Poradniki

OC na miesiąc – ubezpieczenie dla wybranych

Joanna Kowal

Każdy zarejestrowany samochód musi mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Zazwyczaj właściciele pojazdów wykupują je na 12 miesięcy. Jednak dla niektórych z nich byłby to niepotrzebny wydatek. Kto może ubezpieczyć samochód na krócej? Czy taka krótkoterminowa polisa różni się od tej rocznej? Dziś krótko i treściwie o OC na miesiąc! 

W tym artykule omawiamy następujące zagadnienia:

 • Ubezpieczenie OC na 30 dni dla wybranych pojazdów.
 • Różnica między OC na rok i na miesiąc.
 • Ceny miesięcznego OC a koszt ubezpieczenia na rok.

W Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku zapisane jest, że umowę ubezpieczenia OC na pojazdy mechaniczne zawiera się na rok. Takie właśnie polisy nabywa większość właścicieli samochodów. Jednak dla niektórych, tak długa polisa nie ma sensu i byłaby niepotrzebnym wydatkiem. O kogo chodzi?

Jakie pojazdy można ubezpieczyć na 30 dni?

Jak sam tytuł tego artykułu sugeruje, ubezpieczenie krótkoterminowe dostępne jest tylko dla wybranych. Kierowca, który na co dzień i od lat jeździ jednym samochodem, nie będzie mógł go ot tak ubezpieczyć na 30 dni. Na jaki więc pojazd można wykupić OC na 30 dni?

Krótkoterminową umowę ubezpieczeniową można zawrzeć na pojazd mechaniczny:

 • zarejestrowany na stałe (nie każdy może),
 • zarejestrowany czasowo,
 • zarejestrowany za granicą,
 • wolnobieżny (bez pojazdów rolniczych),
 • historyczny,
 • do jazd testowych.

Przyjrzyjmy się dokładnie wymienionej liście. O jakie dokładnie pojazdy chodzi i jakie osoby mogą dokonać krótkoterminowego ubezpieczenia?

 • Pojazd zarejestrowany na stałe – jeśli masz samochód, to najprawdopodobniej takim autem jeździć. Jednak ustawodawca precyzuje, kto może taki pojazd ubezpieczyć na 30 dni. To podmiot prowadzący działalność gospodarczą, która polega na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych (także samym kupnie i sprzedaży). Mowa tutaj o komisach samochodowych.   
 • Pojazd zarejestrowany czasowo – to ubezpieczenie dla osób, które rejestrują samochód na 30 dni, by wywieźć je za granicę lub przeprowadzić jego przegląd techniczny.  
 • Pojazd zarejestrowany za granicą – dotyczy to pojazdów, które mają rejestrację zagraniczną. Dla takiego auta nie możesz kupić polisy na 12 miesięcy. Ten przypadek byłby dla Ciebie, gdybyś sprowadził pojazd na lawecie z innego kraju i chciał go ubezpieczyć na 30 dni do czasu załatwienia wszystkich formalności i zarejestrowania pojazdu w Polsce.
 • Pojazd wolnobieżny – to pojazd, którego konstrukcja uniemożliwia poruszanie się z większą prędkością niż 25 km/h (z wyłączeniem ciągników rolniczych). Z całej gamy pojazdów wolnobieżnych wyłączone są pojazdy wolnobieżnych używanych w rolnictwie, je trzeba ubezpieczyć na 12 miesięcy. Co to są więc inne maszyny wolnobieżne? Zaliczamy do nich na przykład pojazdy budowlane (koparki), maszyny leśne (harwestery) czy wózki transportowe (podnośniki).

Uwaga

Pojazd wolnobieżny można ubezpieczyć na minimum 3 miesiące!

 • Pojazd historyczny – właściciele bardzo starych (40 lat lub 25 lat w przypadku uznania przez rzeczoznawcę) aut lub tych wpisanych do rejestru pojazdów zabytkowych nie muszą ubezpieczać ich na cały rok. Zazwyczaj takie samochody stoją w garażu lub są eksponatami na wystawie. Jednak by wybrać się takim autem na pokaz, wystawę lub zlot, potrzebne jest ubezpieczenie OC – to właśnie to 30-dniowe będzie idealne!

Uwaga

Zarejestrowany pojazd zabytkowy nie musi mieć OC, jeśli nie jest używany!

 • Pojazd do jazd testowych – to samochody dostępne w salonach samochodowych. W lipcu 2019 roku pojawiły się profesjonalne tablice dealerskie. Dzięki nim klient salonu samochodowego będzie mógł przetestować konkretne wybrane przez siebie aut. To właśnie takim sytuacją dedykowane są także OC na 30 dni. Warunek – pojazd nie może być wcześniej zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą. 

Jeśli już wiemy, w jakich sytuacjach można ubezpieczyć pojazd mechaniczny na 30 dni, to sprawdźmy jeszcze, czy taka krótkoterminowa polisa jest dokładnie taka sama jak ta na cały rok. A może czymś się różni?

Czy OC na miesiąc różni się od tego rocznego?

Zgodnie z przytaczaną już w tym artykule Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych ubezpieczenie wszystkie samochody poruszające się po drogach muszą być ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej. Ba! Jeśli samochód nie jest zarejestrowany jako zabytek, a stoi od dłuższego czasu w garażu, to też należy mieć na niego polisę OC. Jednym słowem – ubezpieczenie OC jest obowiązkowe!

Uwaga

Ubezpieczenie OC można wykupić najkrócej na 30 dni!

Obowiązkowość ubezpieczenia OC sprawia, że działa ono dokładnie tak samo bez względu, u którego ubezpieczyciela zostanie wykupione. Oznacza to, że zakres, wyłączenia i limity polisy są dokładnie takie same! Wniosek? Jeśli szukasz ubezpieczenia OC na swój samochód, to zwracaj uwagę na cenę polisy – najłatwiej porównać wiele ofert w porównywarce ubezpieczeń Mubi!

Czy to oznacza, że ubezpieczenie OC na miesiąc i to na rok są identyczne? Co do działania tak! Jednak jest między nimi mała, acz znacząca różnica, która może przysporzyć kłopotów właścicielowi, który wykupił polisę na 30 dni. O co chodzi? 

Uwaga

Umowa ubezpieczenia OC na 30 dni nie przedłuża się automatycznie, lecz wygasa po ostatnim dniu jej obowiązywania!

Jeśli właściciel samochodu zapomni, że to nie jest umowa 12-miesięczna na OC, która automatycznie się przedłuża i nie wykupi nowej pełnej polisy na czas, to może otrzymać karę za przerwę w ubezpieczeniu. I co najważniejsze – są to bardzo duże kwoty!

Już jeden dzień braku ubezpieczenia OC to kara w wysokości 1040 zł (2020 rok), a 1120 zł (2021 rok) w przypadku samochodu osobowego – jest ona liczona na podstawie płacy minimalnej w danym roku! Jej wysokość zależy także od długości przerwy w ubezpieczeniu.

Drugą różnicą między OC na miesiąc a tym na rok, jest wyliczanie wysokości składki ubezpieczeniowej. Część ubezpieczycieli wylicza cenę polisy na 30 dni tak samo, jak tego pełnego, czyli bierze pod uwagę dane kierowcy oraz parametry samochodu. Z kolei LINK4 oferuje stałą kwotę:

 • 75 zł – na samochody osobowe,
 • 100 zł – na samochody dostawcze.

Ceny te nie dotyczą samochodów z kierownicą po prawej stronie oraz tych zarejestrowanych czasowo. Aby poznać ofertę na takie pojazdy, trzeba skontaktować się z ubezpieczycielem. 

Jaka jest różnica w cenie OC na miesiąc, a OC na rok?

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC to świetne rozwiązanie do zadań specjalnych. Jeśli jesteś przedsiębiorcą zajmującym się handlem samochodami lub masz zabytkowy pojazd, który 90% roku stoi w garażu, to jest to polisa odpowiednia dla Ciebie.

Ubezpieczenie OC na miesiąc nie jest standardową polisą, aby dostać nią ofertę ofertę, trzeba indywidualnie skontaktować się z ubezpieczycielem. Załóżmy jednak, że cena takiej polisy wynosi średnio tyle, co w LINK4, czyli 75 zł dla samochodu osobowego. Czy to dużo?

To zależy, z której strony się patrzy. Jeśli tyle płacilibyśmy za pełne OC co miesiąc, to kosztowałoby ono 900 zł. Natomiast średnia cena OC w listopadzie 2020 roku wyniosła 802 zł (źródło: Mubi). To taniej aż o 98 zł! 

Natomiast najtańsze OC znalezione w listopadzie w porównywarce ubezpieczeń Mubi wyniosło jedynie 191 zł! Jeśli przeliczymy to na cenę dla jednego miesiąca, to otrzymamy 15,92 zł! To blisko pięciokrotnie taniej niż cena za miesięczną polisę OC!

Z drugiej strony średnia cena ubezpieczenia niektórych marek może być dużo wyższa niż założone przez nas 900 zł. I tak za polisę dla BMW trzeba było w listopadzie 2020 roku zapłacić 1042 zł, a Subaru 965 zł. 

Pamiętajmy jednak, że zwykli właściciele samochodów nie mogą ot tak wybrać między roczną umową ubezpieczeniową a tą miesięczną. Aby kupić polisę na 30 dni, trzeba spełnić określone warunki, które zostały przestawione wyżej w artykule. Nasze porównanie miało tylko zobrazować wysokość składki OC na miesiąc.

Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę sensowność zakupu polisy na cały rok na przykład dla samochodu zabytkowego, który przez 10 miesięcy stoi w garażu, a jedynie w sezonie letnim, jego właściciel wybiera się nim na zloty i pokazy aut historycznych, to wyraźnie widać, że wykupienie rocznej polisy byłoby stratą pieniędzy.

Nawet jeśli założymy, że znalazłby ubezpieczenie OC na Mubi za 200 czy 300 zł (co jest możliwe!), to i tak bardziej opłacałoby mu się wykupienie dwóch polis po 75 zł. Dlatego o ubezpieczeniu na miesiąc powinieneś pomyśleć tylko w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ jest to ubezpieczenie dla wybranych osób i sytuacji! 

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *