Poradniki

Anglik, czyli auto z kierownicą po prawej stronie — jak je ubezpieczyć?

Jacek Gędłek

Myślisz, że potrafisz bezpiecznie jeździć po polskich drogach samochodem z kierownicą po prawej stronie? Wielu ubezpieczycieli ma odmienne zdanie w tej kwestii, dlatego ceny OC anglików są wyraźnie wyższe. Sprawdź, gdzie i jak wykupić OC auta z kierownicą po prawej stronie!

Nieważne czy sam posiadasz anglika, czy pierwszy raz słyszysz ten termin, pewnie zainteresuje Cię to, jak przystosować auto z kierownicą po prawej stronie do polskich warunków jazdy. Aby dostosować pojazd do ruchu prawostronnego niezbędne są pewne modyfikacje. O tym, jak zmieniają się ceny poszczególnych modeli, gdy tylko dokonamy zmiany położenia ich kierownicy, przeczytasz na stronie porownywarka-oc-ac.pl. Poniżej znajdziesz garść faktów o OC i AC samochodów przystosowanych do ruchu lewostronnego.

Co trzeba zmienić w angliku, żeby dostosować go do polskich dróg?

Od pewnego czasu w samochodach sprowadzanych z Wielkiej Brytanii nie trzeba już przerzucać kierownicy na drugą stronę – robić tzw. przekładki. Co innego należy zrobić, aby legalnie poruszać się anglikiem po polskich drogach?

 • Ustawienie przednich reflektorów muszą dobrze oświetlać prawą stronę drogi,
 • położenie tylnego światła przeciwmgielnego na terenie państw, w których odbywa się ruch prawostronny powinno ono znajdować się po lewej stronie pojazdu,
 • wkłady w lusterkach muszą zapewniać lepsze widzenie sąsiedniego pasa jezdni,
 • jednostkę prędkości na prędkościomierzu w Polsce musi podawać wartość w kilometrach na godzinę.

Co wpływa na podwyższony koszt oc anglika?

Mimo wprowadzenia powyższych zmian anglik nie jest w Polsce uważany za auto zapewniające bezpieczną podróż. Kierowca siedzący po prawej stronie samochodu i jadący prawą stroną jezdni nie może mieć tak dobrej widoczności, jak osoba kierująca pojazdem po lewej stronie. Z tego względu towarzystwa ubezpieczeniowe traktują angliki jako bardziej wypadkowe samochody.

Dodatkowe koszty dla TU generuje sprowadzenie i wymiana części samochodów z Wielkiej Brytanii. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w autocasco. Z tego względu niewiele firm oferuje AC dla aut z kierownicą po prawej stronie.

Od czego jeszcze zależy cena oc?

Koszt wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czy to dla samochodu z kierownicą położoną po lewej stronie, czy to dla anglika, zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:

 • rok wyprodukowania pojazdu,
 • marka i model auta,
 • rodzaj paliwa,
 • wielkość silnika,
 • wiek i doświadczenie właścicieli pojazdu,
 • historia ubezpieczenia właścicieli,
 • miejscowość, po drogach której porusza się pojazd.

Chcąc ograniczyć koszty ubezpieczenia anglika, warto znaleźć samochód o parametrach wskazujących na to, że będzie można wykupić dla niego tańsze OC. Z tego względu warto unikać bardzo starych samochodów o dużej pojemności silnika. Można też dzielić samochód z bardziej doświadczonym współwłaścicielem. Zdobyte przez niego zniżki na OC za bezszkodową jazdę mogą znacznie obniżyć koszt ubezpieczenia anglika.

Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce?

Z danych porównywarki Mubi wynika, że ubezpieczenie anglika jest średnio kilkaset złotych droższe niż OC takiego samego modelu samochodu z kierownicą po lewej stronie. Średni koszt obowiązkowej polisy komunikacyjnej w czerwcu 2023 wyniósł 683 zł, natomiast składka ubezpieczenia OC właścicieli aut z kierownicą po prawej stronie kosztowała prawie dwa razy tyle – 1 120 zł.

Przykładem niech będzie BMW serii 3 (E90). Ten samochód można spotkać w dwóch wersjach: z kierownicą po prawej i lewej stronie. W czerwcu 2023 roku średnia cena OC tego auta z kierownicą po lewej to 853 zł, a anglika aż o blisko tysiąc więcej 1 814 zł. 

Krótkoterminowe ubezpieczenie sprowadzonego samochodu

Właściciele samochodów sprowadzonych z zagranicy mogą wykupić dla nich minimum 30-dniowe OC w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Takie ubezpieczenie nie jest automatycznie przedłużane, więc niepotrzebne jest jego wypowiedzenie. Po zakończeniu czasu obowiązywania polisy miesięcznej trzeba znaleźć całoroczne OC, ponieważ wtedy nie będzie już możliwości wykupienia kolejnego krótkoterminowego ubezpieczenia.

Jak możesz obliczyć cenę oc twojego anglika?

Koszt ubezpieczenia anglika możesz poznać w porównywarce OC. Jest to narzędzie umożliwiające najszybsze znalezienie i zestawienie ze sobą wielu wersji ubezpieczeń komunikacyjnych: OC oraz innych, dobrowolnych ubezpieczeń dołączanych w atrakcyjnych pakietach do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Dzięki niemu można też w wygodny sposób nabyć ubezpieczenie przez internet.

PODSUMOWANIE

Ubezpieczenie auta z kierownicą po prawej stronie jest znacznie droższe od standardowego egzemplarza. Przystosowanie anglika do ruchu prawostronnego nie wymaga już przekładania kierownicy na drugą stronę, ale wymaga ingerencji w niektóre elementy nadwozia (np. oświetlenie, lusterka) i wnętrza (wskaźniki).

Polscy ubezpieczyciele niechętnie obejmują ochroną autocasco sprowadzone z zagranicy samochody z kierownicą po drugiej stronie. Wiąże się to z większym ryzykiem wypadkowym i wyższymi cenami części.

Jeżeli chcesz wypróbować porównywarkę OC, przeczytaj artykuł pod tytułem: Kalkulator OC bez podawania danych osobowych — sprawdź, jak to działa!. Znajdziesz w nim informacje na temat kalkulatorów OC oraz dowiesz się, jak korzystać z takich narzędzi i od czego może zależeć cena Twojego ubezpieczenia.

Info o autorze

Jacek Gędłek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *