Poradniki

OC na raty 0%? To możliwe! Sprawdź, gdzie dostaniesz taką ofertę

Joanna Kowal

Zakup ubezpieczenia OC to nie tylko obowiązek każdego kierowcy, ale też spory wydatek. Jak sprawić, aby jednorazowo nie był aż tak odczuwalny dla portfela? Oczywiście zapłacić za polisę w ratach! Jakie firmy ubezpieczeniowe oferują możliwość płatności ratalnej, ile to kosztuje i czy w ogóle się opłaca?

Lepiej kupić samo OC, czy zdecydować się od razu na cały pakiet z AC, NNW i assistance? Jeśli to drugie, to jaki zakres ochrony wybrać? I ile to dokładnie kosztuje? Kupując polisę, można się w tym wszystkim pogubić, dlatego dobrze jest skorzystać z pomocy porównywarki. Ubezpieczenie samochodu obliczysz na mubi.pl już w 3 minuty, a wśród otrzymanych ofert z łatwością znajdziesz te, które oferują płatność w ratach – od razu będzie wiedział, na ile rat można rozbić składkę.

Komu opłaci się rozłożenie ubezpieczenia OC na raty?

Opcja płatności ratalnej może się natomiast okazać nieoceniona, bo niestety koszt obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego nie należy do najmniejszych. Według danych porównywarki Mubi, w czerwcu 2023 średnia cena OC dla wszystkich klientów wyniosła 683 zł, a dla kierowców w wieku 18-25 lat1351 !

Skąd taka różnica? Wszystko dlatego, że towarzystwa ubezpieczeniowe uznają młodych kierowców o niewielkim doświadczeniu na drodze i krótkiej historii ubezpieczenia za grupę klientów najwyższego ryzyka. Ich składka jest przez to pozbawiona zniżek, które przysługują starszym właścicielom pojazdów, nie mogą zatem liczyć choćby na takie oferty, jak pewien 41-letni mężczyzna z Tarnowa, który uzyskał OC dla swojego samochodu w kalkulatorze Mubi już za 146 zł!

Gdy więc okaże się, że będziesz musiał zapłacić za ubezpieczenie ponad 1000 zł, rozłożenie tej kwoty chociaż na dwie raty będzie wielką ulgą dla Twojego portfela. Nawet jeśli okaże się, że całościowo zapłacisz nieco więcej.

OC samochodu na raty – o czym trzeba pamiętać?

Przy zakupie ubezpieczenia na raty (https://mubi.pl/poradniki/gdzie-kupic-oc-na-raty/), obowiązują takie same zasady, jak przy płatności ratalnej w innych branżach. Trzeba się więc liczyć z tym, że płacąc w częściach, wydasz więcej, niż osoba płacąca jednorazowo. Czego jeszcze powinieneś się spodziewać?

  • Liczba zaproponowanych rat może być różna w zależności od firmy ubezpieczeniowej.
  • Więcej rat oznacza zazwyczaj wyższą łączną kwotę.
  • Kupując pakiet ubezpieczeń możesz otrzymać dodatkowe korzyści, np. w postaci większej liczby rat bez zwyżki ceny.
  • Pierwszą ratę musisz zapłacić najpóźniej w dniu, w którym startuje Twoja polisa.
  • Nie musisz trzymać się pierwotnego planu spłat – jeśli zechcesz, ubezpieczyciel przeliczy składkę i zmniejszy liczbę rat.
  • Ubezpieczyciel nie może wypowiedzieć Ci umowy OC, nawet jeśli zalegasz ze spłatą części składki. Może jej jednak nie przedłużyć, a wówczas grozi Ci kara za brak OC i postępowanie egzekucyjne, jeśli nie nabędziesz obowiązkowej polisy w innym towarzystwie na czas.

Gdzie możesz dostać OC na raty?

Kupowanie ubezpieczenia OC na raty jest już tak popularną opcją, że gwarantują ją praktycznie wszystkie duże firmy. Nie zawsze robią to jednak na tych samych warunkach, różniąc się np. liczbą proponowanych rat. Jak to wygląda u wiodących ubezpieczycieli?

Na chwilę obecną płatność za ubezpieczenie w ratach nie jest dostępne tylko w Accredited oraz Balcia. Pozostałe towarzystwe obecne na polskim rynku ubezpieczeń oferują zapłacenie za OC w transzach. Najwięcej możliwości dają UNIQA i Wiener (po 3), ale wybór w kwestii rat zapewnia także LINK4. W tych firmach istnieje możliwość rozłożenia płatności na 2, 4, lub nawet 10 rat! Mniejszy wybór pozostawia Trasti z 6 ratami, albo Benefia (4). Z kolei pozostałe towarzystwa (Beesafe, Ergo Hestia, Euroins, Generali, Interrisk, mtu24.ok, Proama, TUZ Ubezpieczenia, Wefox czy You Can Drive) oferują rozbicie stawki na pół na – maksymalnie 2 raty.

O ile droższe jest ubezpieczenie OC na raty?

Używając bezpłatnej porównywarki ubezpieczeń Mubi, możesz w łatwy sposób sprawdzić, o ile wzrosłaby cena Twojego OC, gdybyś rozłożył ją na raty. Po uzupełnieniu formularza otrzymasz pełną listę ofert, w nich z kolei znajdziesz informację na temat wysokości składki płaconej jednorazowo i w częściach.

Czerwcowe wyliczenia 2023 wykazały, że w zależności od liczby rat, kierowcy płacący za ubezpieczenie w częściach, musieli na nie przeznaczyć nawet do 37% więcej. Wydaje się to dość dużą różnicą, ale wszystko zależy tak naprawdę od bazowej ceny samego OC. Wszak inaczej odczuje odsetki kierowca płacący za OC 500 zł, a inaczej ten, którego składka wynosi 3 razy więcej. Każdy przypadek należy więc rozpatrywać indywidualnie. Zwolennicy płatności w ratach znajdą coś dla siebie!

OC na raty 0% – tylko w Trasti

Raty bez dodatkowych kosztów to wymarzona sytuacja w obliczu większego wydatku, jakim jest zakup ubezpieczenia OC. Taką możliwość oferuje aktualnie towarzystwo ubezpieczeniowe Trasti. To opcja przy rozłożeniu płatności składki obowiązkowej polisy na 6 rat. Roczna stawka jest wtedy rozbita na 6 części płatnych co 2 miesięcy.

Raty Wonga – do 10 rat

Zakłady ubezpieczeń, takie jak Trasti, UNIQA i Wiener oferują swoim klientom zakup polisy komunikacyjnej na raty. Płatność ratalna odbywa się za pośrednictwem narzędzia pożyczkowego Wonga. W Trasti jest to 6 rat 0 procent, ale w UNIQA i Wiener można rozbić składkę na 10 części. W dwóch ostatnich przypadkach RRSO nie wynosi jednak 0%, tylko 58,25%. Jest to mechanizm, który pozwala nabyć nawet droższe ubezpieczenie bez chwilowego zastrzyku gotówki. W późniejszym czasie możliwe jest skrócenie harmonogramu ratalnego i przyspieszenie spłaty całości należności.

 

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *