Felietony

W stronę słońca, czyli samochodem do Bułgarii

Joanna Kowal

Kto nie słyszał o Burgas, Warnie czy Słonecznym Brzegu? Te czarnomorskie miejscowości przyciągają od wielu lat tysiące turystów z Polski. Czy warto wybrać się tam samochodem? Jakie dokumenty należy mieć przy sobie? Jak jeździ się po bułgarskich drogach? O tym wszystkim przeczytasz w niniejszym poradniku.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak dojechać do Bułgarii autem?
 • Jaki jest stan bułgarskich dróg?
 • Jakie dokumenty uprawniają do wjazdu do Bułgarii?
 • Jakie ubezpieczenie auta do Bułgarii nabyć?
 • Jakie ubezpieczenie w Bułgarii przyda się turystom?

Wyjazd samochodem do urokliwej Bułgarii jest atrakcyjną opcją dla wielu podróżników. Ciepłe morze, piękne plaże, malownicze krajobrazy i bogata historia czekają na tych, którzy wybiorą się na wakacje w ten bałkański kraj. Zanim jednak ruszysz w drogę, zatroszcz się o odpowiednie ubezpieczenie dla swojego pojazdu i uczestników wyprawy.

Wyprawa do Bułgarii samochodem

Bułgaria leży we wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego nad Morzem Czarnym. Od południa graniczy z Turcją i Grecją, od północy z Rumunią, a od zachodu z Macedonią Północną i Serbią. Podróż samochodem do Burgas, czyli nadmorskiej miejscowości na południu kraju, zajmuje około 21 godzin. Można wybrać jedną z dwóch tras. Pierwsza wiedzie przez Czechy, Słowację, Węgry i Serbię, natomiast druga, z pominięciem Czech. Pierwszy wariant jest nieco krótszy raptem o 16 km od drugiego, ale przejazd nim trwa znacznie krócej – ok. 19 godzin kontra blisko 21 godzin.

Niestety wyprawa samochodem wiąże się z kosztami. Nie dotyczą one tylko paliwa, ale także opłat drogowych za przeprawę przez Dunaj w Rumunii, która kosztuje od 2 do 17 euro w zależności od tego, czy wybierze się przejazd mostem, czy przepłynięcie promem. Na terenie Bułgarii autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne. Trzeba wykupić odpowiednią winietę. Elektroniczną winietę (tzw. e-winietę) można nabyć w punkcie na terenie kraju lub przez internet. Opłata tygodniowa wynosi 15 lwów bułgarskich, czyli ok. 34 zł (wg. kursu z dn. 27.07.2023 r.). Kary za brak winiet są kosztowne – nawet 20 razy wyższe!

Stan bułgarskich dróg

Drogi krajowe oraz międzynarodowe w Bułgarii są w dobrym stanie. Niestety nie ma tam zbyt wielu autostrad. W zasadzie można mówić o jednej w pełni ukończonej, która przecina kraj z zachodu na wschód A1 prowadzi od stołecznej Sofii do nadmorskiego Burgas. Natomiast autostrada A2 jest w budowie i obecnie istnieją tylko jej fragmenty w okolicach Sofii i Warny. Drogi lokalne są niedofinansowane, dlatego jazda po nich nie należy do najprzyjemniejszych. Wybierając się do Bułgarii, trzeba trzymać się głównych szlaków komunikacyjnych, aby na bocznych nie narażać się na dodatkowe niebezpieczeństwo.

Dokumenty wjazdowe i prawo drogowe

W Polsce nie trzeba mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia nabycia polisy OC. Jednak wybierając się za granicę, należy wziąć cały zestaw dokumentów. Jadąc samochodem do Bułgarii, trzeba mieć dowód osobisty lub paszport ważne przez cały okres podróży. Niestety nie obejdzie się także bez prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC. Z takim zestawem dokumentów przejedziesz przez Bułgarię bez problemów. Chyba, że złamiesz przepisy ruchu drogowego.

Najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące w Bułgarii

Pamiętaj o tym, aby:

 • Całą dobę, przez cały rok jeździć z włączonymi światłami mijania.
 • Dzieci do 12. roku życia sadzać w foteliku bezpieczeństwa.
 • Nie rozmawiać przez telefon komórkowy, prowadząc samochód (zestaw głośnomówiący jest dozwolony).
 • Zawsze mieć zapięte pasy bezpieczeństwa podczas jazdy – dotyczy to także pasażerów.
 • Nie wsiadać za kierownicę, gdy masz więcej niż 0,5 promila.
 • W terenie zabudowanym jechać maksymalnie 50 km/h, a poza nim – 90 km/h.
 • Na autostradzie nie przekraczać prędkości 130 km/h.

Widać wyraźnie, że przepisy związane z ruchem drogowym w Bułgarii są podobne do tych w Polsce. Jak wygląda jednak sytuacja z obowiązkowym wyposażeniem samochodu? W pojeździe należy mieć kamizelki odblaskowe dla wszystkich podróżujących, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i koło zapasowe z narzędziami do jego wymiany. W przypadku kontroli drogowej pamiętaj, że zgodnie z treścią Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym pojazd musi spełniać wymogi wyposażenia obowiązkowego kraju rejestracji!

Ubezpieczenie pojazdu na wyjazd do Bułgarii – pewność i bezpieczeństwo w każdej sytuacji

Niestety bułgarskie drogi nie należą do najbezpieczniejszych w Europie. Jak podaje Komisja Europejska, w 2022 roku w Bułgarii zginęło na nich 78 osób na milion mieszkańców. Aby uświadomić sobie, jak duża jest to liczna, to w Polsce w tym samym roku statystyka ta wyniosła 51 osób na milion przy średniej europejskiej 46/mln. A to polskie drogi uważane są za niebezpieczne! Dlatego nie ma co ryzykować i koniecznie trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne.

OC do Bułgarii

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, więc nie ma potrzeby o nim wspominać. To podstawa ochrony każdego kierowcy na wypadek spowodowania przez niego szkody drogowej. Jednak wybierając się w daleką podróż autem do Bułgarii, warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu AC. Jeśli przydarzy Ci się wypadek z Twojej winy, to będziesz miał możliwość uzyskania odszkodowania na naprawę samochodu. Podobnie stanie się w przypadku kradzieży lub uszkodzeń spowodowanych żywiołami, jak grad czy powódź. Nie zapomnij tylko zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, gdzie zawarte są szczegóły polisy. Zwróć uwagę na wyłączenia i ograniczenia, a także na dokładny zakres ochrony.

Autocasco do Bułgarii

Niestety nierówne drogi, wysoka temperatura albo zwykły przypadek mogą przyczynić się do tego, że samochód ulegnie skomplikowanej awarii. Przyda Ci się wtedy autocasco. Dzięki niemu będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela w naprawie czy wsparcie w znalezieniu samochodu zastępczego. Jest to o tyle ważne, że czas przeznaczony na wakacje jest ograniczony. Lepiej przeznaczyć go na zabawę, zwiedzanie i wypoczynek, a nie szukanie warsztatu oraz nieudolne próby dogadania się z lokalnymi mechanikami. Wandalizm lub kradzieże aut stanowią realne zagrożenia w Bułgarii. Ubezpieczenie pomoże zminimalizować straty finansowe również w przypadku zdemolowania lub utracenia pojazdu w wyniku kradzieży.

Assistance do Bułgarii

Holowanie uszkodzonego w wyniku wypadku lub awarii zapewnia pakiet dodatkowy assistance. Pomoc drogowa należy się również właścicielowi auta, któremu został skradziony integralny element konstrukcji, np. katalizator. Jeśli to możliwe, mechanik usprawni pojazd na miejsce, a w sytuacji, kiedy naprawa wymaga ingerencji specjalisty, bezpłatnie przewiezie auto do warsztatu, z kolei autocasco pomoże sfinansować naprawę.

NNW komunikacyjne do Bułgarii

Na koniec coś dla tych bardziej przezornych. NNW, czyli ochrona przed następstwami nieszczęśliwych wypadków, pozwoli Ci na uzyskanie dodatkowej rekompensaty w razie uszczerbku na zdrowiu. Wykupując takie ubezpieczenie, zwróć uwagę, czy dotyczy ono samego kierowcy, czy także pasażerów i na jakie kwoty. Nieznane trasy, różnice w przepisach drogowych oraz inny styl jazdy zwiększają ryzyko wypadku, zwłaszcza w Bułgarii. Odszkodowanie pokryje doznane szkody.

Ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii

Polisa turystyczna zapewnia podróżnikom pełne wsparcie w razie nagłej sytuacji, wymagającej pomocy. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie zapewnia turystom z Polski dostępu do kompleksowej opieki medycznej w Bułgarii. Ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa medycznego w ramach ubezpieczenia podróżnego gwarantuje dostęp do lekarzy-specjalistów, a także transport medyczny do kraju w razie konieczności.

Koszty akcji ratunkowej w rumuńskich górach może być ogromny! EKUZ nie obejmuje tego typu wsparcia, więc jedynym rozwiązaniem jest nabycie przed wyjazdem pakietu polis turystycznych z uwzględnieniem wszystkich aktywności (sportowych czy zawodowych). Podróżując z własnym sprzętem, warto także rozważyć ubezpieczenie bagażu. OC w życiu prywatnym przyda się zwłaszcza osobom podróżującymi z dziećmi lub zwięrzętami domowymi.

W ramach polisy turystycznej dostępne jest rozszerzenie o zdarzenia pod wpływem alkoholu, które z reguły są wyłączone spod odpowiedzialności ubezpieczyciela. Po jego wykupieniu, nawet skręcenie kostki po spożyciu alkoholu będzie objęte odszkodowaniem.

Podróż do Bułgarii samochodem to dobry pomysł dla tych, co nie lubią procedur na lotniskach, za to kochają jazdę samochodem. Powinni oni jednak pamiętać, by zachować ostrożność na drogach oraz przygotować się na taki wyjazd. Niezbędne dokumenty, znajomość przepisów drogowych oraz dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne będą absolutną podstawą udanego wyjazdu!

PODSUMOWANIE

 • Podróż do Bułgarii samochodem to dobry pomysł dla tych, którzy uwielbiają jazdę samochodem. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności na drogach oraz odpowiednim przygotowaniu.
 • Drogi w Bułgarii są płatne i dość niebezpieczne. Musisz uważać, aby nie zjeżdżać z głównych szlaków.
 • Na wyjazd własnym autem do Bułgarii oprócz niezbędnych dokumentów zabierz ze sobą pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych oferujący kompleksowe wsparcie w każdej sytuacji drogowej.
 • Znajomość prawa i odpowiednio dobrana polisa turystyczna to podstawa udanej podróży do Bułgarii i bezpiecznego powrotu z wakacji!

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *