Felietony

Wyjazd samochodem do Grecji – co warto wiedzieć?

Joanna Kowal

Kraj morza, gór i antycznych zabytków. Jak dostać się samochodem do Grecji? O czym powinien pamiętać turysta jeżdżący po tamtejszych drogach? Jakie ubezpieczenia warto wykupić, aby wakacje na Peloponezie nie zmieniły się w grecką tragedię?

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak dojechać do Grecji?
 • Jakie zwyczaje panują na greckich drogach?
 • Jak ubezpieczyć samochód na wyjazd do Grecji?
 • Jakie ubezpieczenie turystyczne do Grecji przyda się podróżnym?
 • Co zwiedzić w Grecji?

Jak dojadę do Grecji?

Trasa z Warszawy do Aten liczy sobie 2 322 km. Przebiega przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię Północną i oczywiście Grecję. Przejechanie jej zajmuje niewiele ponad 23 godziny (nie licząc przystanków). Ponieważ Grecja należy do Unii Europejskiej, na jej teren można wjechać nie tylko z paszportem, ale także z dowodem osobistym. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przekraczania granic kolejnych państw na trasie. Mimo że Serbia i Macedonia Północna nie należą do UE, to można wjechać na ich terytoria również bez wizy, ale z ważnym dowodem osobistym lub paszportem. O jakich dokumentach powinien jeszcze pamiętać kierowca?

Na greckich drogach

Autostrada A1 biegnąca przez Grecję prowadzi od granicy z Macedonią Północną do Aten. To właśnie tą drogą najszybciej dojedziesz do stolicy kraju. Ta jedna z najdłuższych greckich autostrad stanowi odcinek europejskiej trasy E75. Jest pięknie usytuowana – jej fragmenty leżą nad samym Morzem Egejskim.

Główne drogi w Grecji są w dobrym stanie. Jednak na tych lokalnych prowadzących przez góry należy zachować szczególną ostrożność. Często są wąskie i bardzo kręte – powolny przejazd można sobie zrekompensować podziwianiem cudownych, śródziemnomorskich krajobrazów.

Autostrady i drogi szybkiego ruchu w Grecji płatne. Przejazd kosztuje zazwyczaj od 2,80 euro do 15 euro zależnie od rodzaju samochodu i trasy. Greccy kierowcy mają zwyczaje podobne do tych, które spotkasz na polskich drogach. Część z nich przekracza dopuszczalną prędkość. Jednak jako turysta, i to jadący z tablicami z innego kraju, powinieneś unikać łamania przepisów drogowych. Jakie są ograniczenia prędkości na greckich drogach?

Podobnie jak w Polsce, w terenie zabudowanym dopuszczalne jest poruszanie się z prędkością do 50 km/h. Natomiast poza terenem zabudowanym samochody osobowe i ciężarówki o masie do 3,5 t mogą rozpędzić się do 90 km/h. Na drogach szybkiego ruchu pojedziesz maksymalnie 110 km/h, a na autostradzie 130 km/h.

W Grecji obowiązuje ruch prawostronny. Jednak istnieje kilka różnic, które lepiej znać, by nie doprowadzić do kolizji lub wypadku. W Polsce pierwszeństwo na rondzie ma kierowca, który się na nim znajduje. W Grecji jest inaczej! To pojazd wjeżdżający na rondo ma pierwszeństwo, a będący na nim powinien ustąpić pierwszeństwa przejazdu.

Podczas podróży samochodem należy mieć zapięte pasy. Z tego obowiązku wyłączone są kobiety w ciąży i taksówkarze. W przeciwieństwie do przepisów polskich, w Grecji nie musisz mieć stale włączonych świateł. Są one wymagane w czasie złych warunków pogodowych, w tunelach oraz po zmroku.

W Grecji są łagodniejsze przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu. Doświadczony kierowca może mieć 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Ten, który nie ukończył 23. roku życia, nie powinien przekroczyć jednak 0,2 promila – dotyczy to także zawodowych kierowców.

Ubezpieczenie samochodu, kierowcy i pasażerów

Wybierając się do Grecji samochodem, kierowca powinien mieć przy sobie dokument potwierdzający posiadanie obowiązkowego OC. Które jeszcze ubezpieczenia warto wykupić przed podróżą do Grecji?

 • Ubezpieczenie OC – to podstawa. W każdym kraju obowiązkowa jest polisa chroniąca od odpowiedzialności cywilnej. Pamiętaj, że jadąc samochodem do Grecji, najlepiej wybrać trasę przez Macedonię Północną, a tam potrzebna jest Zielona Karta. Można ją otrzymać bez dodatkowych kosztów w swoim obecnym towarzystwie. Najlepiej wniosek złożyć 14 dni przed planowaną podróżą, aby otrzymać ją na czas.
 • Ubezpieczenie AC – dodatkowa ochrona. Tę polisę zaleca się wykupić przed podróżą za granicę. Autocasco może być przydatne szczególnie w Macedonii Północnej, gdzie dochodzi często do kradzieży samochodów. Ważne jest jednak, by zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, aby upewnić się, czy wykupione AC nie ma wyłączeń na kraje, przez które planujesz podróż.
 • Ubezpieczenie assistance – wsparcie w razie problemów z pojazdem. Przyda się na wypadek niespodziewanych zdarzeń takich jak awaria samochodu czy stłuczka. Pamiętaj, by sprawdzić, na jakim terenie działa ubezpieczenie i jaki ma zakres. Postaraj się o takie, które zapewni Ci pomoc na miejscu zdarzenia drogowego oraz pozwoli na odholowanie uszkodzonego lub zepsutego samochodu. Ważne jest, by polisa oferowała także auto zastępcze oraz wsparcie tłumacza i prawnika.
 • Ubezpieczenie NNW – chroni kierowcę i pasażerów. MSZ zaleca wykupienie tego rodzaju ubezpieczenia. W razie nieszczęśliwego wypadku osoby poszkodowane, które doznały rozstroju zdrowia, uszkodzenia ciała lub trwałych uszczerbków na zdrowiu otrzymają odszkodowanie. NNW wypłacane jest także w przypadku śmierci kierowcy lub pasażera.

Mimo że tylko OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, to warto zaopatrzyć się także w dodatkowe polisy komunikacyjne. Dzięki nim zapewnisz sobie nie tylko spokojną podróż do Grecji, ale także bezstresowe zwiedzanie tego pięknego kraju.

Polisa turystyczna na wakacje w Grecji

Turyści wyjeżdżający własnym samochodem na wczasy w Grecji oprócz ubezpieczenia pojazdu i siebie podczas jazdy, powinni zadbać o odpowiednią ochronę dla uczestników wyprawy podczas pobytu na miejscu. Polisa turystyczna zapewnia ochronę podczas podróży i całej obecności w hotelu lub ośrodku wczasowym. Jest ona szczególnie potrzebna na wczasach objazdowych, podczas których uczestnicy wyprawy i ich bagaże są narażone na szkody. Co obejmuje ubezpieczenie podróżne do Grecji?

 

 • Ubezpieczenie kosztów leczenie i akcji ratunkowej 

 

Nawet na wymarzonych, greckich wakacjach można skręcić sobie kostkę, a jeśli dojdzie do tego na Akropolu, zejście o własnych siłach wcale nie będzie proste. Co prawda w Grecji działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), jednak nie zapewnia ona całościowej ochrony zdrowia. Europejczyków obowiązują dopłaty do badań i niektórych leków, a koszty leczenia szpitalnego są tylko częściowo refundowane. Te usługi oferuje ubezpieczenie kosztów leczenia w ramach polisy turystycznej. Umożliwia również transport medyczny do kraju lub sfinansuje sprowadzenie zwłok do kraju.

 

 • Ubezpieczenie sportowe

 

Jeśli zamierzasz uprawiać sporty powszechnie uważane za ryzykowne bądź ekstremalne, koniecznie rozszerz ochronę o aktywność sportową. Zapewni Ci niezbędne wsparcie, na wypadek urazu podczas nurkowania czy jazdy quadem po bezdrożach. Zwykła polisa turystyczna posiada szereg wyłączeń i ograniczeń ochrony, a sporty ryzykowne są uważane z reguły wyjęte są spod odpowiedzialności ubezpieczyciela.

 

 • Klauzula alkoholowa

 

Ubezpieczenie turystyczne obejmuje ochroną na wypadek różnych zdarzeń. Spod niej wyjęte są zdarzenia zaistniałe pod wpływem alkoholu. Jeśli na zagranicznym wyjeździe napoje wyskokowe nie są Ci obce, koniecznie wybierz polisę obejmującą taką okoliczność. Bez tego rozszerzenia, w sytuacji gdy ulegniesz złamaniu ręki po spożyciu alkoholu, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci należnego świadczenia.

 

 • OC w życiu prywatnym

 

Ochrona odpowiedzialności cywilnej przydaje się nie tylko na drodze. Okazuje się, że również podczas pobytu na wczasach, może dojść do zniszczenia pokoju hotelowego lub basenu przez Ciebie, dziecko lub Twojego pupila. Możesz przenieść odpowiedzialność finansową za spowodowane szkody na ubezpieczyciela, który pokryje straty w Twoim imieniu.

 

 • Ubezpieczenie bagażu

 

Jadąc z własnym, cennym sprzętem na wakacje, lepiej nabyć dodatkowe ubezpieczenie bagażu. Ochroni twoją elektronikę lub przyrządy sportowe podczas, gdy Ty będziesz wypoczywać. Jeśli uszkodzą się w transporcie lub w depozycie, otrzymasz stosowne wynagrodzenie, które umożliwi Ci wynajem innego w zastępstwie i podobnej klasy.

Co zobaczyć podczas pobytu w Grecji?

Republika Grecka ma do zaoferowania całe mnóstwo atrakcji turystycznych. Półwysep Bałkański i greckie wyspy pełne są artefaktów z czasów starożytnych. Co zobaczyć na własne oczy, będąc w Grecji? Oto kilka obowiązkowych punktów do zwiedzenia:

 

 • Ateny – Akropol ateński (Partenon), Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Muzeum Akropolu;
 • Delfy;

 

  • Mykeny;
  • Saloniki;
  • Olimpia;
  • Chania;

 

 • Meteory (piaskowe skały);

 

PODSUMOWANIE

 • Do Grecji dojedziesz z Polski samochodem w mniej niż 24 godziny. Nie potrzebujesz wizy, wystarczy że będziesz miał ważny paszport lub dowód osobisty (również na terenie Serbii i Macedonii Północnej).
 • Na drogach w Grecji panują zasady podobne do tych w Polsce – trzeba przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Wyjątek stanowi pierwszeństwo na rondzie – ma je pojazd wjeżdżający na skrzyżowanie o ruchu okrężnym! Greckie autostrady są płatne.
 • Wyjeżdżając do Grecji zadbaj o kompleksowe ubezpieczenie dla auta, kierowcy i wszystkich uczestników wyprawy. Oprócz obowiązkowego OC wykup dodatkowe polisy komunikacyjne (AC, NNW, Assistance) i turystyczne.
 • W Grecji zwiedzisz starożytne budowle i pięknie ukształtowane wyspy. To idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek!

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *