Dzięki rankingowi ubezpieczeń samochodów w jednym miejscu otrzymasz listę najlepszych ubezpieczeń dla auta. W jednej czytelnej tabeli porównasz aktualne ceny i zakresy ubezpieczeń, oszczędzając czas. Bez przeglądania kilkunastu stron, rozmów z upartymi agentami, kolejek w placówkach towarzystw ubezpieczeniowych. Jakie rankingi ubezpieczeń samochodu są warte uwagi i jakie dane powinny zawierać?

Ranking ubezpieczeń samochodów osobowych

W rankingu ubezpieczeń samochodów osobowych znajdziesz takie ubezpieczenia jak:

  • OC,
  • autocasco,
  • assistance.

W rankingu ubezpieczeń samochodowych oferty mogą być uszeregowane według cen lub według opinii klientów wyrażanych w gwiazdkach (możesz sprawdzić ubezpieczenie samochodu na mubi i dowiedzieć się dokładnie, jak to działa). Ponieważ ze szczerymi recenzjami różnie bywa, lepiej sugerować się aktualną ceną. Takich ubezpieczycieli jak Link4 czy PZU nie trzeba przedstawiać – dlatego wybieraj firmy popularne i działające wiele lat. Sprawdź, czy można się z nimi kontaktować przez social media, co dziś – oprócz telefonu – jest najszybszym sposobem na zaalarmowanie ubezpieczyciela czy wyjaśnienie swoich wątpliwości.

Ranking cen ubezpieczeń samochodowych

Według rankingu najtańszych ubezpieczeń samochodowych możesz wybrać tanie ubezpieczenie OC. Jego zakres jest określony przez ustawę, więc jedynym polem do popisu dla ubezpieczycieli jest cena OC. Dzięki niej mogą zyskiwać lub tracić klientów.
Kupowanie droższego OC jest bezsensowne, bo z tego tytułu osoba ubezpieczona i tak nie czerpie żadnych korzyści.
Wyższą cenę opłaca się zapłacić wyłącznie za pakiet OC + AC.

Ranking ubezpieczeń samochodowych AC

W rankingu autocasco możesz uszeregować oferty ubezpieczeń AC według ceny, ale w przypadku ubezpieczenia autocasco ważniejszy jest zakres ochrony. Ranking ubezpieczeń autocasco może zawierać:

  • AC mini (nazywane także SmartCasco) – ten wariant ubezpieczenia chroni właściciela auta na wypadek kradzieży samochodu lub innych poszczególnych wydarzeń, np. takich jak szkoda całkowita. Jest to najwęższy zakres ochrony – poza ubezpieczeniami szyb, opon czy zgubionych kluczyków,
  • AC standardowe – wariant ubezpieczenia chroniący na wypadek kradzieży i innych wielu najczęściej spotykanych zdarzeń,
  • AC All Risks – wariant ubezpieczenia o najszerszym zakresie ochrony. Obejmuje ubezpieczeniem wszystkie zdarzenia, jakie nie zostały zapisane w wyłączeniach odpowiedzialności w OWU.

Jak widzisz – w rankingu AC dla samochodu mogą zostać zawarte różnorodne warianty autocasco. Sugerując się wyłącznie ceną, możesz wybrać ubezpieczenie chroniące tylko na wypadek kradzieży i szkody całkowitej, kiedy naprawdę interesowałoby Cię wersja All Risks.

Ranking ubezpieczeń samochodowych assistance

W rankingu ubezpieczeń samochodowych ASS liczy się także zakres ochrony – zwłaszcza maksymalny zasięg holowania auta. Szczególnie za granicą. Zamiast płacić kilkaset euro za holowanie, warto wybrać z rankingu assistance taką ofertę, która zadowala Cię zakresem ochrony.

Holowanie może być ograniczone do kilkudziesięciu, kilkuset kilometrów lub być dostępne w wersji no limit. To opcja najdroższa, dlatego wybierz odpowiednie sortowanie ofert w rankingu ubezpieczeń ASS – od najdroższych (to ubezpieczenia o największym zakresie ochrony) do najtańszych (czyli najwęższych pod względem ochrony).

W rankingu assistance warto porównać także maksymalny okres, na jaki ubezpieczyciel wypożycza samochód zastępczy; w jakich sytuacjach ponosi koszt opłat parkingowych i kiedy zapewnia nocleg ubezpieczonemu kierowcy i jego pasażerom. W rankingu ubezpieczenia ASS taki minimalny opis usług powinien być wypunktowany w opisie każdej oferty. Jeśli jest podane, że dane ubezpieczenie assistance z rankingu obowiązuje w Europie, sprawdź w OWU, w jakich dokładnie krajach, jeśli planujesz zagraniczne wojaże.

Firmy ubezpieczeniowe – OC zdobywa klientów tylko konkurencyjnymi cenami?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Pamiętaj, że bez względu na to, gdzie je kupujesz, zakres ochrony zawsze pozostanie taki sam, bo reguluje go ustawa.

Ale ceny OC są różne…

Mimo tego firmy ubezpieczeniowe OC oferują polisę w różnych cenach, a często proponują dodatkowe bonusy przy jej zakupie. W AXA możesz dokupić w promocyjnej cenie opcję auta zastępczego, ubezpieczenie szyb albo opon. Zamiast całego pakietu AC ubezpieczyciel proponuje np. ubezpieczenie wyłącznie od pożaru i kradzieży samochodu. Nawet 15% zniżki na OC otrzymasz za obliczenie składki online. Dlaczego firmy ubezpieczeniowe tak robią? Bo zarówno niższa cena, jak i gratisy lub oferty w promocyjnych cenach to doskonałe metody, dzięki którym walczą o klienta.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe (np. PZU, Warta, AXA Direct) wraz z OC oferują bezpośrednią likwidację szkód (BLS). Wypłatą odszkodowania zajmuje się wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym wykupioną polisę miał poszkodowany, a nie ubezpieczyciel sprawcy szkody.

”Wybierz mnie, mnie wybierz!” – jak firmy ubezpieczeniowe konkurują o klientów?

Mimo że cena to kryterium najistotniejsze, towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą obniżać jej w nieskończoność. Jakiś czas temu taka wojna cenowa zakończyła się zresztą dużymi podwyżkami dla klientów. Wymuszonymi – firmy po prostu zaczęły notować straty i musiały odbić straty.Dlatego sięgać zaczęły po inne środki na zdobycie klienta, w szczególności zaś po różnego rodzaju promocje. Oto kilka przykładów z ostatnich miesięcy.

W AXA Direct zniżki z OC przeniesione zostają na AC (oba ubezpieczenia wykupić trzeba oczywiście w tym TU).

Generali oferuje 20% zniżki dla kierowców kupujących pierwsze OC.

Link4 daje do 4% rabatu na OC przy płatności kartą kredytową lub płatniczą.

MBank umożliwia rozłożenie płatności za polisę nawet na 12 miesięcznych rat.

Proama oferuje nowym klientom kupującym OC bony do Biedronki o wartości 80 zł.

Decydując się na zakup dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, takich jak AC czy NNW, niemal zawsze możesz liczyć na jeszcze więcej promocji w porównaniu do zakupu samego OC.

Czy najtańsze OC jest najlepsze? 

Czy najlepsze ubezpieczenie OC to po prostu OC najtańsze? Tak, ale tylko wówczas, jeśli decydujesz się na zakup wyłącznie tej polisy. Jeśli natomiast interesują Cię również inne ubezpieczenia, cena nie powinna już być jedynym kryterium. Niezwykle istotny będzie np. zakres ochrony, jak chociażby w przypadku zakupu ubezpieczenia samochodu za granicę. Jeśli interesuje Cię wyłącznie OC i chcesz kupić je naprawdę tanio, skorzystaj z możliwości, jaką daje OC Direct. Najlepsze oferty znajdziesz, korzystając z porównywarki ubezpieczeń online.

Podsumowanie

Bez względu na to, gdzie kupujesz OC, zakres ochrony zawsze pozostanie taki sam.

Towarzystwa ubezpieczeniowe konkurują o klienta, starając się obniżać ceny polis OC i oferując dodatkowe bonusy.

Decydując się na zakup dodatkowych ubezpieczeń komunikacyjnych, liczyć możesz na więcej promocji, niż wtedy, kiedy kupujesz samo OC.

Używając porównywarki ubezpieczeń online, szybko znajdziesz korzystną ofertę polisy OC