Brak kategorii

O czym pamiętać przed podróżą autem za granicę?

Jacek Gędłek

Na wakacjach za granicą przydadzą się nie tylko okulary przeciwsłoneczne i aparat fotograficzny. O wiele ważniejsze jest poznanie zasad panujących w kraju, do którego wjeżdżamy. Przydatne, a czasem i obowiązkowe, okazuje się wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego.

Przed daleką podróżą należy sprawdzić stan techniczny pojazdu. Dobrze jest to zrobić z pewnym wyprzedzeniem, dzięki czemu będziemy mieli czas na wykonanie niezbędnych napraw. Oprócz tego trzeba sprawdzić ważne informacje o państwie, na teren którego przyjedziemy i wykupić odpowiednie ubezpieczenia.

Zacznijmy właśnie od ubezpieczeń, które trzeba lub warto zdobyć. Dobrze jest dowiedzieć się więcej przede wszystkim o obowiązkowej w niektórych krajach Zielonej Karcie oraz o assistance, które za granicą bywa wyjątkowo przydatne. 

Polisa OC za granicą a Zielona Karta

Każdy pojazd powinien mieć obowiązkowe OC, a w niektórych krajach dowodem jego nabycia jest Zielona Karta. Często jest dołączana do OC bezpłatnie, ale w niektórych towarzystwach trzeba za nią dopłacić.

Kraje, w których obowiązuje Zielona Karta, to:

 • Albania,
 • Azerbejdżan,
 • Iran,
 • Izrael,
 • Maroko,
 • Mołdawia,
 • Macedonia,
 • Tunezja,
 • Turcja,
 • Ukraina.

Wjeżdżając na teren tych państw można wykupić ubezpieczenie graniczne, które zastąpi Zieloną Kartę. Można też nabyć je przed wyjazdem, kontaktując się z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Do niedawna Zielona Karta obowiązywała również na terytorium popularnej wśród polskich turystów Czarnogóry. Z końcem czerwca 2023 roku z systemu zostały wyłączone państwa odpowiedzialne za inwazję zbrojną na Ukrainę, czyli Rosja i Białoruś.

Assistance na wyjazd za granicę

Assistance obejmuje szereg usług świadczonych klientowi towarzystwa ubezpieczeniowego. Taki pakiet świadczeń można wykupić nie tylko na cały rok, ale i w wersji krótkoterminowej (na 7, 15 lub 30 dni), w zależności od wariantu ubezpieczenia i własnych potrzeb. Assistance przyda się po awarii, kolizji lub wypadku, gdy:

 • będzie potrzebne holowanie pojazdu,
 • przyda się auto zastępcze na czas naprawy samochodu,
 • trzeba będzie wymienić opony,
 • konieczna okaże się naprawa na miejscu zdarzenia,
 • poszkodowani zechcą kontynuować podróż, mimo że ich pojazd został oddany do warsztatu,
 • rodzice będą hospitalizowani i ktoś będzie musiał zaopiekować się ich dziećmi,
 • zajdzie potrzeba złomowania pojazdu,
 • będziemy potrzebować asysty tłumacza, pomocy prawnej albo kontaktu z infolinią.

Przy wyborze assistance warto kierować się nie tylko jego ceną. Bardzo ważne są w nim wyłączenia odpowiedzialności, czyli sytuacje, gdy ubezpieczyciel nie udzieli nam pomocy. Firmy ubezpieczeniowe stosują też m.in. franszyzę kilometrową, czyli odległość między miejscem zdarzenia a miejscem zamieszkania osoby poszkodowanej, poniżej której nie udzielają pomocy. Informacje na temat rozmaitych wariantów assistance u różnych ubezpieczycieli znajdują się na stronie ranking-assistance.pl.

EKUZ i ubezpieczenie turystyczne

Innymi przydatnymi formami ubezpieczenia są: polisa turystyczna i Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).

Ubezpieczenie podróżne w zależności od swojego zakresu zapewnia leczenie w ramach publicznej i prywatnej opieki zdrowotnej, przeprowadzenie akcji ratunkowej, przewiezienie poszkodowanych do szpitala, a czasem nawet ubezpieczenie bagażu lub sprzętu sportowego. Wykupuje się je przed wyruszeniem w podróż.

EKUZ można dostać za darmo i od ręki w oddziale NFZ albo poprosić o jej wydanie przez pocztę tradycyjną lub elektroniczną, przez skrzynkę ePUAP albo Internetowe Konto Pacjenta. Zapewnia możliwość korzystania z opieki zdrowotnej w innym państwie na takich zasadach, na jakich korzystają z niej obywatele danego kraju.

Dokumenty potrzebne za granicą

W Polsce posiadanie przy sobie niektórych dokumentów nie jest wymagane. Nie znaczy to jednak, że nie należy mieć ich ze sobą za granicą. Polisa OC czy dowód rejestracyjny pojazdu muszą znaleźć się w wyposażeniu każdego auta używanego poza granicami naszego kraju.

Niezbędne wyposażenie samochodu

Zgodnie z tekstem Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym, pojazdy muszą mieć za granicą tylko takie wyposażenie, jakie jest obowiązkowe w kraju, w którym zostały zarejestrowane. Mimo tego dobrze jest wiedzieć, czego wymaga się w państwie, na teren którego wjeżdżamy. Może to pomóc w wielu sytuacjach na drodze, m.in. w razie kontroli policji, w rozmowie z którą możemy powołać się na treść konwencji, ale będzie to ze sobą niosło dużo stresu, a może nawet i nieporozumień.

O ile we Włoszech wymaga się tylko trójkąta ostrzegawczego i kamizelki odblaskowej, o tyle na Słowacji oprócz nich trzeba posiadać w samochodzie gaśnicę, apteczkę, żarówki, bezpieczniki, koło zapasowe oraz narzędzia do jego wymiany. Wytyczne mogą się znacznie różnić w zależności od kraju, dlatego przed wyjazdem warto je sprawdzić i w miarę możliwości zaopatrzyć się w przydatne przedmioty.

Limity prędkości i dopuszczalny poziom alkoholu we krwi kierowcy

W innych krajach limity prędkości są odmienne niż w Polsce. O ile na autostradzie na terenie Niemiec może to nie być takie istotne (w tym kraju na wybranych odcinkach nie ma ograniczeń prędkości), o tyle na przykład w Norwegii i na Cyprze maksymalna prędkość na tego typu drodze to 100 km/h. Tymczasem ta, do której przywykliśmy w Polsce wynosi 140 km/h.

Inne limity, które mogą zaskoczyć właściciela auta za granicą, to te dotyczące ilości alkoholu we krwi kierowcy. Miejsca, w których dopuszczalna ilość alkoholu jest większa niż w Polsce (gdzie można mieć do 0,2 promila alkoholu we krwi), to na przykład Wielka Brytania (0,8 promila) czy Hiszpania (0,5 promila). Ważne jest zwrócenie uwagi na to, gdzie dopuszczalna ilość alkoholu jest mniejsza, a dzieje się tak na przykład w Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech (0 promili) albo w Albanii (0,1 promila).

PODSUMOWANIE

Do każdej podróży warto się przygotować, a daleki wyjazd za granicę będzie szczególnie wymagający dla kierowcy i pasażerów. Wykupienie obowiązkowych i dodatkowych ubezpieczeń oraz sprawdzenie użytecznych informacji na temat kraju, do którego jedziemy, pomoże przygotować się do zagranicznego wyjazdu i korzystać z niego bez zbędnego stresu w razie udziału w stłuczce lub wypadku.

Info o autorze

Jacek Gędłek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *