Poradniki

Ubezpieczenie na narty – właściwa ochrona na zagraniczny wyjazd narciarski

Joanna Kowal

Wyjazd w góry to ekscytujący moment dla każdego narciarza. Oprócz niezapomnianych doznań może dostarczyć też przykrych przeżyć. Chwila nieuwagi na stoku wystarczy, aby złamać rękę czy skręcić kostkę. Co wtedy? Pomoc zapewni Ci polisa obejmująca kompleksowe wsparcie dla miłośników białego szaleństwa w górach!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest ubezpieczenie narciarskie?
  • Co zapewnia polisa dla narciarza i snowboardzisty?
  • Jakie ubezpieczenie na narty lub snowboard wybrać?
  • Ile kosztuje polisa narciarska na stok?

Zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie na wyjazd na narty zabrać ze sobą? Postaw na polisę zapewniającą szerokie wsparcie wszystkim uczestnikom wyprawy. Najkorzystniejszą ofertę znajdziesz dzięki porównywarce ubezpieczeń turystycznych Mubi.

Ubezpieczenie turystyczne dla narciarzy – co to jest?

Polisa podróżna obowiązuje w konkretnym zakresie, miejscu i czasie. Umowa zawierana jest na okres wyjazdu w danym kierunku i obowiązuje od momentu rozpoczęcia podróży aż do jej zakończenia i bezpiecznego powrotu do kraju. W ramach ubezpieczenia podróżnik może otrzymać pomoc, jeśli tylko znajdzie się w sytuacji wymagającej wsparcia. Są to przeważnie nagłe zdarzenia i niespodziewane wypadki, które bez interwencji ubezpieczyciela są trudne, kosztowne i skomplikowane w samodzielnym rozwiązaniu. Stres podczas pobytu za granicą potęguje dodatkowo bariera komunikacyjna (językowa), a także przeszkody prawne czy braki informacyjne.

Czemu służy polisa narciarska?

Ubezpieczenie narciarza to pewność otrzymania pomocy po wypadku na stoku narciarskim, jak i poza nim. Jazda na nartach lub snowboardzie niesie ze sobą ryzyko upadku lub uderzenia w przeszkodę. Występuje ono szczególnie u początkujących i niedoświadczonych narciarzy, którzy nie opanowali w pełni manewrowania i hamowania podczas zjazdów, jednak nie da się go całkowicie wykluczyć również w przypadku wieloletnich miłośników sportów zimowych. Ośnieżony stok, który nawet minimalnie odbiega od idealnych warunków do zjazdów to ryzyko samo w sobie. Pod uwagę weź również innych szusujących, reprezentujących różny stopień zaawansowania.

Wypadek na stoku – wystarczy chwila nieuwagi

Urazy odniesione na stoku to chleb powszedni dla narciarzy i snowboardzistów. Oprócz drobnych stłuczeń kończyn i skręceń stawów, dochodzi również do poważniejszych zdarzeń. Przebywając w popularnych ośrodkach narciarskich, gdzie stoki są wyjątkowo zatłoczone, może to również spotkać Ciebie lub Twoich bliskich! Skręcona kostka to mała rzecz (choć nie można jej ignorować) w porównaniu do szkód, jakie można uczynić innym użytkownik stoku lub strat wyrządzonych w samym obiekcie. W końcu kto zapłaci za uszkodzony sprzęt narciarski? Ty! I to podwójnie, jeśli został wypożyczony…

Ubezpieczenie na narty lub deskę snowboardową – co obejmuje?

Polisa narciarska, jak sama nazwa wskazuje obejmuje różnego typu aktywności na stoku, a także wszystko, co związane z wyjazdem na narty lub snowboard. Docelowo, skierowana jest więc do zapalonych narciarzy i snowboardzistów, którzy nie potrafią wyobrazić sobie wyjazdu w góry za granicę bez choć krótkiej chwili poświęconej śnieżnym zjazdom. Ta pokusa rodzi niebezpieczeństwo, a zaradzić mu może tylko odpowiednie ubezpieczenie. Polisa dla narciarza to adekwatna odpowiedź na wszelkie niemiłe przygody, które mogą wydarzyć się na stoku podczas szusowania i pobytu w stacji narciarskiej.

Ubezpieczenie turystyczne tworzą poszczególne polisy, obejmujące ochroną różne obszary. Tak samo w przypadku ubezpieczenia narciarskiego, można je rozbić na części składowe, które po złożeniu w całość tworzą parasol ochronny nad posiadaczem. W ten sposób narciarz lub snowboardzista może szusować z lekką głową bez nawracających myśli typu: “co jeśli…”. Omawiamy poniżej ryzyka, wchodzące w skład umowy polisowej przygotowanej specjalnie dla miłośników białej zabawy na śniegu.

Sportowe OC narciarskie

Tak jak w przypadku ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej kierowców, OC na stoku powinno stanowić podstawę ochrony polisowej narciarza. Przenosi odpowiedzialność finansową z właściciela na ubezpieczyciela za szkody uczynione w trakcie zjazdów i obecności w obiekcie. W ten sposób nawet kosztowne straty nie zagrożą Twoim finansom i nie zagrożą przyszłości wyjazdu.Wszelkie roszczenia osób prywatnych i podmiotów wystosowane w związku ze stratami na stoku zostaną skierowane do towarzystwa, z którym zawarłeś umowę.

Brak OC sportowego oznacza, że narciarz z własnej kieszeni musi uregulować wszystkie należności, powstałe w wyniku zawinionych szkód. Może okazać się, że w przypadku poważnego wypadku ich łączna wartość przekroczy Twoje możliwości finansowe. Na szusowanie po stoku bez takiej ochrony mogą sobie pozwolić naprawdę zamożni narciarze, jednak majętni i zapobiegliwi ludzie są z zasady chronieni w każdy możliwy sposób i zabezpieczeni również na tę okoliczność.

UWAGA!
OC indywidualne narciarza jest obowiązkowe we Włoszech. Bez niego nie poszusujesz po włoskich stokach w Pirenejach, gdyż grozi to surową karą!

Ubezpieczenie kosztów leczenia i ratownictwa górskiego

W ramach polisy turystycznej odpowiedzialnością finansową ubezpieczyciela są objęte koszty leczenia. To istotna kwestia za granicą, gdzie hospitalizacja w specjalistycznej placówce zdrowia jest bardzo kosztowna. Poszkodowany oprócz tego, musi nieraz uregulować wydatki na akcję ratunkową. Ratownictwo górskie jest w pełni płatne m.in. w Czechach, Słowacji, Austrii, Francji, Włoszech i Szwajcarii. To miejsca szczególnie popularne wśród polskich narciarzy. Udając się tam na wyjazd narciarski, zadbaj więc o polisę ochronną uwzględniającą wysokie koszty leczenia i akcji ratunkowej.

Narciarskie NNW na stok

Ubezpieczenie kosztów leczenia i akcji ratunkowej zapewni wsparcie finansowe bezpośrednio po wypadku. Jeśli jednak dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu, przyda się narciarska polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW narciarskie). Zapewnia wypłatę świadczenia, gdy konsekwencje powypadkowe trwają dłużej i wpływają na codzienne funkcjonowanie. Ubezpieczyciel wypłaci stosowną kwotę od procentowej utraty zdrowia (100% na wypadek śmierci ubezpieczonego).

Ochrona COVID-19

Chociaż koronawirus nie stanowi już takiego zagrożenia, jak w szczycie pandemii, to nadal zarażenie się wirusem SARS-CoV-2 może stanowić spore wyzwanie. Zwłaszcza na wyjeździe narciarskim może pokrzyżować plany i zatrzymać narciarza w pokoju hotelowym. Polisa narciarska z pakietem COVID zapewni zwrot kosztów izolacji lub kwarantanny w przypadku przedłużonego pobytu w ośrodku. Zagwarantuje również dostęp do specjalistycznej opieki lekarskiej w przypadku pogorszenia stanu zdrowia.

PODSUMOWANIE

  • Użytkownicy oślich łączek i stoków narciarskich o zaawansowanym poziomie trudności narażeni są na liczne wypadki. Kolizja może zdarzyć się nawet poza wyznaczonymi trasami.
  • Na śnieżny stok oprócz sprzętu i karnetu zabierz ze sobą ubezpieczenie narciarskie. Zapewni Ci ochronę zarówno w trakcie szusowania, jak i podczas wypoczynku po śnieżnych zjazdach (après-ski).
  • Jeśli uprawiasz narciarstwo lub snowboarding zawodowo albo wyczynowe formy zjazdów po śniegu rozszerz podstawą ochronę o ubezpieczenie sportów ekstremalnych. W ten sposób nawet podczas swobodnego szusowania po górach uzyskasz niezbędne wsparcie.
  • Masz własny sprzęt narciarki? Ubezpiecz narty i deskę snowboardową przed kradzieżą, uszkodzeniem czy opóźnieniem w transporcie oraz na stoku.

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *