Felietony

Samochodem przez Turcję – kilka praktycznych porad

Joanna Kowal

Kiedyś Bizancjum, później Konstantynopol, a teraz Stambuł – miasto założone ponad 2500 lat temu zawsze jest warte odwiedzenia. A to dopiero początek! Turcja pełna jest zabytków, pięknych krajobrazów i złocistych plaż. Aby zobaczyć jak najwięcej z nich, warto wybrać się na wycieczkę samochodem do Azji Mniejszej. Przed rozpoczęciem wyprawy zakup ubezpieczenie, które zapewni Ci spokojną i bezstresową podróż do Turcji.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jak dojechać do Turcji?
 • Jakie zwyczaje panują na tureckich drogach?
 • Jakie ubezpieczenie do Turcji zabrać?

Wakacyjne zwiedzanie kraju samochodem ma jedną zasadniczą zaletę – wszystko robisz na własnych warunkach. Jedziesz, gdzie chcesz, zwiedzasz, tyle ile Ciebie interesuje i nie musisz czekać na zorganizowane wycieczki. Jednak taka podróż wiąże się też z pewnymi obowiązkami i zagrożeniami. Aby przygotować się do zwiedzania samochodem Turcji – przewodnik dla kierowców zawsze będzie dobrym źródłem informacji. Lokalne zasady ruchu drogowego i zwyczaje kierowców mogą nieco różnić się od tych, które znasz z Polski.

Jak dojadę do Turcji z Polski?

Jak długo jedzie się autem z Warszawy do Stambułu? Jakie są niezbędne dokumenty, których będziesz potrzebował, by przekroczyć granicę turecką? To dwa podstawowe pytania, na które powinieneś znać odpowiedź przed wybraniem się samochodem nad Bosfor. Gdy Twoja trasa wycieczki zacznie się w stolicy Polski, to kieruj się na południe w stronę granicy z Czechami. Następnie przejedziesz przez Słowację w okolicach Bratysławy, Węgry, Serbię, w końcu przez Bułgarię dotrzesz do granicy tureckiej. Trasa liczy łącznie blisko 2 891 km, a jej pokonanie zajmuje ok. 30 godzin.

Na granicy – pamiętaj o dokumentach

Chcąc wjechać na teren Turcji potrzebujesz ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Polski dowód osobisty zezwala na pobyt w Turcji w celach turystycznych i tranzytowych do 90 dni w ciągu pół roku. Aby legalnie przebywać w tym kraju w innym celu lub przez dłuższy czas, niezbędny będzie paszport oraz wiza, którą można uzyskać na 3 sposoby: na miejscu przy przejściu granicznym, na stronie internetowej www.evisa.gov.tr lub w Ambasadzie Turcji w Warszawie. Jako kierowca musisz legitymować się także prawem jazdy, ubezpieczeniem OC i Zieloną Kartą. Brak tego ostatniego dokumentu zmusi Cię do wykupienia ubezpieczenia granicznego w cenie 42 euro na 15 dni lub 44 euro na 30 dni.

Tureckie drogi – najważniejsze przepisy drogowe

W zachodniej części Turcji drogi są w dobrym stanie. Na trasie zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ tureccy kierowcy dość często łamią przepisy. Wprawdzie nie ma tam zbyt wielu autostrad, ale jazda po tym terenie jest w miarę przyjemna i komfortowa. Jeśli trafisz na lokalne drogi, to mogą być one nieco gorszej jakości i… będziesz musiał uważać na owce, kozy oraz inne zwierzęta gospodarskie! Pasterze mają w zwyczaju przeprowadzać stada przez ulicę.

W Turcji należy jeździć z włączonymi światła po zmroku oraz w razie wystąpienia złych warunków atmosferycznych. Na autostradzie nie przekraczaj 120 km/h, natomiast na drodze szybkiego ruchu obowiązuje ograniczenie prędkości do 110 km/h. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie przez cały czas podróży powinni mieć zapięte pasy. Gdy wybierzesz się na wczasy do Turcji z małymi dziećmi, to powinieneś znać ich wzrost i wagę. W foteliku lub na innym podwyższeniu muszą podróżować pociechy, które mają mniej niż 150 cm wzrostu i 36 kg wagi. Na przednim fotelu mogą z kolei zasiadać dzieci powyżej 10. roku życia.

Uważaj także w kwestii alkoholu. Na wakacjach częściej pojawia się szansa na wieczornego drinka, ale jeśli będziesz się wybierał się rano w trasę, to sprawdź swój stan trzeźwości za pomocą atestowanego alkomatu. W Turcji można prowadzić samochód, mając do 0,5 promila alkoholu we krwi, lecz istnieje od tego wyjątek! Aby siąść za kierownicą samochodu z przyczepą musisz mieć bezwzględne 0,0 promila!

Ubezpieczenie pojazdu i pasażerów na wyjazd do Turcji

Nieznane drogi, inna kultura jazdy oraz lekka wakacyjna atmosfera mogą doprowadzić do stłuczki lub wypadku. Oczywiście lepiej się do tego przygotuj, wykupując ubezpieczenia komunikacyjne i turystyczne. Zwiększy to nieznacznie koszt wyprawy, ale dzięki temu zachowasz wakacyjny luz i beztroskę, a także nie będziesz musiał się martwić o ewentualne problemy ze zdrowiem czy samochodem.

Podróżowanie samochodem przez Turcję to ekscytujące doświadczenie obarczone pewnym ryzykiem. Nawet najbardziej doświadczeni kierowcy mogą napotkać trudności na drodze, takie jak wypadki, uszkodzenia pojazdu, czy problemy zdrowotne. Właśnie dlatego kompleksowe ubezpieczenie komunikacyjne i turystyczne jest kluczowym elementem najdalszej podróży. Odpowiednia polisa zapewni Ci wsparcie finansowe i pomoc w rozwiązaniu problemów, które mogą wystąpić w drodze.

Ubezpieczenia komunikacyjne, które przydadzą się w Turcji

 

 • Ubezpieczenie OC – obowiązkowe

 

Pamiętaj, że na terenie Turcji musisz posiadać dodatkowo Zieloną Kartę. Polisa uchroni Cię ono od wypłacania odszkodowania z własnej kieszeni w razie zaistnienia zdarzenia drogowego. Jeśli np. spowodujesz wypadek, koszty naprawy uszkodzonych pojazdów i leczenia poszkodowanych pokryje Twój ubezpieczyciel.

 

 • Autocasco – opcjonalne

 

Dzięki AC Twój samochód będzie lepiej chroniony. Jeśli spowodujesz wypadek, pojazd zostanie zniszczony lub skradziony, będziesz mógł liczyć na finansowe wsparcie ubezpieczyciela. Koniecznie sprawdź jednak OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, ponieważ mogą się w nim znajdować wyłączenia terytorialne i te dotyczące zakresu polisy. Ubezpieczenie AC jest dobrowolne i chroni pojazd kierowcy przed szkodami spowodowanymi kolizją, kradzieżą, pożarem czy innymi zdarzeniami losowymi. Dzięki temu, w przypadku uszkodzenia Twojego auta koszty naprawy zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.

 

 • Assistance – pomoc w dalekiej podróży

 

W trakcie pokonywania tysięcy kilometrów samochód może ulec awarii. Wsparcie w naprawie, holowaniu, opiece medycznej oraz pomoc tłumacza i prawnika otrzymasz dzięki polisie assistance. To rozwiązanie przydatne zwłaszcza daleko od domu. Zapewnia wsparcie, jeśli np. nagle zabraknie paliwa lub auto odmówi posłuszeństwa. Dzięki temu otrzymasz wsparcie drogowe, auto zastępcze, kierowcę, a nawet zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy.

 

 • NNW podróżne

 

Pomyśl także o zdrowiu swoim i swoich bliskich. To ubezpieczenie NNW wesprze Cię dodatkową rekompensatą w razie uszczerbku na zdrowiu kierowcy i pasażerów, jeśli dojdzie do wypadku. W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w pojeździe, ubezpieczyciel wypłaca świadczenie poszkodowanym i bliskim.

Ubezpieczenia turystyczne do Turcji

 

 • OC w życiu prywatnym

 

Ochrona odpowiedzialności cywilnej przydaje się nie tylko na drodze. Również w życiu prywatnym możesz przenieść odpowiedzialność z Siebie na Ubezpieczyciela. Odpowie np. za zniszczenie pokoju hotelowego przez Ciebie, dzieci lub twojego pupila.

 

 • Ubezpieczenie sportowe

 

Jeśli na wakacjach jesteś aktywnym turystą, który lubi sporty ryzykowne, jak np. wodne, to powinieneś rozszerzyć ochronę o OC i NNW sportowe. Wtedy będziesz chroniony na wypadek wszelkich urazów i kontuzji, których możesz doznać lub wyrządzić innym.

 

 • Klauzula alkoholowa

 

Jeśli na wczasach nie stronisz od napojów wysokoprocentowych, to koniecznie rozszerz ochronę o zdarzenia zaistniałe pod wpływem alkoholu. Tylko, jeśli wykupisz ten rodzaj polisy, ubezpieczyciel nie odmówi Ci świadczenia z racji urazu, jakie możesz doznać w stanie po spożyciu alkoholu.

 

 • Ubezpieczenie bagażu

 

Kradzież bagażu niby błahostka, ale może bardzo skomplikować wakacje. Ubezpieczając bagaż, możesz liczyć na rekompensatę za zniszczone cenne przedmioty i pomoc po utracie dokumentów. Ubezpieczyciel pokryje straty wynikające z kradzieży lub zgubieniu bagażu w transporcie.

PODSUMOWANIE

 • Podróż po Turcji samochodem może być wielką przygodą. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach tam obowiązujących oraz ubezpieczyć się, by nie martwić się ewentualnymi zdarzeniami losowymi.
 • Ubezpieczenie OC, AC, Assistance, NNW oraz bagażu to tylko niektóre z opcji przydatnych na wczasach w Turcji.
 • Przed zakupem polisy do Turcji dokładnie przeczytaj warunki umowy (OWU) i wybierz odpowiednią ofertę, uwzględniając swoje indywidualne potrzeby.
 • W wyborze odpowiedniej ochrony pomoże Ci w tym porównywarka ubezpieczeń Mubi! Dzięki niej łatwo porównasz oferty i najkorzystniejszy pakiet dopasowany do Twoich potrzeb.
 • Polisa ochronna to gwarancja spokojnej i udanego wyjazdu do Turcji. Rusza na wyprawę i bezpiecznie pokonaj tysiące kilometrów!

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *