Felietony

Tropem najtańszego OC na rynku — zebraliśmy porozrzucane w sieci wskazówki

Marta Ocęba

Jeśli skorzystasz ze sprawdzonych sposobów na najtańsze OC na rynku, w Twojej kieszeni może zostać nawet kilkaset złotych. Pamiętaj, że zakres polisy OC określa ustawa. Znaczne różnice w cenie wynikają jedynie z dowolnej polityki cenowej poszczególnych ubezpieczycieli.

Ubezpieczenie OC – gdzie najtaniej? Porównaj oferty wielu firm ubezpieczeniowych

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe samo ustala, na jakiej podstawie określać ceny obowiązkowej polisy. Wysokość składki OC zależy od danych właściciela pojazdu, parametrów pojazdu i wybranego towarzystwa. Dokładną analizę czynników, jakie wpływają na cenę OC, znajdziesz w poradniku o kosztach ubezpieczenia.

Skorzystanie z kalkulatora czy porównywarki OC (np. mubi.pl) to najprostsza i najskuteczniejsza metody sprawdzenia szerokiej oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczycieli za jednym razem i wybór najtańszej opcji. Dzięki tym łatwo dostępnym w sieci i darmowym narzędziom łatwo sprawdzisz, ile możesz zaoszczędzić.

Ciekawostka:

Średnia cena OC w 2022 roku wynosiła 505 zł, czyli o 97 zł mniej od średniej ceny OC z roku 2021 (602 zł). To duży spadek ceny, biorąc pod uwagę inflację oraz inne czynniki ekonomiczne.

Źródło: motofakty.pl

Rozważ kupno polisy OC przez internet

Kiedy porównujesz oferty przez kalkulator czy porównywarkę i chcesz mieć najtańsze OC na rynku, rozważ od razu zakup obowiązkowej polisy w internecie. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe przy sprzedaży polis online dodatkowo obniżają cenę. Obniżki czekają na osoby, które zdecydują się kupić polisę OC online, korzystając z karty kredytowej czy bankowości elektronicznej, a także ubezpieczając w tym samym towarzystwie nieruchomość lub kilka pojazdów.

Kupując pakiet ubezpieczeń z wyprzedzeniem, możesz sporo zaoszczędzić

Jeśli oprócz OC chcesz mieć również polisę AC, kup je jednocześnie. Pakiet OC z autocasco wychodzi zawsze taniej niż zakup tych ubezpieczeń osobno. Mimo stabilizacji cen polis OC warto kupić je jak najwcześniej. Dzięki temu zyskujesz gwarancję ceny z dnia, kiedy wykonane zostało wyliczenie. Porównanie cen na kalkulatorze może być również dobrym rozwiązaniem, aby zorientować się w aktualnych stawkach polis komunikacyjnych (np. przed zakupem auta).

Dopisz do dowodu rejestracyjnego osobę posiadającą wyższe zniżki

Jeśli samochód ma co najmniej dwóch współwłaścicieli, podczas obliczania składki OC ubezpieczyciel bierze pod uwagę zniżki, które są najwyższe. Jeśli więc jednemu ze współwłaścicieli brakuje ulg (np. młody kierowca), a drugi za bezpieczną jazdę ma aż 70% zniżki, towarzystwo ubezpieczeniowe, przy obliczaniu OC bierze pod uwagę wszystkie parametry. Nic nie zapewni taniej polisy tak, jak zniżki wypracowane przez lata bezszkodowej jazdy. Jak je uzyskać?

Postaw na rozsądną, bezpieczną jazdę każdego dnia

Bezszkodowość, czyli po prostu bezpieczna jazda bez kolizji, stłuczek i wypadków to najważniejszy czynnik mający wpływ na wysokość zniżek. Kilka lat jazdy w myśl przepisów drogowych i prędkością dostosowaną do panujących warunków i ograniczeń wystarczą, aby zdobyć zaufanie ubezpieczycieli i płacić niższe składki OC. Trzeba więc na to sumiennie pracować.

Warto wiedzieć:

Część ubezpieczycieli oferuje ubezpieczenie od utraty zniżek – to ciekawe rozwiązanie, które pozwala zachować zniżki mimo kolizji. Choć ta opcja kosztuje dodatkowych kilka złotych, może być korzystna dla kierowcy, który ma 60% zniżki na polisę OC. Utrata tak wysokiej zniżki może być bowiem bardzo kosztowna.

Zdecyduj się na pojazd z silnikiem o małej pojemności

Składka za OC będzie tym wyższa, im większa jest pojemność silnika pojazdu i im młodszy jest właściciel. Wynika to z wyższej mocy motorów, które mają większą pojemność, co z kolei wiąże się z większym ryzykiem spowodowania poważnego w skutkach wypadku. Jeśli chcesz mieć niskie OC, kup pojazd z jednostką napędową o niewielkiej pojemności. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko na składce OC, ale również na tankowaniu, gdyż taki silnik do normalnej jazdy potrzebuje znacznie mniej paliwa.

Nigdy nie podawaj nieprawdziwych informacji!

Ponieważ opłaty za OC rosną, kierowcy intensywnie szukają metod na obniżenie składek. Co ważne, część z nich jest nieuczciwa! Jednym z nagannych sposobów jest podawanie fałszywych informacji przy zawarciu polisy. Dane, które można sprawdzić w krajowych rejestrach, takie jak historia szkód, są przez ubezpieczyciela zawsze weryfikowane. Wykrycie kłamstwa (np. zaniżenie przebiegu) wiąże się z karą, dopłatą do ubezpieczenia w wyniku rekalkulacji lub odmową wypłaty odszkodowania.

PODSUMOWANIE

  • Zakres polisy OC określa ustawa. Rozpiętości cenowe między ubezpieczycielami to wynik odmiennego podejścia do ustalania składki.
  • Aby zaoszczędzić na polisie, przede wszystkim porównaj dostępne oferty z pomocą porównywarki lub kalkulatora OC. Te narzędzia internetowe w bezpłatny i przyjazny sposób pozwolą Ci bez problemu znaleźć najtańsze OC.
  • Zniżki na zakup ubezpieczenia czekają na kierowców, którzy polisy kupują online z wyprzedzeniem, płacą jednorazowo i wybierają korzystne pakiety ubezpieczeń.
  • Niskie OC wynika z małej pojemności silnika oraz z wieloletniej, bezpiecznej jazdy. Jeśli chcesz płacić niską składkę, wybierz auto z małolitrażowym motorem i dopisz w dowodzie rejestracyjnym bezszkodowego współwłaściciela.
  • Przy zawieraniu polisy zawsze podawaj prawdziwe informacje. W przypadku oszustwa ubezpieczeniowego możesz nie otrzymasz należnego świadczenia.

Info o autorze

Marta Ocęba
Pasjonatka podróżowania i samochodów. Przez kilka lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy, dzięki czemu mam sporą wiedzę na tematy o których pisze. Moją specjalnością są finanse oraz ubezpieczenia. Lubię w łatwy sposób tłumaczyć ciężkie zagadnienia ubezpieczeniowe. Zapraszam do lektury moich artykułów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *