Felietony

Wyjazd samochodem do Grecji – co warto wiedzieć?

Joanna Kowal

Kraj morza, gór i antycznych zabytków. Jak dostać się samochodem do Grecji? O czym powinien pamiętać turysta jeżdżący po tamtejszych drogach? Jakie ubezpieczenia warto wykupić, aby wakacje na Peloponezie nie zmieniły się w grecką tragedię?

W stronę Grecji

Trasa z Warszawy do Aten ma 2321 km. Przebiega przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię Północną i oczywiście Grecję. Przejechanie jej zajmuje około 24 godzin. Ponieważ Grecja należy do Unii Europejskiej, na jej teren można wjechać nie tylko z paszportem, ale także z dowodem osobistym. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przekraczania granic kolejnych państw na trasie. Mimo że Serbia i Macedonia Północna nie należą do UE, to można wjechać na ich terytoria również bez wizy, ale z ważnym dowodem osobistym lub paszportem. O jakich dokumentach powinien jeszcze pamiętać kierowca?

Na greckich drogach

Autostrada A1 biegnąca przez Grecję prowadzi od granicy z Macedonią Północną do Aten. To właśnie tą drogą najszybciej dojedziesz do stolicy kraju. Ta jedna z najdłuższych greckich autostrad stanowi odcinek europejskiej trasy E75. Jest pięknie usytuowana – jej fragmenty leżą nad samym Morzem Egejskim.

Główne drogi w Grecji są w dobrym stanie. Jednak na tych lokalnych prowadzących przez góry należy zachować większą uważność. Często są wąskie i bardzo kręte – powolny przejazd można sobie zrekompensować podziwianiem cudownych, śródziemnomorskich krajobrazów.

Autostrady i drogi szybkiego ruchu są w Grecji płatne. Przejazd kosztuje zazwyczaj od 1,5 euro do 3 euro zależnie od rodzaju samochodu i trasy. Greccy kierowcy mają zwyczaje podobne do tych, które spotkasz na polskich drogach. Część z nich przekracza dopuszczalną prędkość. Jednak jako turysta, i to jadący z tablicami z innego kraju, powinieneś unikać łamania przepisów drogowych. Jakie są ograniczenia prędkości na greckich drogach?

Podobnie jak w Polsce, w terenie zabudowanym dopuszczalne jest poruszanie się z prędkością do 50 km/h. Natomiast poza terenem zabudowanym samochody osobowe i ciężarówki o masie do 3,5 t mogą rozpędzić się do 90 km/h. Na drogach szybkiego ruchu pojedziesz maksymalnie 110 km/h, a na autostradzie 130 km/h.

W Grecji obowiązuje ruch prawostronny. Jednak istnieje kilka różnic, które lepiej znać, by nie doprowadzić do kolizji lub wypadku. W Polsce pierwszeństwo na rondzie ma kierowca, który się na nim znajduje. W Grecji jest inaczej! To pojazd wjeżdżający na rondo ma pierwszeństwo, a będący na nim powinien ustąpić pierwszeństwa przejazdu.

Podczas podróży samochodem należy mieć zapięte pasy. Z tego obowiązku wyłączone są kobiety w ciąży i taksówkarze. W przeciwieństwie do przepisów polskich, w Grecji nie musisz mieć stale włączonych świateł. Są one wymagane w czasie złych warunków pogodowych, w tunelach oraz po zmroku.

W Grecji są łagodniejsze przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Doświadczony kierowca może mieć 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Ten, który nie ukończył 23. roku życia, nie powinien przekroczyć jednak 0,2 promila – dotyczy to także zawodowych kierowców.

Ubezpieczenia samochodu i kierowcy

Wybierając się do Grecji samochodem, kierowca powinien mieć przy sobie dokument potwierdzający posiadanie obowiązkowego OC. Które jeszcze ubezpieczenia warto wykupić przed podróżą do Grecji?

  • Ubezpieczenie OC – to podstawa. W każdym kraju obowiązkowa jest polisa chroniąca od odpowiedzialności cywilnej. Pamiętaj, że jadąc samochodem do Grecji, najlepiej wybrać trasę przez Macedonię Północną, a tam potrzebna jest Zielona Karta. Można ją otrzymać bez dodatkowych kosztów od swojego TU. Najlepiej wniosek złożyć 14 dni przed planowaną podróżą, by być pewnym jej otrzymania na czas.
  • Ubezpieczenie AC – dodatkowa ochrona. Tę polisę zaleca się wykupić przed podróżą za granicę. Autocasco może być przydatne szczególnie w Macedonii Północnej, gdzie dochodzi często do kradzieży samochodów. Ważne jest jednak, by zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby upewnić się, czy wykupione AC nie ma wyłączeń na kraje, przez które planujesz podróż.
  • Ubezpieczenie assistance – wsparcie w razie problemów z pojazdem. Przyda się na wypadek niespodziewanych zdarzeń takich jak awaria samochodu czy stłuczka. Pamiętaj, by sprawdzić, na jakim terenie działa ubezpieczenie i jaki ma zakres. Postaraj się o takie, które zapewni Ci pomoc na miejscu zdarzenia drogowego oraz pozwoli na odholowanie uszkodzonego lub zepsutego samochodu. Ważne jest, by polisa oferowała także auto zastępcze oraz wsparcie tłumacza i prawnika.
  • Ubezpieczenie NNW – chroni kierowcę i pasażerów. MSZ zaleca wykupienie tego rodzaju ubezpieczenia. W razie nieszczęśliwego wypadku osoby poszkodowane, które doznały rozstroju zdrowia, uszkodzenia ciała lub trwałych uszczerbków na zdrowiu otrzymają odszkodowanie. NNW wypłacane jest także w przypadku śmierci kierowcy lub pasażera.

Mimo że tylko OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, to warto zaopatrzyć się także w dodatkowe polisy komunikacyjne. Dzięki nim zapewnisz sobie nie tylko spokojną podróż do Grecji, ale także bezstresowe zwiedzanie tego pięknego kraju.

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *