Poradniki

Ubezpieczenie od rezygnacji z podróży – koszty organizacji wyjazdu pod kontrolą

Marta Ocęba

Rezygnacja z planowanego wyjazdu to niełatwa, ale nieraz konieczna decyzja. Gdy okoliczności życiowe do tego zmuszają, trzeba pogodzić się nie tylko z brakiem przeżyć, ale nieraz również utratą sporej sumy. Strata pieniędzy nie grozi Ci, jeśli nabędziesz ubezpieczenie podróży na wypadek rezygnacji lub przerwania wyprawy.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jaki jest koszt odwołania wycieczki z biura podróży?
 • Czym jest ubezpieczenie od anulacji wyjazdu?
 • Co zapewnia polisa turystyczna na wypadek rezygnacji z podróży?
 • Ile kosztuje polisa na okoliczność wycofania się z podróży?

Zastanawiasz się, ile może kosztować odwołanie wzięcia udziału w wycieczce wykupionej w biurze podróży? To znaczna część ceny wyjazdu. Sprawdź, jak uchronić się stratą finansową w razie rezygnacji z podróży i wybrać najlepsze ubezpieczenie kosztów organizacji wyjazdu!

Odwołanie zorganizowanej wycieczki – kosztowna sprawa

Zorganizowane wczasy all inclusive i ekskluzywny wyjazd z biura podróży to marzenie niejednego urlopowicza. Wykupienie takiej podróży nawet last minute to znaczny wydatek, zwłaszcza w przypadku kilku osób. A co jeśli, ktoś postanowi sprezentować Ci taką podróż jako niespodziankę bez konsultacji z Tobą terminu i pozostałych parametrów? Konieczna może okazać się całkowita rezygnacja z wycieczki lub zmiana rezerwacji.

Ile kosztuje anulacja podróży?

Anulowanie lub przebukowanie rezerwacji wyjazdu wiąże się zazwyczaj z dodatkowymi kosztami. W zależności od biura podróży ich wysokość może być różna. Pobierana opłata określana jest przeważnie procentowo od kwoty wyjazdu, lub kwotowo od osoby. ITAKA stosuje stałą opłatę w wysokości 350 zł za osobę w przypadku rezygnacji do 40 dni przed wyjazdem, potem stawka rośnie stopniowo z 20 do 90% (w przypadku rezygnacji dzień przed rozpoczęciem podróży lub w dniu wylotu). Podobną politykę stosują również inni operatorzy podróżni (TUI: 25-90% i Rainbow Tour: 7-95%). Oznacza to, że w najlepszym wypadku stracisz 350 zł od uczestnika wyprawy, a w najgorszym odzyskasz jedynie 5% pieniędzy przeznaczonych na wyjazd.

Ubezpieczenie na wypadek anulacji podróży – co to jest?

Nagła zmiana planów i porzucenie celów wyjazdowych może przytrafić się każdemu. Zdaje się, że to sytuacja bez wyjścia? Niekoniecznie! Jest ubezpieczenie na tę okoliczność! Polisa na wypadek odwołania wyprawy i rezygnacji z wycieczki uchroni Twoje finanse przed szwankiem. Wcielając w życie marzenia podróżnicze, trzeba brać pod uwagę smutny scenariusz, który nieraz napisze nam życie – wyjazd z przyczyn niezależnych nie dochodzi do skutku… I co wtedy? Posiadając polisę ochronną na taką ewentualność, zapewnisz sobie oraz bliskim spokój i komfort, a także uchronisz własny budżet przed nadwyrężeniem.

Z ubezpieczeniem podróży na wypadek rezygnacji utopione koszty Ci nie grożą! Środki zainwestowane w przygotowania do wyjazdu, który się nie obędzie lub musi zostać skrócony, odzyskasz bez problemu. Rekompensata pieniężna pozwoli Ci łatwiej pogodzić się z brakiem zaplanowanych atrakcji i niedoświadczeniem niezapomnianych chwil. Umożliwia również zrewidowanie dalszych planów wyjazdowych i zorganizowanie podróży w przyszłości z wykorzystaniem poczynionych inwestycji i zakupionego ekwipunku, a także za pomocą zabezpieczonych środków z niedoszłej podróży.

Polisa od rezygnacji z wyjazdu – przed czym chroni?

Dlaczego warto nabyć ubezpieczenie kosztów organizacji podróży? Ochrona finansowa na wypadek rezygnacji, przerwania lub opóźnienia wyjazdu jest ważnym aspektem w przypadku kosztownej wyprawy, która planowana jest ze znacznym wyprzedzeniem. Nie wszystkie okoliczności można przewidzieć wiele miesięcy przed terminem rozpoczęcia wyprawy. Może dojść do nagłego zwrotu akcji, który skończyć się może szybszym powrotem do kraju niż zakładany lub koniecznością pozostania w domu na cały okres wyjazdu.

Polisa zawiera w sobie kilkadziesiąt powodów odstąpienia od planów podróżnych. W razie ich wystąpienia ubezpieczony nie jest pozostawiany sam sobie z nieopłaconymi rachunkami za wyjazd, który nie przebiegł zgodnie z założeniami.

Co obejmuje ubezpieczenie kosztów wyjazdu?

Polisa działa w przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych, które uniemożliwiają odbycie podróży w całości lub w pewnej części. To niespodziewane sytuacje losowe, nieujęte w pierwotnym harmonogramie wyjazdu, takie jak:

 • rezygnacja z podróży,
 • przerwanie wycieczki,
 • opóźnienie wyjazdu.

Rezygnacja z podróży – co zapewnia ubezpieczenie?

Gwarancja zwrotu poniesionych wydatków na wyjazd w przypadku nagłej rezygnacji, to coś, co daje możliwość swobodnego planowania, bez obaw o sytuacje hipotetyczne typu: “A co gdyby…?”. Mając komfort myślenia i swobodę działa, możesz planować podróż w dłuższej perspektywie (np. rok wcześniej lub nawet kilka lat do przodu). Odzyskanie zainwestowanych w przygotowania pieniędzy daje szansę przeznaczenia środków na inny cel albo na wzięcie udziału w wymarzonej wycieczce w innym, dogodnym terminie.

 • zwrot wydatków,

Koszty organizowanego wyjazdu podlegają zwrotowi. Ubezpieczyciel zrekompensuje Ci poniesione na podróż wydatki poboczne, takie jak np. zaliczki na zakup wycieczki z oferty biura podróży czy rezerwację noclegu. Ochrona obejmuje również koszt wykupu rejsu wycieczkowcem lub wynajęcia środka transportu osobistego (np. samochodu czy łodzi). Rekompensata dotyczy również niezrealizowanego biletu na podróż transportem zbiorowym (samolotem, pociągiem, autokarem czy statkiem pasażerskim). Towarzystwo zwróci Ci pieniądze za wykupioną wycieczkę fakultatywną czy rezerwację udziału w kursie dodatkowym (np. nurkowania).

 • opłacenie kosztów anulacji i pomoc przy zmianie rezerwacji,

Anulowanie lub zmiana parametrów rezerwacji mogą wiązać się z opłatami manipulacyjnymi. Trzeba je ponieść, jeśli zmianie podlega istotny czynnik wyjazdu (np. termin wylotu lub przylotu). Ubezpieczyciel może je uregulować w ramach obowiązującej ochrony, ale po zakończeniu podróży konieczne będzie wykupienie nowej polisy turystycznej (z nowym terminem).

Nagłe przerwanie podróży – co zapewnia polisa?

Ubezpieczyciel zapewnia kompleksowe wsparcie na wypadek niespodziewanej przerwy w podróży i konieczności niezwłocznego powrotu do kraju. To przede wszystkim pomoc logistyczna i informacyjna, ale w razie potrzeby również językowa czy prawna.

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – gdzie kupić?

Zastanawiasz się, gdzie można dostać polisę podróżną na wypadek anulacji wyjazdu? Można ją kupić bezpośrednio w biurze podróży. Takie rozwiązanie jest wygodne, ale ogranicza wybór do jednego ubezpieczyciela, który oferuje od jednego do trzech wariantów polisy. Nie mając porównania cen rynkowych, oferta może wydać się atrakcyjna. Warto jednak wstrzymać się z zawarciem umowy i sprawdzić oferty konkurencji.

Gdzie jest dostępne ubezpieczenie kosztów rezygnacji?

Okazuje się, że wielu ubezpieczycieli dostępnych na polskim rynku oferuje polisy chroniące na wypadek odwołania udziału w planowanym wyjeździe. Są to m.in. firmy ubezpieczeniowe, takie jak: UNIQA, SIGNAL IDUNA czy Europa Ubezpieczenia.

Polisa na wypadek wycofania się z podróży – ile kosztuje?

Cena polisy turystycznej na okoliczność rezygnacji zależy od kilku czynników. Jej stawka uzależniona jest przede wszystkim od kosztu wyjazdu – od tej wartości liczony ewentualny zwrot dla podróżnika. Inne istotne parametry to: pozostały czas do wyjazdu i suma ubezpieczenia. Ubezpieczenie od anulacji dostępne jest jako rozszerzenie kompleksowej polisy turystycznej albo jako samodzielny produkt ubezpieczeniowy.

PODSUMOWANIE

 • Nie narażaj się na utratę pieniędzy! Kupując wymarzone wczasy, nabądź ochronę przed kosztami rezygnacji z wyjazdu. Niewielka składka uchroni Cię przed znacznie wyższymi kosztami utopionymi w razie anulacji lub skrócenia urlopu.
 • Ubezpieczenie wydatków na podróż to pewność, że Twoje środki zainwestowane w organizację wyprawy wrócą do Ciebie, jeśli będziesz musiał odwołać udział. W przypadku porzucenia własnych planów wyjazdowych otrzymasz stosowną rekompensatę finansową.
 • Polisa na wypadek rezygnacji lub przerwania wycieczki zapewnia elastyczność w sytuacji, gdy sprawy przybierają inny obrót niż zakładany pierwotnie. Jeśli coś zatrzyma Cię w domu lub zmusi do skrócenia pobytu na wczasach, ubezpieczyciel zapewni niezbędne wsparcie w szybkim powrocie do siebie i odzyskaniu pieniędzy przeznaczonych na atrakcje, które nie doszły do skutku.
 • Organizacja kosztownego wyjazdu wymaga ochrony zwłaszcza w przypadku dużych rodzin lub sporych grup znajomych oraz zorganizowanych wyjazdów. Łączne koszty dalekiego wyjazdu na drugi koniec świata stanowią znaczną sumę, która może bezpiecznie wrócić do podróżników, jeśli z jakiegoś powodu nie wezmą udziału w przedsięwzięciu.

Info o autorze

Marta Ocęba
Pasjonatka podróżowania i samochodów. Przez kilka lat pracowałam jako agent ubezpieczeniowy, dzięki czemu mam sporą wiedzę na tematy o których pisze. Moją specjalnością są finanse oraz ubezpieczenia. Lubię w łatwy sposób tłumaczyć ciężkie zagadnienia ubezpieczeniowe. Zapraszam do lektury moich artykułów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *