Poradniki

W jakich sytuacjach warto mieć assistance?

Jacek Gędłek

Wypadek? Awaria? Kradzież? Są to bardzo przykre wydarzenia, które mimo wszystko mogą dobrze się skończyć, o ile otrzymasz potrzebną pomoc. Formą pomocy mogą być usługi z pakietów assistance. W jakich sytuacjach może przydać się to ubezpieczenie dodatkowe?

Assistance to występujące w różnych wersjach dobrowolne ubezpieczenie samochodu. Jego wykupienie umożliwia skorzystanie z licznych usług związanych z pomocą osobom jadącym ubezpieczonym pojazdem. Różne pakiety assistance przydają się w razie kradzieży, awarii, kolizji bądź wypadku, rzadko wszystkich tych zdarzeń.

Właściciele samochodów często zastanawiają się, czy i dlaczego warto mieć assistance. Spróbujmy krótko odpowiedzieć na to pytanie, opisując kilka sytuacji, które mogą przydarzyć się na drodze podczas jazdy autem.

Rozładowanie akumulatora

Po postoju w długiej trasie nie możesz odpalić samochodu. Okazuje się, że rozładował się Twój akumulator. To wcale nie tak rzadko spotykana sytuacja.

Rozładowanie akumulatora może nastąpić w wyniku działania urządzeń pobierających prąd w czasie postoju samochodu, dobrania nieodpowiedniego urządzenia, powstania zanieczyszczeń i obniżenia sprawności baterii w wyniku jej długotrwałej eksploatacji. 

Nieważne, z jakiego powodu nastąpiło rozładowanie akumulatora. Pracownicy serwisowi współpracujący z towarzystwem ubezpieczeniowym pomogą naładować Twój akumulator, jeśli tylko taka usługa znajduje się w wykupionym przez Ciebie pakiecie assistance.

Konieczność zmiany koła

“Złapałeś gumę”? Możesz spróbować samodzielnie wymienić koło, jeśli jesteś pewien, że naprawdę potrafisz to zrobić. W przeciwnym razie nowej oponie grozi nierównomierne zużycie bieżnika, a Tobie jazda, w czasie której auto będzie znoszone na boki. Na szczęście w niektórych wersjach assistance można liczyć na pomoc przy wymianie koła.

Przy okazji warto wspomnieć o możliwości wykupienia w niektórych towarzystwach zupełnie odrębnego ubezpieczenia opon, dzięki któremu z całą pewnością otrzymasz pomoc w razie uszkodzenia koła Twojego pojazdu.

Holowanie samochodu

Twoje auto wymaga holowania, a Ty akurat nie możesz poprosić o pomoc żadnej znajomej osoby? Kwota, jaką musiałbyś zapłacić za wynajem lawety, wydaje Ci się przesadnie duża? Zadzwoń do swojego ubezpieczyciela i poproś o holowanie uszkodzonego samochodu do warsztatu. Jeżeli Twój pakiet obejmuje holowanie na dany dystans, otrzymasz pomoc ubezpieczyciela.

W tym wypadku musisz tylko pamiętać o franszyzie kilometrowej, czyli minimalnej odległości, jaka musi dzielić Twój dom od miejsca zdarzenia. Jeżeli franszyza wynosi 20 km, a Ty potrzebujesz holowania z miejsca oddalonego o 5 km od domu, towarzystwo ubezpieczeniowe Ci nie pomoże. Franszyzę możesz sprawdzić w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Wynajem auta zastępczego

Twoje auto po wypadku trafiło do warsztatu i wyjedzie z niego dopiero za kilka dni? A może Twój samochód skradziono? Nie masz możliwości szybko dojechać do pracy, a dowożenie dzieci do szkoły autobusem jest trudne do zorganizowania i zajmuje mnóstwo czasu? Jeżeli jesteś w stanie udowodnić ubezpieczycielowi, że auto zastępcze jest Ci nieodzowne, z pewnością zapewni Ci je zgodnie z OWU.

Bariera językowa za granicą

Wziąłeś udział w stłuczce poza granicami Polski? Jej sprawca nie mówi ani po polsku, ani po angielsku? A może znacie wspólny język, choć nie w stopniu umożliwiającym spisanie razem oświadczenia o kolizji?

W ramach assistance będziesz miał możliwość skorzystania z telefonicznych usług tłumacza. Pomoże to w rozmowach z uczestnikami wypadku, pracownikami służb medycznych i porządkowych oraz urzędnikami. Z kolei możliwość holowania samochodu z zagranicy lub naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia w ramach assistance pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy. Za granicą takie usługi, jeśli musiałbyś za nie zapłacić sam, stałyby się sporym obciążeniem dla Twojego budżetu.

Opieka nad dziećmi i zwierzętami

Po wypadku trafiłeś do szpitala, a Twoje małe dziecko i ukochany pies pozostali bez opieki? Wypadek zdarzył się tak daleko od Twojego domu, że nie możesz poprosić bliskich o natychmiastową pomoc?

W niektórych wariantach assistance dostępne jest zorganizowanie opieki nad dziećmi i zwierzętami w razie hospitalizacji, pogorszenia się stanu zdrowia lub śmierci ich opiekuna w wyniku zdarzenia drogowego. W takich sytuacjach dzieci są przewożone do miejsca wyznaczonego przez ich prawnych opiekunów i przez ilość dni określoną w OWU sprawują nad nimi opiekę osoby współpracujące z ubezpieczycielem.

Pracownicy serwisowi towarzystw ubezpieczeniowych zajmują się też dowozem zwierząt do lecznicy lub do hoteli dla zwierząt. Mogą też zorganizować utylizację pupila, który zginie w wypadku lub rozchoruje się w czasie, gdy sprawowali nad nim opiekę.

Jak wybrać assistance?

Przy wybieraniu wersji assistance dobrze jest poznać oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Trzeba zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia oraz wyłączenia i ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wiele informacji na temat firm oferujących assistance oraz wykazy proponowanych przez nie usług znajdziesz na stronie ranking-assistance.pl.

Info o autorze

Jacek Gędłek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *