Felietony

Samochodem przez Turcję – kilka praktycznych porad

Joanna Kowal

Kiedyś Bizancjum, potem Konstantynopol, a teraz Stambuł – miasto założone ponad 2500 lat temu zawsze jest warte odwiedzenia. A to dopiero początek! Turcja pełna jest zabytków, pięknych krajobrazów i złocistych plaż. Aby zobaczyć jak najwięcej z nich, warto wybrać się na wycieczkę samochodem po Azji Mniejszej.

Wakacyjne zwiedzanie kraju samochodem ma jedną zasadniczą zaletę – wszystko robisz na własnych warunkach. Jedziesz, gdzie chcesz, zwiedzasz, tyle ile Ciebie interesuje i nie musisz czekać na zorganizowane wycieczki. Jednak taka podróż wiąże się też z pewnymi obowiązkami i zagrożeniami. Aby przygotować się do zwiedzania samochodem Turcji – przewodnik dla kierowców zawsze będzie dobrym źródłem informacji. Lokalne zasady ruchu drogowego i zwyczaje kierowców mogą różnić się od tych, które znasz z Polski.

Na granicy – pamiętaj o dokumentach

Jak długo jedzie się autem z Warszawy do Stambułu? Jakie są niezbędne dokumenty, których będziesz potrzebował, by przekroczyć granicę turecką? To dwa podstawowe pytania, na które powinieneś znać odpowiedź przed wybraniem się samochodem nad Bosfor. Gdy Twoja trasa wycieczki zacznie się w stolicy Polski, to najlepiej, abyś skierował się na południe w stronę granicy z Czechami. Następnie przejedziesz przez Słowację w okolicach Bratysławy, Węgry, Serbię, w końcu przez Bułgarię dotrzesz do granicy tureckiej.

Chcąc wjechać na teren Turcji, będziesz potrzebował kilku dokumentów. Niezbędny będzie paszport oraz wiza, którą można zdobyć na 3 sposoby: na miejscu przy przejściu granicznym, na stronie internetowej www.evisa.gov.tr oraz w Ambasadzie Turcji w Warszawie. Jako kierowca musisz legitymować się także prawem jazdy, ubezpieczeniem OC i Zieloną Kartą. Brak tego ostatniego dokumentu zmusi Cię do wykupienia ubezpieczenia granicznego w cenie 42 euro na 15 dni lub 44 euro na 30 dni.

Na drogach – przepisy

W zachodniej części Turcji drogi są w dobrym stanie. Wprawdzie nie ma tam zbyt wielu autostrad, ale jazda po tym terenie jest przyjemna i komfortowa. Jeśli trafisz na lokalne drogi, to mogą być one nieco gorszej jakości i… będziesz musiał uważać na owce, kozy oraz inne zwierzęta! Lokalni pasterze mogą prowadzić stado przez drogę.

W Turcji należy włączyć światła po zmroku oraz w razie wystąpienia złych warunków atmosferycznych. Jeśli wjedziesz na autostradę, to nie przekraczaj 120 km/h, a na drodze szybkiego ruchu 110 km/h. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie, powinni mieć zapięte pasy. Gdy wybierzesz się na wczasy do Turcji z małymi dziećmi, to powinieneś znać ich wzrost i wagę. W foteliku lub innym urządzeniu podtrzymującym muszą podróżować te pociechy, które mają mniej niż 150 cm wzrostu i 36 kg wagi. Na przednim fotelu mogą jeździć dzieci powyżej 10. roku życia.

Uważaj także w kwestii alkoholu. Na wakacjach częściej pojawia się szansa na wieczornego drinka, ale jeśli będziesz się wybierał rano w trasę, to sprawdź swój stan trzeźwości za pomocą atestowanego alkomatu. W Turcji można prowadzić samochód, mając do 0,5 promila alkoholu we krwi. Istnieje od tego wyjątek! Aby siąść za kierownicą samochodu z przyczepą musisz mieć 0,0 promila!

Ubezpieczenia warte uwagi

Nieznane drogi, inna kultura jazdy oraz lekka wakacyjna atmosfera mogą doprowadzić do stłuczki lub wypadku. Oczywiście lepiej się do tego przygotuj, wykupując ubezpieczenia komunikacyjne i turystyczne. Zwiększy Ci się troszkę koszt wycieczki, ale dzięki temu zachowasz wakacyjny luz i beztroskę, a nie będziesz musiał się martwić o ewentualne problemy ze zdrowiem czy samochodem.

  • Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Pamiętaj, że na terenie Turcji musisz posiadać dodatkowo Zieloną Kartę. Polisa uchroni Cię ono od wypłacania odszkodowania z własnej kieszeni w razie sprawstwa wypadku.
  • Pomyśl także o AC. Dzięki niemu również Twój samochód będzie chroniony. Jeśli spowodujesz wypadek, samochód zostanie zniszczony lub skradziony, będziesz mógł liczyć na finansowe wsparcie ubezpieczyciela. Koniecznie sprawdź jednak OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia, ponieważ mogą się w nim znajdować wyłączenia terytorialne i te dotyczące zakresu polisy.
  • Daleka podróż samochodem. Tysiące przejechanych kilometrów. Samochód może ulec awarii. Wsparcie w naprawie, holowaniu, opiece medycznej oraz pomoc tłumacza i prawnika otrzymasz dzięki ubezpieczeniu assistance.
  • Pomyśl także o zdrowiu swoim i swoich bliskich. To ubezpieczenie NNW wesprze Cię dodatkową rekompensatą w razie uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku.
  • Jeśli na wakacjach będziesz aktywnym turystą, który lubi na przykład sporty wodne, to powinieneś pomyśleć o OC w życiu prywatnym i NNW.
  • Kradzież bagażu, niby błahostka, ale może bardzo skomplikować wakacje. Ubezpieczając bagaż, możesz liczyć na rekompensatę za utracone rzeczy.

Podróż po Turcji samochodem może być wielką przygodą. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach tam obowiązujących oraz ubezpieczyć się, by nie martwić się ewentualnymi losowymi zdarzeniami.

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *