Felietony

Podróż samochodem do Chorwacji – co z AC?

Joanna Kowal

Błękitny Adriatyk z setkami wysp, które ciągną się wzdłuż wybrzeża, zabytkowe miasta oraz śródziemnomorski klimat przyciągają do Chorwacji turystów z całego świata. Polaków przyciąga tam możliwość dotarcia na miejsce autem z Polski. Warto wtedy nabyć dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze autocasco do Chorwacji? Sprawdź, jakie są jego ograniczenia i w jakich przypadkach ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest polisa autocasco?
 • Jakie ubezpieczenie pojazdu kupić na wyjazd autem do Chorwacji?
 • Czy autocasco działa w Chorwacji?
 • Co zapewnia AC w Europie?
 • Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC do Chorwacji?

Ubezpieczenie AC – co to jest?

Ubezpieczenie autocasco (AC) to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni Twój samochód przed różnymi rodzajami szkód, w tym kolizjami, uszkodzeniami mechanicznymi, pożarami, kradzieżą czy zniszczeniami w wyniku działania czynników atmosferycznych. AC może być szczególnie ważne podczas długich podróży, takich jak ta do Chorwacji, gdzie drogi i warunki pogodowe są zmienne.

Podróż samochodem do Chorwacji – co może Cię spotkać?

Chorwacja jest jednym z najchętniej odwiedzanych krajów przez polskich turystów ze względu na swoje urokliwe plaże, krystalicznie czyste morze i malowniczo wzniesione miasteczka. Jednak podróż samochodem do tego kraju niesie ze sobą pewne ryzyka.

 • Wypadki drogowe – w trakcie długiej trasy na ruchliwych trasach tranzytowych ryzyko wypadków rośnie, zwłaszcza w okresie letnim. Kolizje i uszkodzenia pojazdu mogą prowadzić do kosztownych napraw lub całkowitego zniszczenia auta.
 • Kradzieże i włamania – w niestrzeżonych miejscach istnieje zwiększone ryzyko kradzieży pojazdu lub wartościowych przedmiotów pozostawionych w samochodzie. W miejscowościach turystycznych mogą grasować złodzieje toreb i plecaków, a także wyposażenia samochodu lub całych pojazdów.
 • Uszkodzenia zewnętrzne – wypadki, grad, burze i inne działania pogodowe lub akty wandalizmu mogą prowadzić uszkodzenia karoserii samochodu i elementów zewnętrznych pojazdu.
 • Inne szkody – usterki mechaniczne, problemy z silnikiem czy awarie mogą zepsuć radość z podróży i zakłócić harmonogram wyjazdu.

Polisa AC do Chorwacji

Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, ale wykupienie go pozwala cieszyć się wypoczynkiem niezmąconym ewentualnymi problemami z samochodem. Piękna Chorwacja już sama w sobie dostarcza wielu atrakcji, a to wyłącznie one powinny zajmować Twój czas podczas wakacyjnego wyjazdu.

Przed podróżą do Chorwacji zajrzyj w OWU

Pamiętaj jednak, aby przed wyjazdem, bez względu czy już masz, czy dopiero zamierzasz kupić AC, zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, które mogą się różnić zależnie od ubezpieczyciela. Jak wybrać autocasco za granicę? Ile kosztuje i w których krajach obowiązuje? Wyjaśnienie tych kwestii znajdziesz poniżej.

Autocasco na Europę

Jeśli wybierasz się do Chorwacji, to Twoje ubezpieczenie AC będzie obowiązywać we wszystkich krajach, przez które przejedziesz, jeśli jego zakres terytorialny to Polska i Europa. Trasa prowadzi przez Polskę, Czechy, Austrię, Słowenię i Chorwację. Samo jej pokonanie zajmuje niewiele ponad 11 godzin (ok. 1 100 km).

Część ubezpieczycieli posiada ograniczenia odpowiedzialności w AC na terenie kilku wschodnioeuropejskich krajów. Dotyczą one przede wszystkim szkód powstałych w wyniku kradzieży samochodu, włamania do niego oraz rozboju. Obowiązują one najczęściej na terenie Rosji, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii.

Jeśli zamierzasz przejeżdżać przez te kraje, niezbędny będzie zakup polisy OC granicznej w każdym z nich osobno. Możesz także skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem i zapytać go o ewentualną ochronę finansową – taka opcja może być dostępna za dodatkową opłatą.

Wybierasz AC, sprawdź OWU

Jaka jest podstawowa zasada, której należy się trzymać przy wyborze AC? Decydując się na konkretną ofertę autocasco, należy zawsze sprawdzić dokładny zakres ubezpieczenia. Bez względu, czy jedziesz do Chorwacji, czy do innego kraju na wakacje, zwróć szczególną uwagę na 4 elementy zapisane w OWU, które wpływają na wysokość odszkodowania. Są to przede wszystkim:

 • Zakres terytorialny ubezpieczenia – sprawdź dokładnie, gdzie obowiązywać ma ochrona AC. Mogą zdarzyć się wyłączenia! W przypadku podróży zagranicznych, należy dopilnować, aby polisa działała nie tylko w Polsce, ale również w pozostałych krajach na terytorium Europy.
 • Zakres zdarzeń – w niektórych krajach mogą występować wyłączenia. Dlatego przed podróżą upewnij się, że ubezpieczenie obejmuje kradzież samochodu w danym kraju. Sprawdź, czy w zakresie polisy są akty wandalizmu i szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta?
 • Rodzaj sumy ubezpieczenia – ubezpieczyciel zawsze zastrzega sobie jej górną granicę. W polisie określa się wartość pojazdu, od której liczona jest szkoda. Jest to suma stała (gwarantowana) lub suma zmienna. Pierwsza jest taka sama przez cały okres trwania polisy i wyliczona jest na podstawie wartości samochodu w momencie jej podpisania. Drugą określa się, patrząc na cenę rynkową auta w dniu zaistnienia szkody.

Wartość pojazdu określa się również, biorąc pod uwagę wcześniejsze szkody. Suma ubezpieczenia odnawialna oznacza, że samochód ma ciągle tę samą wartość, mimo wypłacenia odszkodowania za wcześniejszą szkodę. W przypadku sumy nieodnawialnej jest na odwrót – wartość pojazdu spada o sumę uzyskanych wcześniej odszkodowań.

 • Zasady likwidacji szkody za granicą – czasami ubezpieczyciel będzie wymagał, aby naprawa samochodu odbyła się w Polsce. Możesz jednak dokonać ją za granicą w zakresie, który umożliwia bezpieczną podróż. W OWU może znaleźć się wysokość kwoty, do której ubezpieczyciel zezwala na naprawę we własnym zakresie (np. 1000 euro). Jeśli wycena mechanika będzie wyższa, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i zapytaj o zgodę na naprawę.

Przed czym chroni AC?

Podczas podróży samochodem do innego kraju kierowcę spotkać może wiele sytuacji, których nie miał w planach. Lokalna przyroda może spłatać figla. Wystarczy, że podczas wyprawy do górskiego miasteczka, dojdzie do załamania pogody. Intensywna ulewa sprawi, że ulice zamienią się w potoki, które nieść będą duże gałęzie i kamienie. Jeśli na drodze takiego wartkiego nurtu stanie samochód, to szkoda gotowa! Na szczęście autocasco obejmuje ochronę przed żywiołami i siłami przyrody.

Na zatłoczonym parkingu w pobliżu znanego zabytku łatwo o stłuczkę. Gorzej gdy sprawca odjedzie z miejsca zdarzenia i nie zostawi nawet informacji o swoim ubezpieczeniu. Pozostaje wtedy zwrócić się do swojego ubezpieczyciela, ponieważ zapłaci on za wyrządzone szkody, jeśli sprawca nie jest znany.

Kradzież samochodu również podlega polisie AC. Jak wcześniej było wspomniane, część ubezpieczyciele wyłączą kilka wschodnioeuropejskich krajów, w tym Rosję, Ukrainę, Białoruś i Mołdawię. Warto o tym pamiętać, wybierając się w tamte rejony!

Ubezpieczenie AC chroni także kierowcę, który jest sprawcą stłuczki lub wypadku. Jest to ważne, ponieważ koszty naprawy samochodu mogą być za granicą bardzo wysokie. Warto mieć wtedy zabezpieczenie w postaci autocasco. Sprawdź, ile kosztuje dobre ubezpieczenie AC na mubi.pl.

Zalety ubezpieczenia AC

Wykupienie ubezpieczenia AC może znacząco oddalić obawy związane z podróżowaniem własnym autem setki kilometrów od domu. Pozwoli Ci natomiast cieszyć się spokojnym dojazdem i pobytem w Chorwacji. Główne zalety, jakie oferuje AC:

 • Ochrona finansowa – W razie wypadku lub kolizji ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy samochodu lub jego wartości rynkowej, jeśli zostanie uznany za zniszczony lub utracony w wyniku kradzieży.
 • Wsparcie na drodze – Niektóre ubezpieczenia AC oferują dodatkowe usługi, takie jak pomoc drogowa czy zastępczy samochód, jeśli Twój pojazd zostanie unieruchomiony w wyniku szkody.
 • Ochrona przed kradzieżą – W przypadku kradzieży lub uszkodzenia wynikłego w wyniku włamania, ubezpieczyciel może pokryć koszty naprawy lub wypłacić odszkodowanie.
 • Spokój i pewność – Wykupienie AC pozwala cieszyć się spokojem podczas podróży, gdyż masz świadomość, że Twój samochód jest kompleksowo chroniony.

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia AC może być trudny, dlatego warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń. To darmowe narzędzie umożliwia porównanie różnych ofert ubezpieczeń AC dostępnych na rynku. Korzystając z kalkulatora Mubi zaoszczędzisz czas i pieniądze, porównując polisy kilkunastu towarzystw w jednym miejscu.

PODSUMOWANIE

 • Podróż samochodem do Chorwacji może być fascynującym doświadczeniem, ale warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu pojazdu. Ubezpieczenie autocasco zapewni Ci spokój i ochronę finansową w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń.
 • Przed wyborem polisy porównaj oferty różnych ubezpieczycieli, aby mieć pewność, że kupujesz najkorzystniejszą propozycję.
 • W znalezieniu najlepszej polisy na wyjazd własnym autem do Chorwacji pomoże Ci porównywarka ubezpieczeń Mubi. Oprócz kompleksowej ochrony pojazdu oferuje pakiet ochronny dla podróżnych.

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *