który już po 2-3 latach zaproponuje Ci bardziej przystępną składkę.

 • Zakup ubezpieczenia w pakiecie

Jeśli oprócz obowiązkowego OC zastanawiasz się nad zakupem także dobrowolnych polis, poszukaj wszystkich potrzebnych rodzajów ochrony za jednym razem i kup je w pakiecie. OC, AC, NNW, assistance z pewnością będzie tańsze niż w przypadku, kiedy miałbyś szukać każdego ubezpieczenia osobno. Im więcej produktów kupujesz u jednego ubezpieczyciela, tym możesz otrzymać większy rabat!

 • Korzystanie z akcji promocyjnych

Ubezpieczyciele organizują różnego rodzaju akcje promocyjne, z których kierowcy chętnie korzystają. Możesz spotkać się z ofertą rabatu na ubezpieczenie kolejnego samochodu lub na zakup polisy mieszkaniowej wraz z komunikacyjną, ewentualnie odwrotnie. Występują też akcje polecania i bony prezentowe za zakup ubezpieczenia dzięki danej porównywarce!

 • Jednorazowa płatność

Czy wiesz, że płatność nawet za najtańsze OC możesz rozłożyć na raty? Musisz jednak wiedzieć także to, że całkowity koszt ubezpieczenia opłacanego w częściach będzie wyższy niż w sytuacji, w której zapłaciłbyś za ochronę jednorazowo.

Najtańsze ubezpieczenie OC na mubi.pl to koszt niespełna 150 zł!

W czerwcu 2023 roku najtańsze OC otrzymał 41-letni mieszkaniec Tarnowa, który jeździ Polskim Fiatem (FSM) 126p z silnikiem o pojemności 0,7 l. Jego składka wyniosła tylko 146 zł. Dlaczego mógł liczyć na tak tanie OC?

Jednym z powodów, dla którego jeden z ubezpieczycieli zaproponował mu najtańsze ubezpieczenie OC w Polsce, z pewnością było miejsce, w którym mieszka, tj. w niewielkiej miejscowości, w której natężenie ruchu jest raczej małe. Nie bez znaczenia jest też marka samochodu. Maluchy to leciwe samochody, które nie rozwijają dużych prędkości. Pojazd ma niewielki silniczek o pojemności raptem 0,7 l.

Stawki za OC – najtańsze OC w czerwcu 2023

Wśród osób, które w czerwcu kupiły najtańsze OC samochodu osobowego znajduje się większe grono szczęśliwych kierowców, którzy sporo zaoszczędzili na zakupie obowiązkowej polisy.

Kto otrzymuje najtańsze OC?

Do wyliczenia składki ubezpieczeniowej towarzystwa potrzebują kilku informacji. Jedne mają większy, inne mniejszy wpływ na to, czy otrzymasz najtańsze OC z możliwych, czy cena Twojego ubezpieczenia będzie wyższa. Trudno powiedzieć, gdzie będziesz mógł kupić OC najtaniej. Każda firma ubezpieczeniowa wylicza składkę nieco inaczej. Jeden ubezpieczyciel weźmie pod uwagę przede wszystkim miejsce zamieszkania, drugi – Twój wiek i historię szkodowości, a dla jeszcze innego najważniejsza będzie marka samochodu lub pojemność jego silnika.

Kto zatem może liczyć na najtańsze OC?

Najtańsze OC – gdzie mieszkają kierowcy płacący najniższe składki?

Gdzie najtaniej kupisz OC? Ubezpieczyciele, bazując na statystykach i danych wypadkowych, uznają mieszkańców większych miejscowości za bardziej ryzykownych w ubezpieczaniu. Chodzi tu o natężenie ruchu, które z pewnością będzie większe w dużych miastach wojewódzkich niż w miejscowościach powiatowych lub na wioskach. Większy ruch na drodze to większe ryzyko kolizji lub wypadku. Najwięcej za ubezpieczenie samochodu płacą mieszkańcy Gdańska (884 zł), Gdyni (865 zł) i Wrocławia (861 zł). Najtańsze OC można nabyć mieszkając w Mielcu (494 zł), Kluczborku (548 zł) lub Sandomierzu (558 zł).

Zdarza się jednak, że również kierowcy z Trójmiasta lub Wrocławia otrzymują tanie OC. Najtańsze ubezpieczenie OC wśród miast wojewódzkich w czerwcu 2023 roku zanotowano w Łodzi (147 zł), w Zielonej Górze (212 zł) oraz w Poznaniu (221 zł).

Najtańsze oc dla właścicieli Trabanta, UAZ-a i Buicka

Jedne marki samochodów uchodzą za bardziej bezpieczne (samochody miejskie i rodzinne), inne w oczach ubezpieczycieli są widziane jako bardziej ryzykowne w ubezpieczaniu (mają większe silniki i częściej sięgają po nie młode, niedoświadczone i lubujące się w szybkiej jeździe osoby). Dobrze obrazują to czerwcowe dane porównywarki OC Mubi. Według nich najtańsze OC płacą właściciele Trabantów (296 zł), UAZ-ów (349 zł) i Buicków (437 zł). Wśród najdroższych w ubezpieczeniu aut należą marki: Ferrari (1 304 zł), RAM (1 259 zł) i Aston Martin (1 199 zł), a goni je Lamborghini (1 195 zł).

Im większa pojemność silnika, tym droższe OC

Samochody charakteryzujące się dużym silnikiem, często są obiektem zainteresowania kierowców lubiących szybką, niebezpieczną jazdę, którzy nie zawsze przestrzegają przepisów drogowych. Auta o dużej mocy tylko ułatwiają im ryzykowną jazdę. Z kolei te z mniejszym silnikiem trafiają zwykle do rodzin, którym nie zależy na prędkości, a z samochodu korzystają zwykle w miastach, robiąc zakupy czy odwożąc dzieci do szkoły. To posiadacze tych drugich mogą liczyć na tańsze OC.

Na najtańsze ubezpieczenie OC największą szansę mają właściciele pojazdów, których silnik ma pojemność w przedziale od 1,0 do 1,2 l. Wraz z rosnącą pojemnością skokową rośnie także cena polisy. Tak więc, najwięcej za ubezpieczenie płacą ci, którzy postawili na auta z potężnym motorem powyżej 2,0 l.

Pojemność silnika a średnia cena OC:

 • poniżej 1,0 l – 533 zł,
 • 1,0–1,2 l – 496 zł,
 • 1,2–1,4 l – 629 zł,
 • 1,4–1,6 l – 637 zł,
 • 1,6–2,0 l – 699 zł,
 • powyżej 2,0 l – 807 zł.

Doświadczeni kierowcy z najtańszym OC – młode osoby muszą liczyć się ze zwyżkami

Tanie OC to domena kierowców z bagażem doświadczeń za kółkiem. I chodzi tu zarówno o wiek, termin otrzymania prawa jazdy, jak i o obycie i umiejętność wybrnięcia z różnych sytuacji na drodze. Właśnie dlatego ubezpieczyciele proponują najtańsze OC osobom powyżej 30. roku życia, natomiast z dystansem podchodzą do obejmowania ochroną młodych, początkujących kierowców.

Wiek kierowców a średnia cena OC:

 • 18-25 lat – 1 351 zł,
 • 26-35 lat – 707 zł,
 • 36-45 lat – 539 zł,
 • 46-55 lat – 550 zł,
 • 56-65 lat – 507 zł,
 • ponad 65 lat – 554 zł.

OC młodych kierowców – gdzie kupisz najtańsze OC?

Wśród kilkudziesięciu firm ubezpieczeniowych działających na polskim rynku 4 TU mogą mieć szczególnie atrakcyjne oferty dla młodych kierowców: You Can Drive, PZU, Warta i Allianz. Nie oznacza to jednak, że znalezienie najtańszego OC dla młodego kierowcy w innych towarzystwach ubezpieczeniowych jest niemożliwe.

Przykład:

Sprawdźmy, jakie oferty i od kogo otrzyma 22-letni Leon z Opola, który ma prawo jazdy od 3 lat, ale dopiero rok temu kupił samochód i swoje pierwsze ubezpieczenie OC. Leon jeździ Volkswagenem Golfem z 2013 roku, który jest napędzany benzyną, a jego silnik ma pojemność 1,2 l. Do tej pory jeździł bezszkodowo.

źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl [czerwiec 2023].

Jak widać na powyższym przykładzie, You Can Drive, które posiada oferty dedykowane kierowcom poniżej 30. roku życia, rzeczywiście zaoferowało najtańsze OC. Konkurencyjne mogą być oferty Benefii i Beesafe.

Wniosek?

Kalkulator pomoże ci znaleźć towarzystwa z ofertą dla młodych

W szukaniu najtańszego ubezpieczenia OC kluczowe okazuje się porównywanie ofert różnych ubezpieczycieli, bo składki są wyliczane dla każdego klienta indywidualnie.

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *