Poradniki

OC na miesiąc – ubezpieczenie dla wybranych

Joanna Kowal

Każdy zarejestrowany samochód musi mieć ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Zazwyczaj właściciele pojazdów wykupują je na 12 miesięcy. Jednak dla niektórych z nich byłby to niepotrzebny wydatek. Kto może ubezpieczyć samochód na krócej? Czy taka krótkoterminowa polisa różni się od tej rocznej? Sprawdź, czy to się opłaca! Tym razem krótko i treściwie o OC na miesiąc.

W tym artykule omawiamy następujące zagadnienia:

 • Ubezpieczenie OC na 30 dni dla wybranych pojazdów.
 • Różnica między OC na rok i na miesiąc.
 • Ceny miesięcznego OC a koszt całorocznej polisy.

W Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych z dnia 22 maja 2003 roku zapisane jest, że umowę ubezpieczenia OC na pojazdy mechaniczne zawiera się na rok. Takie właśnie polisy nabywa większość właścicieli samochodów. Jednak dla niektórych posiadaczy pojazdów, tak długa polisa nie ma sensu i stanowi zbędny wydatek. O kogo chodzi?

Jakie pojazdy można ubezpieczyć na 30 dni?

Jak sam tytuł tego artykułu sugeruje, ubezpieczenie krótkoterminowe dostępne jest tylko dla nielicznych. Kierowca, który na co dzień i od lat jeździ jednym samochodem, nie może go ot tak ubezpieczyć na 30 dni. Na jaki więc pojazd można wykupić polisę OC na 30 dni?

Krótkoterminową umowę ubezpieczeniową można zawrzeć na pojazd mechaniczny:

 • zarejestrowany na stałe (nie każdy może tego dokonać),
 • zarejestrowany czasowo,
 • zarejestrowany za granicą,
 • wolnobieżny (bez pojazdów rolniczych),
 • historyczny,
 • do jazd testowych.

Przyjrzyjmy się dokładnie wymienionej liście. O jakie dokładnie pojazdy chodzi i kto może kupić krótkoterminowe ubezpieczenie?

 • Pojazd zarejestrowany na stałe – jeśli masz samochód, to najprawdopodobniej takim autem jeździć. Jednak ustawodawca precyzuje, kto może taki pojazd ubezpieczyć na 30 dni. To podmiot prowadzący działalność gospodarczą, która polega na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych (także samym kupnie i sprzedaży). Mowa tutaj o komisach samochodowych/dealerach aut używanych.
 • Pojazd zarejestrowany czasowo – to ubezpieczenie dla osób, które rejestrują samochód na 30 dni, by wywieźć je za granicę lub przeprowadzić jego przegląd techniczny.
 • Pojazd zarejestrowany za granicą – dotyczy to pojazdów, które mają rejestrację zagraniczną. Dla takiego auta nie możesz kupić polisy na 12 miesięcy. Ten przypadek byłby dla Ciebie, gdybyś sprowadził pojazd na lawecie z innego kraju i chciał go ubezpieczyć na 30 dni do czasu załatwienia wszystkich formalności i zarejestrowania pojazdu w Polsce.
 • Pojazd wolnobieżny – to pojazd, którego konstrukcja uniemożliwia poruszanie się z większą prędkością niż 25 km/h (z wyłączeniem ciągników rolniczych). Z całej gamy pojazdów wolnobieżnych wyłączone są pojazdy wolnobieżne używane w rolnictwie – je trzeba ubezpieczyć na 12 miesięcy. Co to są więc inne maszyny wolnobieżne? Zaliczamy do nich na przykład: pojazdy budowlane (koparki), maszyny leśne (harwestery) czy wózki transportowe (podnośniki).

UWAGA!

Pojazd wolnobieżny można ubezpieczyć na minimum 3 miesiące!

 • Pojazd historyczny – właściciele wiekowych (40- lub 25-letnich w przypadku uznania przez rzeczoznawcę) aut lub tych wpisanych do rejestru pojazdów zabytkowych nie muszą ubezpieczać ich na cały rok. Zazwyczaj takie przez zdecydowaną większość czasu samochody stoją w garażu lub są eksponatami na wystawie. Jednak, aby wybrać się takim autem na pokaz, wystawę lub zlot potrzebne jest ubezpieczenie OC – to właśnie to 30-dniowe będzie idealne!

UWAGA!

Zarejestrowany pojazd zabytkowy nie musi mieć OC, jeśli nie jest używany!

 • Pojazd do jazd testowych – to samochody dostępne w salonach samochodowych. W lipcu 2019 roku pojawiły się profesjonalne tablice dealerskie. Dzięki nim klient salonu samochodowego będzie mógł przetestować konkretne wybrane przez siebie aut. To właśnie takim sytuacją dedykowane są także OC na 30 dni. Warunek – pojazd nie może być wcześniej zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub za granicą.

Jeśli już wiemy, w jakich sytuacjach można ubezpieczyć pojazd mechaniczny na 30 dni, to sprawdźmy jeszcze, czy taka krótkoterminowa polisa jest dokładnie taka sama jak ta na cały rok. A może czymś się różni?

Czy OC na miesiąc różni się od polisy całorocznej?

Zgodnie z przytaczaną już w tym artykule Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych ubezpieczenie wszystkie samochody poruszające się po drogach muszą być ubezpieczone, a ich właściciele posiadać przynajmniej polisę od odpowiedzialności cywilnej. Ba! Jeśli samochód nie jest zarejestrowany jako zabytek, a stoi od dłuższego czasu w garażu, to też należy mieć na niego polisę OC. Jednym słowem – ubezpieczenie OC jest obowiązkowe!

UWAGA!

Ubezpieczenie OC można wykupić najkrócej na 30 dni!

Obowiązkowość ubezpieczenia OC sprawia, że działa ono dokładnie tak samo bez względu, u którego ubezpieczyciela zostanie wykupione. Oznacza to, że zakres, wyłączenia i limity polisy są dokładnie takie same! Wniosek? Jeśli szukasz ubezpieczenia OC na swój samochód, to zwracaj uwagę na cenę polisy – najłatwiej porównać wiele ofert w porównywarce ubezpieczeń Mubi!

Czy to oznacza, że ubezpieczenie OC na miesiąc i to na rok są identyczne? Co do działania tak! Jednak jest między nimi mała, acz znacząca różnica, która może przysporzyć kłopotów właścicielowi, który wykupił polisę na 30 dni. O co chodzi?

UWAGA!

Umowa ubezpieczenia OC na 30 dni nie przedłuża się automatycznie, lecz wygasa po ostatnim dniu jej obowiązywania!

Jeśli właściciel samochodu zapomni, że to nie jest umowa 12-miesięczna na OC, która automatycznie się przedłuża i nie wykupi nowej pełnej polisy na czas, to może otrzymać karę za przerwę w ubezpieczeniu. I co najważniejsze – są to bardzo duże kwoty!

Już jeden dzień braku ubezpieczenia OC to kara w wysokości 1040 zł (2020 rok), a 1120 zł (2021 rok) w przypadku samochodu osobowego – jest ona liczona na podstawie płacy minimalnej w danym roku! Jej wysokość zależy także od długości przerwy w ubezpieczeniu.

Drugą różnicą między OC na miesiąc a tym na rok, jest wyliczanie wysokości składki ubezpieczeniowej. Część ubezpieczycieli wylicza cenę OC na 30 dni tak samo, jak pełnej polisy, czyli bierze pod uwagę dane kierowcy oraz parametry samochodu. Z kolei LINK4 oferuje stałą kwotę:

 • 75 zł – na samochody osobowe,
 • 100 zł – na samochody dostawcze.

Ceny te nie dotyczą samochodów z kierownicą po prawej stronie oraz tych zarejestrowanych czasowo. Aby poznać ofertę na takie pojazdy, trzeba skontaktować się bezpośrednio z ubezpieczycielem.

Jaka jest różnica w cenie OC na miesiąc, a OC na rok?

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC to świetne rozwiązanie do zadań specjalnych. Jeśli jesteś przedsiębiorcą zajmującym się handlem samochodami lub masz zabytkowy pojazd, który 90% roku stoi w garażu, to jest to polisa odpowiednia dla Ciebie.

Ubezpieczenie OC na miesiąc nie jest standardowe, dlatego aby dostać jego ofertę, trzeba indywidualnie skontaktować się z towarzystwem. Załóżmy jednak, że cena takiej polisy wynosi średnio tyle, co w LINK4, czyli 75 zł dla samochodu osobowego. Czy to dużo?

To zależy, z której strony się patrzy. Jeśli tyle płacilibyśmy co miesiąc, to w ciągu 12 miesięcy kosztowałoby ono 900 zł. Natomiast średnia cena OC w czerwcu 2023 roku w porównywarce ubezpieczeń Mubi wyniosła 683 zł (w przeliczeniu ok. 57 zł/miesiąc). To taniej aż o 217 zł w skali roku i 18 zł w ciągu jednego miesiąca!

Natomiast najtańsze OC znalezione w listopadzie w porównywarce ubezpieczeń Mubi kosztowało raptem 146 zł! Jeśli przeliczymy to na cenę dla jednego miesiąca, to otrzymamy blisko 12,17 zł! To blisko pięciokrotnie taniej niż cena za miesięczną polisę OC!

Z drugiej strony cena ubezpieczenia niektórych marek może być dużo wyższa niż założone przez nas 900 zł. I tak za polisę dla Hummera trzeba było w czerwcu 2023 roku zapłacić średnio 949 zł, a za ubezpieczenie Pontiaca  – 990 zł.

Pamiętajmy jednak, że zwykli właściciele samochodów nie mogą ot tak wybrać między roczną umową ubezpieczeniową a tą miesięczną. Aby kupić polisę na 30 dni, trzeba spełnić określone warunki, które zostały przestawione powyżej w niniejszym poradniku. Nasze porównanie miało tylko zobrazować wysokość składki OC na miesiąc w porównaniu do polisy całorocznej.

Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę sensowność zakupu polisy na cały rok na przykład dla samochodu zabytkowego, który przez 10 miesięcy stoi w garażu, a jedynie w sezonie letnim, jego właściciel wybiera się nim na zloty i pokazy aut historycznych, to wyraźnie widać, że wykupienie rocznej polisy byłoby stratą pieniędzy.

Nawet jeśli założymy, że znalazłby ubezpieczenie OC na Mubi za 200 czy 300 zł (co jest możliwe!), to i tak bardziej opłacałoby mu się wykupienie dwóch polis po 75 zł. Dlatego o ubezpieczeniu na miesiąc powinieneś pomyśleć tylko w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ jest to ubezpieczenie dla wybranych osób i sytuacji! Jest opłacalne tylko w konkretnych przypadkach.

Z reguły ubezpieczenie krótkoterminowe kosztuje więcej o 18 zł za miesiąc ochrony niż polisa całoroczna. W skali roku OC na 365 dni wychodzi taniej średnio o 217 zł!

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *