Poradniki

Ubezpieczenie turystyczne na podróż samochodem za granicę. Samo OC to za mało!

Joanna Kowal

Zagraniczny wyjazd to czas upragnionego wypoczynku. Aby chwile beztroski nie przerodziły się w beznadzieję, zadbaj o swój komfort i bezpieczeństwo, wykupując odpowiednie ubezpieczenie. Polisa turystyczna zapewni wsparcie podróżnym, a OC w pakiecie rozszerzonym o dodatkowe ubezpieczenie obejmie auto kompleksową ochroną.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest ubezpieczenie turystyczne?
 • Jakie wsparcie zapewnia polisa turystyczna?
 • Jakie ubezpieczenie turystyczne zabrać na wyjazd?
 • Jak ubezpieczyć auto na zagraniczną podróż?

Ubezpieczenie turystyczne – niezawodny kompan w podróży

W obecnych czasach coraz więcej osób podróżuje w celach turystycznych, zarówno po kraju, jak i poza jego granicami. Warto pamiętać, że dalszy wyjazd wiąże się z pewnym ryzykiem, takimi jak choćby utrata bagażu, choroba czy niespodziewane sytuacje losowe. Dlatego też, ubezpieczenie turystyczne powinno stanowić nieodłączny element każdej wycieczki.

Podczas dalekiej wyprawy za granicę ważna jest przyjazna atmosfera i towarzystwo, na którym można polegać. Polisa podróżna to po części jedno i drugie. Zapewnia warunki sprzyjające do swobodnego podróżowania bez obawy i zbędnych ograniczeń, a w razie potrzeby niezbędna pomoc przybędzie niezwłocznie. Ubezpieczenie nie zostawi żadnego globtrotera samego, nawet gdy ten wędruje samotnie po świecie.

Polisa podróżna – konkretna pomoc w potrzebie

Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj ochrony finansowej, która działa w razie niespodziewanych zdarzeń w podróży. Jakie dokładnie wsparcie obejmuje? To realna pomoc w trudnych sytuacjach z dala od domu, takich jak: utrata bagażu, nagła choroba czy wypadek. Pakiet ochronny tworzą różne polisy, takie jak:

Polisa turystyczna obowiązuje na obszarze danego kraju w wybranym zakresie. Jej dokładne warunki znajdziesz w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia).

Ubezpieczenia turystyczne – polisy składowe

Jest kilka polis, które tworzą całość nazywaną, ubezpieczeniem turystycznym. To ochrona w ramach zawartej umowy na określonych warunkach. W zależności od wybranej oferty, zakres ubezpieczenia może być różny, dlatego ważne jest, aby uświadomić sobie, czego dokładnie potrzebujesz i co może przydarzyć się na dalekim wyjeździe.

Ubezpieczenie kosztów leczenia

Polisa turystyczna obejmuje opiekę zdrowotną w szerokim zakresie. Nawet, jeśli w kraju, do którego się wybierasz, obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to i tak nie zapewni Ci kompleksowego leczenia. EKUZ uprawnia jedynie do skorzystania z niezbędnego wsparcia medycznego w takim zakresie, jaki przysługuje obywatelom danego kraju. W większości państw członkowskich pacjent partycypuje w kosztach leczenia i zakupu niektórych leków.

Zwrot poniesionych kosztów na leczenie za granicą zapewnia polisa turystyczna. Jeśli np. rozboli Cię ząb na wyjeździe, udasz się do dentysty i uzyskasz wsparcie bez kosztów własnych. To ubezpieczenie dla przezornych i oszczędnych, którzy chcą uniknąć dodatkowych, nieplanowanych wydatków podczas pobytu za granicą.

Podróżne assistance

Pakiet wsparcia w podróży, podobnie jak w przypadku jazdy autem, nazywa się assistance. To pomoc w przypadku różnych sytuacji podróżnych, kiedy zagrożone jest dalsze kontynuowanie wyprawy. Assistance w ubezpieczeniu turystycznym to cały obszar wsparcia logistycznego i informacyjnego podróżnika. W razie potrzeby ubezpieczyciel zapewnia także pomoc językową czy prawną.

NNW w życiu codziennym

Nieszczęśliwe wypadki mogą się zdarzyć wszędzie, nie tylko w samochodzie. Do złamania palca u stopy może dojść przy wysiadaniu z autokaru lub samolotu chwilę po dotarciu na miejsce upragnionego wypoczynku. I co wtedy? Ubezpieczenie kosztów leczenia zapewni pomoc lekarza, ale bez NNW nikt nie zrekompensuje Ci uszczerbku na zdrowiu.

NNW w podróży jest wskazane jeszcze bardziej niż w kraju na co dzień. W końcu w podróży jesteś w niemal ciągłym ruchu – odwiedzasz różne lokalizacje. Siedząc w domu, nie jesteś narażony na aż takie ryzyko wypadku. Podróżne NNW to więc ważny aspekt każdej polisy wyjazdowej.

OC w życiu prywatnym

Polisa odpowiedzialności cywilnej zapewne jest Ci znana. Wszyscy właściciele samochodów muszą ją mieć. Ale czy wiesz, że OC możesz objąć również inne działania, które mają miejsce poza ruchem drogowym? Ubezpieczenie to przenosi odpowiedzialność finansową za spowodowane szkody z posiadacza na towarzystwo. Dzięki temu nie musisz płacić z własnej kieszeni np. za zalanie pokoju hotelowego. Dotyczy to również sytuacji, gdy ktoś inny, kim się opiekujesz spowoduje zniszczenia – np. dzieci lub zwierzęta domowe.

Ubezpieczenie sportowe

Polisa turystyczna, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczona jest dla osób, udających się w wybrane miejsce na świecie w celach turystycznych – aby zwiedzać i wypoczywać. Dla niektórych, coś takiego, jak leniwy wypoczynek nie istnieje. Na zagranicznym wyjeździe przejawiają aktywność sportową, która często przybiera dość niebezpieczny kształt. Dlatego wszystkie sporty standardowo wyjęte są spod odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Rozszerzenie pakietu o ubezpieczenie sportowe zapewnia kompleksowe wsparcie w niemal każdej sytuacji, do jakiej może dojść podczas uprawiania danej dyscypliny. Są to sporty zawodowe i ryzykowne, które statystycznie często kończą się poważnymi urazami. Przed zawarciem polisy koniecznie upewnij się, że dana dyscyplina nie jest wykluczona i znajduje się na liście aktywności objętych ochroną – znajdziesz ją w OWU.

Na ubezpieczenie sportowe składają się:

 • OC sportowe,
 • NNW sportowe,
 • ubezpieczenie sprzętu sportowego;

OC dla sportowca obejmuje wszystkie szkody wyrządzone innym osobom lub podmiotom w trakcie uprawiania sportu. W niektórych przypadkach jest wymagana, np. we Włoszech nie można wejść na stok bez wykupionej polisy zawierającej OC narciarskie (rodzaj ubezpieczenia sportowego) – chroni Cię na wypadek zderzenia z innym użytkownikiem stoku lub uszkodzenia infrastruktury obiektu.

NNW sportowe zapewnia świadczenie po wypadku, któremu możesz ulec podczas oddawania się swojej ulubionej dyscyplinie. Ta polisa gwarantuje pewność otrzymania odszkodowania np. po wypadku na stoku, w wyniku którego złamiesz nogę.

Ubezpieczenie sprzętu sportowca to ochrona cennego wyposażenia stosowanego w określonych dyscyplinach. Zapaleni narciarze korzystają przeważnie z własnego sprzętu, który kosztuje kroci, a o uszkodzenia nietrudno. Może zdarzyć się także opóźnienie w dostarczeniu niezbędnego ekwipunku na czas, przez co skróci Ci się czas karnetu narciarskiego. Ubezpieczyciel zapewnia środki na wypożyczenie sprzętu zastępczego, a także odszkodowanie, jeśli ubezpieczony sprzęt ulegnie uszkodzeniu w transporcie.

Ubezpieczenie bagażu podróżnego

Podobnie do polisy obejmującej sprzęt sportowy działa ochrona bagażu. Zapewnia odszkodowanie, gdy coś złego stanie się z nim podczas transportu. Obejmuje cenny sprzęt elektroniczny (np. aparat fotograficzny) i wszystko, co jest w walizce i ma jakąkolwiek wartość i znajduje się na liście w OWU. Ta polisa zabezpiecza właściciela na wypadek uszkodzenia, zagubienia lub opóźnienia w dostarczeniu bagażu na czas.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Wybierając polisę turystyczną na wyjazd, trzeba być świadomym szans i zagrożeń obecnych w miejscu docelowym. Po krótkiej analizie i poznaniu własnych potrzeb może się okazać, że wystarczy zwykła ochrona, ale w wielu przypadkach niezbędny będzie kompleksowy pakiet. Dopiero wtedy ubezpieczyciel zapewni Ci wsparcie i wyciągnie z niemal każdej opresji.

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne

Polisa podróżna w minimalnym stopniu powinna zaspokajać potrzeby ubezpieczeniowe uczestników wyprawy. Porównywarka ubezpieczeń Mubi pozwala uzyskać ubezpieczenie dla wszystkich osób za jednym razem. Wystarczy jedno wyliczenie w kalkulatorze polis turystycznych, a Twoim oczom ukażą się najkorzystniejsze oferty. Na szczycie listy znajdują się najtańsze propozycje.

W gronie ofert pierwsze z brzegu są opcje budżetowe. Zainteresują się nimi zwłaszcza oszczędni podróżnicy, dla których liczy się każda złotówka. Warto jednak sprawdzić czy polisa zawiera wszystkie potrzebne ryzyka i czy sumy poszczególnych ubezpieczeń są wystarczające. Nieraz lepiej dopłacić do szerszego pakietu i cieszyć się nieskrępowanym pobytem na wakacjach za granicą.

Optymalne ubezpieczenie turystyczne

Pośrodku stawki można trafić na naprawdę atrakcyjne oferty! Za niewielką dopłatą zapewniają znacznie szersze wsparcie niż w podstawie. Liczba ich wariantów pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb i dobranie odpowiedniej ochrony. Poszczególne propozycje już w standardzie oferują wybrane usługi dodatkowe, za które normalnie trzeba dopłacać.

Optymalny pakiet to wersja dla doświadczonych podróżników, którzy wiedzą na co ich stać. Mając świadomość własnych mocnych stron i ograniczeń, są oni w stanie wybrać złoty środek pomiędzy wysokością składki a poziomem ochrony.

Pełne ubezpieczenie turystyczne

Kompleksowa ochrona to domena najbogatszych wariantów ubezpieczenia podróżnego. Takie odmiany mogą być 2–3 razy droższe od podstawowych, ale od razu zawierają praktycznie wszystkie dostępne rozszerzenia. Sumy ubezpieczeń są odpowiednio wyższe nawet do 40 000 000 zł zwrotu kosztów leczenia (lub do 1 500 000 zł w przypadku OC w życiu prywatnym w towarzystwie AXA Partners).

Bogata wersja ubezpieczenia podróżnego gwarantuje wsparcie na wyjeździe w każdej sytuacji, która nie jest ujęta w wyłączeniach i ograniczeniach ochrony. To polisa wskazana dla osób, które chcą mieć świadomość, że są chronieni na każdy możliwy sposób. Taka myśl może uprzyjemnić wypoczynek na wczasach, gdyż wiesz, że nawet w sytuacji awaryjnej, ubezpieczyciel nie zostawi Cię na pastwę losu. Zorganizuje wsparcie w szerokim zakresie, zgodnie z zawartą umową.

To ubezpieczenie polecane zwłaszcza osobom, które udają się do odległych rejonów świata, gdzie ewentualne koszty i ryzyko są dość wysokie.

Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

Na zagranicznym wyjeździe własnym autem oprócz ubezpieczenia podróżnych ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie pojazdu przed różnego typu zagrożeniami. Chodzi o to, abyś Ty i pasażerowie oraz Twoje auto byli chronieni na ewentualność, jeśli coś niedobrego spotka samochód. Dzięki pakietowi polis Wasze dalsze plany wyjazdowe nie będą zagrożone.

Ważne OC – absolutne minimum

W podróży po drogach kontynentu niezbędna jest aktualna polisa odpowiedzialności cywilnej posiadacza auta. Zapewnia przeniesienie odpowiedzialności cywilnej z kierowcy na ubezpieczyciela, jeśli z jego winy dojdzie do szkody w ruchu drogowym. OC tak zapewnia odszkodowanie poszkodowanym, czyli osobom trzecim.

NNW komunikacyjne – potrzebne w trasie

Jeśli kilkaset kilometrów drogi lub nawet powyżej tysiąca autostradami i trasami szybkiego ruchu nie robi na tobie wrażenia, powinieneś nabyć pakiet ubezpieczeń z NNW. Zapewni on Tobie jako kierowcy i pasażerom świadczenie, jeśli w pojeździe lub przy wsiadaniu do niego dojdzie do wypadku. Trwały uraz może skończyć się kalectwem lub niezdolnością do pracy. W takim wypadku odszkodowanie zagwarantuje Ci zakład ubezpieczeń, z którym zawarłeś umowę. NNW podróżne to doskonałe dopełnienie do polisy turystycznej z NNW na co dzień.

Assistance – nieoceniona pomoc w podróży

Pakiet assistance komunikacyjnego to zbiór dodatkowych usług wsparcia podczas długiej jazdy własnym autem. Dotyczy m.in. holowania po tym, jak pojazd stanie w drodze w wyniku awarii, kolizji lub kradzieży istotnego elementu. Ubezpieczyciel bezpłatnie wyśle holownik z mechanikiem, który usprawni auto na miejscu, jeśli będzie taka możliwość, a w innym przypadku, odstawi pojazd do specjalistycznego warsztatu. Transport zastępczy odwiezie uczestników wyprawy do hotelu, w którym będzie zapewniony nocleg i opieka dla najmłodszych i pupila, jeśli nie ma się kto nimi zająć. Czy to nie lepsze rozwiązanie od kombinowania na szybko, co zrobić w takiej sytuacji?

Autocasco – kompleksowa ochrona auta

Całościową opiekę nad autem roztacza parasol autocasco. To rodzaj polisy, która zapewnia odszkodowanie właścicielowi, jeśli pojazd zostanie uszkodzony. Dotyczy to sytuacji po wypadku z jego winy, aktów wandalizmu czy działania sił natury. Ubezpieczyciel zapewnia także wypłatę świadczenia, jeśli pojazd zostanie skradziony lub zniszczony doszczętnie (szkoda całkowita).

PODSUMOWANIE

 • Ubezpieczenie turystyczne to istotny element wsparcia za granicą. Zapewnia ochronę i opiekę w trudnych chwilach.
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia w ramach polisy podróżnej zapewnia dostęp do opieki lekarskiej i ratownictwa medycznego niemal w każdym zakątku świata. Towarzystwo pokrywa koszty pomocy do kwoty wskazanej w umowie.
 • Assistance podróżne to gwarancja wsparcia logistycznego daleko od domu. Ubezpieczyciel zdalnie zapewni Ci wszystkie niezbędne informacje, a także wyjaśni kwestie językowe lub prawne.
 • NNW na co dzień zapewnia odszkodowanie po wypadku. OC w życiu prywatnym chroni Cię przed odpowiedzialnością finansową za spowodowane straty.
 • Rozbudowane ubezpieczenie sportowe to punkt obowiązkowy dla osób, które na wyjeździe chcą uprawiać wyczynowo aktywności ryzykowne.
 • Dodatkowe ubezpieczenie bagażu przyda się podróżnikom, którzy przewożą cenny ładunek, a przez większość czasu nie mają go na oku.
 • Oprócz obowiązkowego OC na wyjazd za granicę własnym autem zabierz ze sobą polisę rozszerzoną o NNW komunikacyjne, assistance z wysokim limitem holowania po Europie i autocasco, chroniące na wypadek kradzieży lub zniszczenia samochodu.

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *