Brak kategorii

Anglik, czyli auto z kierownicą po prawej stronie — jak je ubezpieczyć?

Jacek Gędłek

Myślisz, że potrafisz bezpiecznie jeździć po polskich drogach samochodem z kierownicą po prawej stronie? Wielu ubezpieczycieli ma odmienne zdanie, dlatego znacząco podwyższają ceny OC anglików. Gdzie i jak wykupisz OC auta z kierownicą po prawej stronie?

Nieważne czy sam posiadasz anglika, czy pierwszy raz słyszysz ten termin, pewnie zainteresuje Cię to, jak przystosować auto z kierownicą po prawej stronie do polskich warunków jazdy. O tym, jak zmieniają się ceny poszczególnych modeli, gdy tylko dokonamy zmiany położenia ich kierownicy, przeczytasz na stronie https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/ubezpieczenie-anglika/. Poniżej znajdziesz garść faktów o OC i AC anglika.

Co trzeba zmienić w angliku, żeby dostosować go do polskich dróg?

Od pewnego czasu w samochodach sprowadzanych z Wielkiej Brytanii nie trzeba już przedstawiać kierownicy. Co innego należy dostosować, żeby móc poruszać się anglikiem po polskich drogach?

 • Ustawienie przednich reflektorów — muszą dobrze oświetlać prawą stronę drogi,
 • położenie światła przeciwmgielnego — na terenie państw, w których odbywa się ruch prawostronny powinno ono znajdować się po lewej stronie pojazdu,
 • wkłady w lusterkach — muszą zapewniać lepsze widzenie sąsiedniego pasa jezdni,
 • jednostkę prędkości na prędkościomierzu — w Polsce musi podawać wartość w kilometrach na godzinę.

Co wpływa na podwyższony koszt OC anglika?

Mimo wprowadzenia powyższych zmian anglik nie jest w Polsce uważany za auto zapewniające bezpieczną podróż. Kierowca siedzący po prawej stronie samochodu i jadący prawą stroną jezdni nie może mieć tak dobrej widoczności, jak osoba kierująca pojazdem po lewej stronie. Z tego względu towarzystwa ubezpieczeniowe traktują angliki jako bardziej wypadkowe samochody.

Dodatkowe koszty dla TU generuje sprowadzenie i wymiana części samochodów z Wielkiej Brytanii. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w wypadku autocasco. Z tego względu niewiele firm oferuje AC dla aut z kierownicą położoną po prawej stronie.

Od czego jeszcze zależy cena OC?

Koszt wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, czy to dla samochodu z kierownicą położoną po lewej stronie, czy to dla anglika, zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:

 • rok wyprodukowania pojazdu,
 • marka i model auta,
 • rodzaj paliwa,
 • wielkość silnika,
 • wiek i doświadczenie właścicieli pojazdu,
 • historia jazdy właścicieli,
 • miejscowość, po drogach której porusza się pojazd.

Chcąc ograniczyć koszty ubezpieczenia anglika, warto spróbować znaleźć samochód o parametrach wskazujących na to, że będzie można wykupić dla niego tańsze OC. Z tego względu warto unikać bardzo starych samochodów o dużej pojemności silnika. Można też dzielić samochód z bardziej doświadczonym współwłaścicielem. Zdobyte przez niego zniżki na OC za bezszkodową jazdę mogą znacznie obniżyć koszt ubezpieczenia anglika.

Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce?

Z danych porównywarki Mubi wynika, że ubezpieczenie anglika jest średnio kilkaset złotych droższe niż OC takiego samego modelu samochodu z kierownicą po lewej stronie. 

Przykładem niech będzie BMW E46. Ten samochód można spotkać w dwóch wersjach: z kierownicą po prawej i lewej stronie. W październiku 2020 roku średnia cena OC tego auta z kierownicą po lewej to 1252 zł, a anglika — 1531 zł. Najniższa kwota OC wyliczona przez użytkowników tej porównywarki wyniosła 507 zł dla BMW E46 przystosowanego do prawostronnej jazdy i 738 zł dla anglika.

Krótkoterminowe ubezpieczenie sprowadzonego samochodu

Właściciele samochodów sprowadzonych z zagranicy mogą wykupić dla nich minimum 30-dniowe OC w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Takie ubezpieczenie nie jest automatycznie przedłużane, więc niepotrzebne jest jego wypowiedzenie. Po zakończeniu czasu obowiązywania polisy trzeba znaleźć całoroczne OC, ponieważ wtedy nie będzie już możliwości wykupienia kolejnego krótkoterminowego ubezpieczenia. 

Jak możesz obliczyć cenę OC Twojego anglika?

Koszt ubezpieczenia anglika możesz poznać w porównywarce OC. Jest to narzędzie ułatwiające najszybsze znalezienie i zestawienie ze sobą wielu wersji ubezpieczeń komunikacyjnych: OC oraz innych, dobrowolnych ubezpieczeń dołączanych w pakietach do ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Dzięki niemu można też w wygodny sposób wykupić ubezpieczenia przez internet. 

Jeżeli chcesz wypróbować porównywarkę OC, przeczytaj artykuł pod tytułem: Kalkulator OC bez podawania danych osobowych — sprawdź, jak to działa!. Znajdziesz w nim informacje na temat kalkulatorów OC oraz dowiesz się, jak korzystać z takich narzędzi i od czego może zależeć cena Twojego ubezpieczenia.

Info o autorze

Jacek Gędłek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *