Poradniki

Stłuczka może wydarzyć się również na parkingu – Mubi podpowiada, co robić

Jacek Gędłek

Z uwagi na ograniczenia prędkości na parkingach, do których kierowcy na ogół się stosują, zdecydowanie częściej dochodzi tam do stłuczek, nie zaś do poważnych wypadków. Trzeba jednak wiedzieć, co robić, kiedy ktoś uderzy w nasze auto bądź na przykład zarysuje je, lub jeśli to my będziemy sprawcami tego rodzaju zdarzenia. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie czynności powinieneś podjąć, gdy stłuczka na parkingu przydarzy się właśnie Tobie.

Zapraszamy również do zapoznania się z przygotowanym przez Mubi poradnikiem “Zarysowanie samochodu na parkingu/szkoda parkingowa – co zrobić? Porady prawnika dla poszkodowanych i sprawców”, który znajdziesz na witrynie https://mubi.pl/poradniki/szkoda-parkingowa.

Stłuczka na parkingu – co robić?

Jeśli to Ty jesteś w stłuczce poszkodowanym, a jednocześnie trafiłeś na sprawcę na tyle uczciwego, że nie uciekł on z miejsca zdarzenia (co, niestety, wcale nie jest regułą), uzyskanie odszkodowania powinno być dość szybkie i bezbolesne. Najważniejsze jest oczywiście spisanie wspólnie ze sprawcą oświadczenia o wystąpieniu szkody parkingowej. Istnieją gotowe wzory takiego dokumentu, które można pobrać ze strony internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego (i które warto mieć zawsze w aucie), ale można też sporządzić oświadczenie odręcznie. Ważne, by znalazły się w nim takie informacje jak data i miejsce zdarzenia, opis jak do niego doszło i opis uszkodzeń oraz oczywiście dane obu kierowców i dane pojazdów (numer polisy i numer rejestracyjny, nazwy ubezpieczycieli). Warto wykonać również zdjęcia uszkodzeń, na przykład telefonem komórkowym.

Konieczność poinformowania ubezpieczyciela o szkodzie

Pamiętaj, że to na Tobie, jako poszkodowanym, spoczywa obowiązek poinformowania ubezpieczyciela sprawcy o szkodzie parkingowej. Jeśli zarówno firma ubezpieczeniowa sprawcy, jak i Twoja, należą do programu BLS (Bezpośrednia likwidacja szkody), o odszkodowanie wystąpić możesz od razu do swojego TU, co przyspieszy jego otrzymanie, ograniczy formalności i zwolni Cię z obowiązku doglądania całego procesu likwidacji szkody. Ważne, by do zgłoszenia dołączyć zarówno sporządzone na parkingu oświadczenie, jak i wykonane na miejscu zdjęcia. 

Gdy sprawca nie chce podpisać oświadczenia 

Może się zdarzyć, że sprawca zdarzenia nie będzie chciał spisywać oświadczenia, upierając się, że wypłaci Ci pieniądze z własnej kieszeni. Choć może wydać się to kuszącą propozycją, nie warto z niej korzystać – straty trudno ocenić na pierwszy rzut oka i może się okazać, że naprawa auta będzie bardzo kosztowna. Tak bardzo, że pieniądze, które oferuje Ci sprawca, często nie pokryją jej nawet w niewielkiej części. Dlaczego kierowcy, którzy spowodowali stłuczkę, uciekają się do takich sposobów załatwienia sprawy? Chodzi oczywiście o uniknięcie utraty zniżek na ubezpieczenie. O ile sam motyw można zrozumieć, to jednak w przypadku, gdy sprawca upiera się, że oświadczenia nie podpisze, powinieneś po prostu wezwać na miejsce zdarzenia policję.

Kiedy jeszcze wezwać policję?

Wezwanie policji będzie nieodzowne w przypadku, gdy sprawca szkody ucieknie z miejsca zdarzenia. Policja sprawdzi wówczas monitoring i spróbuje przepytać świadków. Jeśli sprawcy nie uda się odnaleźć, wówczas likwidacja szkody nastąpi z Twojego AC (jeśli takowe posiadasz). Możesz liczyć również na wypłatę świadczenia przez UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). 

Kiedy sprawcą jesteś Ty

Jeśli to Ty spowodowałeś na parkingu stłuczkę, nigdy nie uciekaj z miejsca zdarzenia. Zostaw swoje dane poszkodowanemu i poinformuj swojego ubezpieczyciela o szkodzie, którą wyrządziłeś (na wypadek, gdyby poszkodowany nie znalazł informacji od Ciebie – w ten sposób unikniesz ewentualnego regresu ubezpieczeniowego). Nie próbuj również tego, o czym już wspominaliśmy, a więc proponowania poszkodowanemu wypłaty z własnej kieszeni. W zdecydowanej większości przypadków jest to rozwiązanie dla Ciebie nieopłacalne.

Oczywiście niemal każda firma ubezpieczeniowa podwyższy składkę osobie, która spowodowała szkodę parkingową, ale jest wyjście z takiej sytuacji – wystarczy dobrze porównać oferty innych firm ubezpieczeniowych i często udaje się znaleźć na kolejny okres  nawet tańsze OC. Różnice w cenach polis są duże i dobrze szukając, możemy znaleźć ubezpieczenie, za które zapłacimy sporo mniej. Tym samym zniwelujemy utratę zniżek – tłumaczy doradca klienta porównywarki ubezpieczeń Mubi.pl

 

Info o autorze

Jacek Gędłek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *