Poradniki

8 wyłączeń odpowiedzialności, przez które nici z odszkodowania z assistance

Marta Ocęba

Awaria, kradzież, stłuczka czy pusty bak to koszmar każdego kierowcy. Dobry assistance ochroni Cię przed konsekwencjami nieprzyjemnych niespodzianek. Jednak nie wszystkie zdarzenia i sytuacje są objęte ochroną. Ten artykuł przybliża najczęstsze wyłączenia w assistance, czyli sytuacje, za które nie odpowiada ubezpieczyciel.

Co to są wyłączenia odpowiedzialności?

Wyłączenia odpowiedzialności to określona w umowie z ubezpieczycielem lista sytuacji, w których ani nie dostaniesz odszkodowania z ubezpieczeń AC i OC, ani nie uzyskasz pomocy mimo wykupionego assistance. Szczegółowy zakres polisy, a więc i wyłączeń, zależy od konkretnego towarzystwa oraz rodzaju wykupionego pakietu.

Dobre assistance — jak je wybrać?

Ubezpieczyciele często dodają podstawowe assistance bezpłatnie do ubezpieczenia OC. To polisa działająca zazwyczaj jedynie w przypadku kolizji. Szeroki pakiet ochrony assistance otrzymasz z ubezpieczeniem AC. Dobre assistance powinno dać Ci poczucie bezpieczeństwa w różnych sytuacjach: awarii, skończenia się paliwa czy pęknięcia opony.

Ciekawostka:

Według danych Mondial Assistance wypadek drogowy nie jest najczęstszym powodem wezwania pomocy assistance. W 2017 roku wymieniona firma odnotowała:

  • 69% zgłoszeń awarii samochodu,
  • 26% zgłoszeń po wypadku pojazdu,
  • 5% zgłoszeń po kradzieży auta.

Źródło: Mondial Assistance

Kiedy mimo polisy ass nie otrzymasz pomocy?

Może się zdarzyć, że centrum alarmowe odeśle Cię z kwitkiem. Za ten stan rzeczy odpowiadają limity i wyłączenia odpowiedzialności. W każdej firmie lista wyłączeń jest stosunkowo długa. Poniżej znajdziesz najczęściej pojawiające się przypadki limitów i wyłączeń w assistance.

1. Pomoc tylko po wypadku

W najtańszych wersjach assistance bardzo często zawarty jest zapis, że pomoc przysługuje wyłącznie po wypadku, a nie kolizji, stłuczce czy awarii. Często pomoc dotyczy jedynie holowania.

2. Pomoc w określonej odległości od miejsca zamieszkania

Wiele firm udziela pomocy w pełnym zakresie, tylko jeśli do zdarzenia doszło w określonej odległości od miejsca zamieszkania (np. powyżej 20 km). Jeśli samochód popsuje Ci się tam, gdzie mieszkasz, nici z assistance.

3. Limitowana pomoc do określonej liczby kilometrów

Udzielenie pomocy jest także ograniczane geograficznie i może nie dotyczyć całego kraju. Pomoc bywa udzielana np. wyłącznie do 100 km od miejsca zdarzenia. Jeśli więc awaria zdarzyła Ci się pod Radomiem, a mieszkasz w Gdańsku, Twojego samochodu nie odholują do domu.

4. Pomoc ograniczona do kilku razy w ciągu roku

Częstym ograniczeniem w assistance jest limitowanie pomocy na miejscu zdarzenia do kilku razy w ciągu roku. Przeważnie ubezpieczyciele gwarantują pomoc dwa razy w roku.

5. Auto i hotel tylko z własnej kieszeni

Wybierając polisę, sprawdź, czy ubezpieczyciel oferuje Ci samochód zastępczy i nocleg. W niektórych przypadkach ubezpieczyciel zorganizuje Ci auto i hotel, ale zapłacisz za nie z własnej kieszeni.

6. Odmowa zwrotu kosztów

Ubezpieczyciele często zastrzegają sobie prawo do odmowy zwrotu kosztów, które poniosłeś bez porozumienia z centrum pomocy. Dlatego praktycznie każde OWU assistance zawiera informację o obowiązku niezwłocznego poinformowania towarzystwa o zdarzeniu.

7. Zdarzenie miało miejsce w kraju o podwyższonym ryzyku

Większość ubezpieczycieli oferuje pomoc jedynie na terenie kraju. Aby mieć dobry assistance za granicą, musisz kupić dodatkowy pakiet (sprawdź, jak ubezpieczyć samochód za granicą). Pamiętaj jednak, że kraje o podwyższonym ryzyku takie jak Rosja czy Białoruś są wyłączone z ochrony assistance.

8. Zdarzenie miało miejsce podczas kataklizmu

Wyłączenia odpowiedzialności dotyczą także działania sił natury. Ubezpieczyciel może odmówić Ci pomocy podczas powodzi, huraganu lub innego zjawiska uniemożliwiającego realizację usługi.

Zanim podpiszesz umowę, przeczytaj owu!

Pamiętaj także o standardowych wyłączeniach takich jak brak ważnego przeglądu technicznego czy prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Aby mieć pewność co do zakresu ochrony, przed zakupem polisy assistance koniecznie zapoznaj się z treścią OWU poszczególnych towarzystw.

Podsumowanie:

  1. Wyłączenia odpowiedzialności to lista sytuacji zawarta w OWU, w których nie uzyskasz odszkodowania ani pomocy od ubezpieczyciela.
  2. Najtańsze polisy ASS działają jedynie po wypadku, często pomoc ograniczona jest jedynie do holowania.
    Choć lista wyłączeń w assistance jest długa, wśród najczęściej pojawiających się ograniczeń możesz znaleźć: pomoc tylko na terenie kraju, tylko dwa razy w roku.
  3. Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, dokładnie przeczytaj OWU.

Info o autorze

Marta Ocęba
Pasjonatka podróżowania i samochodów. Przez kilka lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy, dzięki czemu mam sporą wiedzę na tematy o których pisze. Moją specjalnością są finanse oraz ubezpieczenia. Lubię w łatwy sposób tłumaczyć ciężkie zagadnienia ubezpieczeniowe. Zapraszam do lektury moich artykułów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *