Poradniki

OC na raty 0%? To możliwe! Sprawdź, gdzie dostaniesz taką ofertę

Joanna Kowal

Zakup ubezpieczenia OC to nie tylko obowiązek każdego kierowcy, ale też spory wydatek. Jak sprawić, aby jednorazowo nie był aż tak bolesny dla portfela? Oczywiście zapłacić za polisę w ratach. Jakie firmy ubezpieczeniowe oferują tę możliwość i ile to kosztuje?

Lepiej kupić samo OC, czy zdecydować się od razu na cały pakiet z AC, NNW i assistance? Jeśli to drugie, to jaki zakres ochrony wybrać? I ile to dokładnie kosztuje? Kupując polisę, można się w tym wszystkim pogubić, dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy porównywarki. Ubezpieczenie samochodu obliczysz na Mubi już w 3 minuty, z gotowych ofert dowiesz się natomiast, czy możesz zapłacić za nie w ratach.

Komu opłaci się rozłożenie ubezpieczenia OC na raty?

Opcja płatności ratalnej może się natomiast okazać nieoceniona, bo niestety koszt obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego nie należy do najmniejszych. Według danych z porównywarki na mubi.pl, w czerwcu średnia cena OC dla wszystkich wyniosła tam 846 zł, a dla kierowców w wieku 18-25 lat aż 1477 zł!

Skąd taka różnica? Wszystko dlatego, że towarzystwa ubezpieczeniowe uznają młodych kierowców o niewielkim doświadczeniu na drodze i krótkiej historii ubezpieczenia za grupę klientów najwyższego ryzyka. Ich składka jest przez to pozbawiona zniżek, które przysługują starszym właścicielom pojazdów, nie mogą zatem liczyć choćby na takie oferty, jak pewien 38-letni mężczyzna, który obliczył OC dla swojego samochodu w kalkulatorze Mubi już za 201 zł!

Gdy więc okaże się, że będziesz musiał zapłacić za ubezpieczenie ponad 1000 zł, rozłożenie tej kwoty chociaż na dwie raty będzie wielką ulgą dla Twojego portfela. Nawet jeśli okaże się, że całościowo zapłacisz nieco więcej.

OC samochodu na raty – o czym trzeba pamiętać?

Przy zakupie ubezpieczenia na raty (https://mubi.pl/poradniki/gdzie-kupic-oc-na-raty/), obowiązują takie same zasady, jak przy płatności ratalnej w innych branżach. Trzeba się więc liczyć z tym, że płacąc w częściach, wydasz trochę więcej, niż osoba płacąca jednorazowo. Czego jeszcze powinieneś się spodziewać?

  1. Liczba zaproponowanych rat może być różna w zależności od firmy ubezpieczeniowej.
  2. Więcej rat oznacza zazwyczaj wyższą całościową cenę.
  3. Kupując pakiet ubezpieczeń, będziesz mógł liczyć na dodatkowe korzyści, np. więcej rat bez zwyżki ceny.
  4. Pierwszą ratę musisz zapłacić najpóźniej w dniu, w którym zaczyna się Twoje ubezpieczenie.
  5. Nie musisz trzymać się pierwotnego planu spłat – jeśli zechcesz, ubezpieczyciel przeliczy składkę i zmniejszy liczbę rat.
  6. Ubezpieczyciel nie może wypowiedzieć Ci umowy OC, nawet jeśli zalegasz z zapłatą składki. Może jej jednak nie przedłużyć, a wówczas grozi Ci kara za brak OC i postępowanie egzekucyjne.

Gdzie możesz dostać OC na raty?

Kupowanie ubezpieczenia OC na raty jest już tak popularną opcją, że gwarantują ją praktycznie wszystkie duże firmy. Nie zawsze robią to jednak na tych samych warunkach, różniąc się np. liczbą proponowanych rat. Jak to wygląda u wybranych ubezpieczycieli?

Najwięcej możliwości dają Ergo Hestia, Uniqa, mtu24 oraz You Can Drive. W tych firmach istnieje możliwość rozłożenia płatności na 2, 4, a nawet 12 rat! Mniej, bo 2 lub 4 raty na OC oferują takie towarzystwa, jak Benefia, LINK4 i Wiener. Z kolei tylko na 2 raty mogą liczyć klienci m.in. Aviva, Generali czy Proamy.

O ile droższe jest ubezpieczenie OC na raty?

Używając bezpłatnej porównywarki ubezpieczeń na mubi.pl, możesz w łatwy sposób sprawdzić, o ile wzrosłaby cena Twojego OC, gdybyś rozłożył ją na raty. Po uzupełnieniu formularza otrzymasz pełną listę ofert, w nich z kolei znajdziesz informację na temat wysokości składki płaconej jednorazowo i w częściach.

Przykładowe wyliczenia z tego miesiąca wykazały, że w zależności od liczby rat, kierowcy płacący za ubezpieczenie w częściach, musieliby na nie wydać od 5% do nawet 23% więcej. Wydaje się to dość dużą różnicą, ale wszystko zależy tak naprawdę od bazowej ceny samego OC. Wszak inaczej odczuje odsetki kierowca płacący za OC 600 zł, a inaczej ten, którego składka wynosi 4 razy więcej. Każdy przypadek należy więc rozpatrywać indywidualnie.

OC na raty bez zwyżek tylko w Avivie

W najlepszej sytuacji są kierowcy, którzy mają wykupione ubezpieczenie OC w Avivie i zdecydują się przedłużyć polisę na kolejny rok. Jeśli zrobią to w okresie od 11 maja do 20 sierpnia 2020 roku, ubezpieczyciel da im możliwość rozłożenia składki na raty bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Zapłacą więc dokładnie tyle, ile kosztowałoby OC kupowane od razu w całości.

Jeśli chodzi o wysokość rat, Aviva zastosowała dwa rozróżnienia. Kupując tylko OC, składkę można podzielić na 2 raty. Z kolei decydując się na pakiet OC + AC, kierowcy otrzymają możliwość zapłaty bez odsetek w 2 lub 4 ratach.

 

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *