Felietony

W stronę słońca, czyli samochodem do Bułgarii

Joanna Kowal

Kto nie słyszał o Burgas, Warnie czy Słonecznym Brzegu? Te czarnomorskie miejscowości przyciągają od wielu lat tysiące turystów z Polski. Czy warto wybrać się tam samochodem? Jakie dokumenty należy mieć przy sobie? Jak jeździ się po bułgarskich drogach? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Kierunek południe

Bułgaria leży we wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego nad Morzem Czarnym. Od południa graniczy z Turcją i Grecją, od północy z Rumunią, a od zachodu z Macedonią Północną i Serbią. Podróż samochodem do Burgas, czyli nadmorskiej miejscowości na południu kraju, zajmuje około 21 godzin. Można wybrać jedną z dwóch tras. Pierwszą, wiodącą przez Słowację, Węgry i Rumunię, oraz drugą, prowadzącą przez Serbię.

Niestety wyprawa samochodem wiąże się z kosztami. Nie dotyczą one tylko paliwa, ale także opłat za przeprawę przez Dunaj w Rumunii, która kosztuje od 2 do 17 euro w zależności od tego, czy wybierze się przejazd mostem, czy przepłynięcie promem. Na terenie Bułgarii autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne. Trzeba wykupić odpowiednią winietę.

Stan dróg

Drogi krajowe oraz międzynarodowe w Bułgarii są w dobrym stanie. Niestety nie ma tam zbyt wielu autostrad. W zasadzie można mówić o jednej, która przecina kraj z zachodu na wschód -A1 prowadząca od Sofii do nadmorskiego Burgas. Natomiast autostrada A2 jest w budowie i obecnie istnieją tylko jej fragmenty w okolicach Sofii i Warny. Drogi lokalne są niedofinansowane, dlatego jazda po nich nie należy do najprzyjemniejszych. Wybierając się do Bułgarii, powinno się podróżować głównymi szlakami komunikacyjnymi.

Dokumenty i przepisy

W Polsce nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego ani ubezpieczenia OC. Jednak wybierając się za granicę, należy wziąć ze sobą cały zestaw dokumentów. Jadąc samochodem do Bułgarii, trzeba mieć dowód osobisty (ważny co najmniej 6 miesięcy) lub paszport (ważny jeszcze minimum 3 miesiące). Niestety nie obejdzie się także bez prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC. Z takim zestawem dokumentów przejedziesz przez Bułgarię bez problemów. Chyba, że złamiesz przepisy ruchu drogowego. Pamiętaj więc, by:

  • Całą dobę, przez cały rok jeździć z włączonymi światłami mijania.
  • Dzieci do 12. roku życia sadzać w foteliku bezpieczeństwa.
  • Nie rozmawiać przez komórkę, prowadząc samochód (zestaw głośnomówiący jest dozwolony).
  • Zapinać pasy bezpieczeństwa – dotyczy to także pasażerów.
  • Nie wsiadać za kierownicę, gdy masz więcej niż 0,5 promila.
  • W terenie zabudowanym jechać maksymalnie 50 km/h, a poza 90 km/h.
  • Na autostradzie nie przekraczać 130 km/h.

Widać wyraźnie, że przepisy związane z ruchem drogowym w Bułgarii są podobne do tych w Polsce. Jak jednak sytuacja wygląda z obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Pamiętaj, by w pojeździe mieć kamizelki odblaskowe dla wszystkich podróżujących, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i koło zapasowe z narzędziami do jego wymiany.

Pewność i bezpieczeństwo

Niestety bułgarskie drogi nie należą do najbezpieczniejszych w Europie. W 2019 roku zginęło na nich 89 osób na milion mieszkańców. Aby uświadomić sobie, jak duża jest to liczna, to w Polsce statystyka ta wyniosła w tym samym roku 77 osób na milion. A to polskie drogi uważane są za niebezpieczne! Dlatego nie ma powodu ryzykować i koniecznie trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, więc nie ma potrzeby o nim wspominać. To podstawa dla każdego rozsądnego kierowcy. Jednak wybierając się w daleką podróż autem do Bułgarii, warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu AC. Jeśli przydarzy Ci się wypadek z Twojej winy, to będziesz miał możliwość uzyskania odszkodowania na naprawę samochodu. Podobnie stanie się w przypadku kradzieży lub uszkodzeń spowodowanych żywiołami, jak grad czy powódź. Nie zapomnij tylko zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, gdzie zawarte są szczegóły polisy. Zwróć uwagę na wyłączenia i zakres ubezpieczenia.

Niestety nierówne drogi, wysoka temperatura albo zwykły przypadek mogą sprawić, że samochód ulegnie awarii. Przyda Ci się wtedy autocasco. Dzięki niemu będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela w naprawie, holowaniu czy znalezieniu samochodu zastępczego. Jest to o tyle ważne, że czas przeznaczony na wakacje jest ograniczony. Lepiej zająć go zabawą, zwiedzaniem i odpoczynkiem, a nie szukaniem warsztatu oraz próbami dogadania się z lokalnymi mechanikami.

Na koniec coś dla tych bardziej przezornych. NNW, czyli ochrona przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, pozwoli Ci na uzyskanie dodatkowej rekompensaty w razie uszczerbku na zdrowiu. Wykupując takie ubezpieczenie, zwróć uwagę, czy dotyczy ono także pasażerów.

Podróż do Bułgarii samochodem to dobry pomysł dla tych, co nie lubią procedur na lotniskach, za to kochają jazdę samochodem. Powinni oni jednak pamiętać, by zachować ostrożność na drogach oraz przygotować się na taki wyjazd. Niezbędne dokumenty, znajomość przepisów drogowych oraz dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne będą absolutną podstawą udanego wyjazdu!

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *