Felietony

Tropem najtańszego oc na rynku — zebraliśmy porozrzucane w sieci wskazówki

Marta Ocęba

Jeśli skorzystasz ze sprawdzonych sposobów na najtańsze OC na rynku, w Twojej kieszeni może zostać nawet kilkaset złotych. Pamiętaj, że zakres polisy OC określa ustawa. Ogromne rozpiętości cenowe wynikają jedynie z dowolnej polityki cenowej ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie OC. Gdzie najtaniej? Porównaj oferty w wielu firmach ubezpieczeniowych

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala, na jakiej podstawie określać ceny OC. Cena polisy OC zależy od danych właściciela pojazdu, parametrów pojazdu i wybranego towarzystwa. Dokładną analizę czynników, jakie wpływają na cenę OC, znajdziesz w poradniku o kosztach ubezpieczenia.

Kalkulatory czy porównywarki OC (np. mubi.pl) to najprostsze i najskuteczniejsze metody na sprawdzenie szerokiej oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczycieli i wybór najtańszej opcji. Dzięki tym łatwo dostępnym w sieci narzędziom łatwo sprawdzisz, ile możesz zaoszczędzić.

Ciekawostka:

Średnia cena OC 2018 (w styczniu) wynosiła 1032 zł, czyli minimalnie więcej od średniej ceny OC z początku 2017 roku (1024 zł). To oznacza, że ceny po dramatycznych podwyżkach z 2016 r. stabilizują się (w styczniu 2016 r. średnia cena polisy OC wynosiła 659 zł).

Źródło: mfind.pl

Rozważ kupno polisy OC przez internet

Kiedy porównujesz oferty przez kalkulator czy porównywarkę i chcesz mieć najtańsze OC na rynku, rozważ od razu kupno polisy przez Internet. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przy sprzedaży polis online dodatkowo obniżają cenę. Obniżki czekają na osoby, które zdecydują się kupić polisę OC online, korzystając z karty kredytowej czy bankowości elektronicznej.

Kupując pakiet ubezpieczeń z wyprzedzeniem, możesz sporo zaoszczędzić

Jeśli oprócz OC chcesz mieć również polisę AC, kup je jednocześnie. Pakiet OC plus AC jest zawsze tańszy niż osobne kupowanie tych ubezpieczeń. Mimo stabilizacji cen polis OC warto kupić je jak najwcześniej. Dzięki temu zyskujesz gwarancję ceny z dnia, kiedy obliczało się wysokość składki. Porównanie cen na kalkulatorze może być również dobrym rozwiązaniem.

Dopisz do dowodu rejestracyjnego osobę posiadającą wyższe zniżki

Jeśli samochód ma co najmniej dwóch współwłaścicieli, podczas obliczania składki OC ubezpieczyciel bierze pod uwagę zniżki, które są najwyższe. Jeśli więc jednemu ze współwłaścicieli brakuje ulg (np. młody kierowca), a drugi za bezpieczną jazdę ma aż 60% zniżki, towarzystwo ubezpieczeniowe, przy obliczaniu OC uwzględnia wyższe kalkulacje. Nic nie zapewni taniej polisy jak wypracowane zniżki. Jak je uzyskać?

Postaw na rozsądną, bezpieczną jazdę każdego dnia

Bezszkodowość, czyli po prostu bezpieczna jazda bez kolizji, stłuczek i wypadków to najważniejszy czynnik mający wpływ na wysokość zniżek. Kilka lat jazdy z przestrzeganiem przepisów drogowych i prędkością zawsze dostosowaną do panujących warunków wystarczą, by zdobyć zaufanie ubezpieczycieli i płacić niskie składki OC.

Ciekawostka:

Część ubezpieczycieli oferuje ubezpieczenie od utraty zniżek – to ciekawe rozwiązanie, które pozwala zachować zniżki mimo kolizji. Choć ta opcja kosztuje dodatkowych kilka złotych, może być korzystna dla kierowcy, który ma 60% zniżki na polisę OC. Utrata tak wysokiej zniżki może być bowiem bardzo kosztowna.

Zdecyduj się na pojazd o małej pojemności silnika

Składka za OC będzie tym wyższa, im większa jest pojemność silnika pojazdu i im młodszy jest właściciel. Wynika to z mocy silników większej pojemności, która grozi większym ryzykiem spowodowania wypadku. Jeśli chcesz mieć niskie OC, kup pojazd ze zmniejszoną pojemnością silnika.

Nigdy nie podawaj nieprawdziwych informacji!

Ponieważ opłaty za OC rosną, kierowcy intensywniej szukają metod na obniżenie składek. Co ważne, część metod jest nieuczciwa! Jednym z nagannych sposobów jest podawanie fałszywych informacji. Dane, które można sprawdzić w krajowych rejestrach, takie jak historia szkód, są przez ubezpieczyciela zawsze weryfikowane. Wykrycie kłamstwa (np. zaniżenie przebiegu) wiąże się z karami.

Podsumowanie:

  • Zakres polisy OC określa ustawa. Rozpiętości cenowe między ubezpieczycielami wynikają z odmiennych polityk cenowych.
  • Aby zaoszczędzić na polisie, przede wszystkim porównaj dostępne oferty z pomocą porównywarki lub kalkulatora OC. Te narzędzia są łatwo dostępne w sieci.
  • Zniżki czekają na kierowców, którzy polisy kupują online z wyprzedzeniem, płacą jednorazowo za całość i wybierają pakiety ubezpieczeń.
  • Niskie OC wynika z małej pojemności silnika oraz z wieloletniej, bezpiecznej jazdy. Jeśli chcesz płacić niskie OC, wybierz auto o małej mocy i dopisz w dowodzie rejestracyjnym bezszkodowego współwłaściciela.
  • Zawsze podawaj prawdziwe informacje.

Info o autorze

Marta Ocęba
Pasjonatka podróżowania i samochodów. Przez kilka lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy, dzięki czemu mam sporą wiedzę na tematy o których pisze. Moją specjalnością są finanse oraz ubezpieczenia. Lubię w łatwy sposób tłumaczyć ciężkie zagadnienia ubezpieczeniowe. Zapraszam do lektury moich artykułów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *