Felietony

Podróż samochodem do Chorwacji – co z AC?

Joanna Kowal

Błękitny Adriatyk z setkami wysp, które ciągną się wzdłuż wybrzeża, zabytkowe miasta oraz śródziemnomorski klimat przyciągają do Chorwacji turystów z całego świata. Z Polski można dotrzeć tam samochodem, lecz warto wtedy wykupić dodatkowe ubezpieczenie AC. Na co zwrócić uwagę przy wyborze autocasco? Jakie są jego ograniczenia i w jakich przypadkach ubezpieczyciel może nie wypłacić rekompensaty za szkodę?

Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, ale wykupienie go pozwoli Ci cieszyć się wypoczynkiem, a nie przejmować ewentualnymi problemami z samochodem. Piękna Chorwacja już sama w sobie dostarcza wielu atrakcji, a to wyłącznie one powinny zajmować czas podczas wakacji. Pamiętaj jednak, aby przed wyjazdem, bez względu czy już masz, czy zamierzasz kupić AC, zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, które mogą się różnić zależnie od ubezpieczyciela. Jak wybrać autocasco za granicę? Ile kosztuje i w których krajach obowiązuje? Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Wyłączenia w Europie

Jeśli wybierasz się do Chorwacji, to najprawdopodobniej Twoje ubezpieczenie AC będzie obowiązywać we wszystkich krajach, przez które przejedziesz. Jednak dla pewności warto to sprawdzić w OWU. Większość ubezpieczycieli wprowadziło ograniczenia odpowiedzialności w AC na terenie kilku wschodnioeuropejskich krajów. Dotyczą one przede wszystkim szkód powstałych w wyniku kradzieży samochodu, włamania do niego oraz rozboju. Obowiązują one najczęściej na terenie Rosji, Ukrainy, Białorusi i Mołdawii.

Jeśli będziesz podróżował autem przez te kraje, to możesz skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem i zapytać go o ewentualną ochronę finansową – taka opcja może być dostępna, jeśli opłacisz dodatkową składkę.

Wybierasz AC, pamiętaj o OWU

To podstawowa zasada, której należy przestrzegać. Bez względu, czy jedziesz do Chorwacji, czy do innego kraju, zwróć uwagę na 4 elementy, które mogą być zawarte w OWU i wpłyną na wysokość odszkodowania:

  • Zakres terytorialny ubezpieczenia – sprawdź dokładnie, w jakich krajach Europy obowiązuje Twoje AC. Mogą zdarzyć się wyłączenia!
  • Zakres ochrony, wyłączenia – w niektórych krajach mogą występować wyłączenia. Dlatego przed podróżą warto dowiedzieć się, czy ubezpieczenie obejmuje kradzież samochodu w danym kraju. Sprawdź, czy w zakresie polisy są szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta i akty wandalizmu?
  • Rodzaj sumy ubezpieczenia – ubezpieczyciel zawsze zastrzega sobie jej górną granicę. W polisie określa się wartość pojazdu, od której będzie liczona szkoda. Jest to suma stała (gwarantowana) lub suma zmienna. Pierwsza jest taka sama przez cały okres trwania polisy i wyliczona jest na podstawie wartości samochodu w momencie jej podpisania. Drugą określa się, patrząc na cenę rynkową auta w dniu zaistnienia szkody.

Wartość pojazdu określa się również, biorąc pod uwagę wcześniejsze szkody. Suma ubezpieczenia odnawialna oznacza, że samochód ma ciągle tę samą wartość, mimo wypłacenia odszkodowania za wcześniejszą szkodę. W przypadku sumy nieodnawialnej jest na odwrót – wartość pojazdu spada o sumę uzyskanych wcześniej odszkodowań.

  • Zasady likwidacji szkody za granicączasami ubezpieczyciel będzie wymagał, aby naprawa samochodu odbyła się w Polsce. Możesz jednak dokonać za granicą w zakresie, który umożliwia bezpieczną podróż. W OWU może znaleźć się wysokość kwoty, do której ubezpieczyciel zezwala na naprawę we własnym zakresie (np. 1000 euro). Jeśli wycena mechanika będzie wyższa, skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem i zapytaj o zgodę na naprawę.

Przed czym chroni AC?

Podczas podróży samochodem do innego kraju kierowcę spotkać może wiele sytuacji, których nie miał w planach. Lokalna przyroda może spłatać figla. Wystarczy, że podczas wyprawy do górskiego miasteczka, dojdzie do załamania pogody. Intensywna ulewa sprawi, że ulice zamienią się w potoki, które nieść będą duże gałęzie i kamienie. Jeśli na drodze takiego wartkiego nurtu stanie samochód, to szkoda gotowa! Na szczęście autocasco obejmuje ochronę przed żywiołami i siłami przyrody.

Na zatłoczonym parkingu w pobliżu znanego zabytku łatwo o stłuczkę. Gorzej gdy sprawca odjedzie z miejsca zdarzenia i nie zostawi nawet informacji o swoim ubezpieczeniu. Pozostaje wtedy zwrócić się do swojego ubezpieczyciela, ponieważ zapłaci on za wyrządzone szkody, jeśli sprawca nie jest znany.

Kradzież samochodu również podlega polisie AC. Jak wcześniej było wspomniane, część ubezpieczyciele wyłączą kilka wschodnioeuropejskich krajów, w tym Rosję, Ukrainę, Białoruś i Mołdawię. Warto o tym pamiętać, wybierając się w tamte rejony!

Ubezpieczenie AC chroni także kierowcę, który jest sprawcą stłuczki lub wypadku. Jest to ważne, ponieważ koszty naprawy samochodu mogą być za granicą bardzo wysokie. Warto mieć wtedy zabezpieczenie w postaci autocasco. Sprawdź, ile kosztuje dobre ubezpieczenie AC na mubi.pl.

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *