Poradniki

Porównanie ofert najlepszym sposobem na tanie OC!

Joanna Kowal

Chcesz mieć pewność, że wybrałeś najkorzystniejszą dla siebie ofertę ubezpieczeń? Skorzystaj z porównywarki OC i podejmij decyzję świadomie!

Dlaczego warto porównywać oferty ubezpieczeń?

Od lat ufasz tej samej firmie ubezpieczeniowej i przyjmujesz za pewnik, że oferta, którą proponuje Ci pracownik Twojego TU jest dla Ciebie najbardziej korzystna? Być może rzeczywiście tak jest, ale przezorny zawsze… ubezpieczony. Żeby mieć pewność, że Twój wybór polisy zapewni Ci w najbliższym roku najwłaściwszą ochronę, a jednocześnie oferta, na która się zdecydowałeś, będzie korzystna cenowo, powinieneś przyjrzeć się przynajmniej kilku propozycjom przedstawionym przez różne firmy ubezpieczeniowe.

Zestawienie ze sobą ofert pozwoli Ci dowiedzieć się, która firma zapewni Ci ochronę, jakiej potrzebujesz i za jakie pieniądze. Swoją polisę wybierzesz więc świadomie, a po zakupie nie będziesz musiał zastanawiać się, czy wybrałeś najbardziej atrakcyjne ubezpieczenie samochodu.

Jak porównywać oferty ubezpieczeniowe?

Możesz pomyśleć, że nie masz czasu na przeglądanie stron internetowych ubezpieczycieli lub wyliczanie składki w kalkulatorze każdego z nich osobno. A tym bardziej nie zamierzasz jeździć od oddziału jednego TU do siedziby drugiego, żeby uzyskać potrzebne Ci informacje. Rzeczywiście taka forma zapoznawania się z ofertami mogłaby przysporzyć kłopotów i zabrać sporo czasu. Nie jest to jednak jedyna droga do świadomej decyzji o zakupie polisy.

Duży wybór pakietów ubezpieczeniowych znajdziesz w porównywarce OC/AC, jak ta na mubi.pl. Zamiast przetrząsać internet w poszukiwaniu najbardziej atrakcyjnych ofert poszczególnych ubezpieczycieli, wystarczy, że wypełnisz formularz raz, a kilkunastu ubezpieczycieli przygotuje dla Ciebie oferty ubezpieczeniowe i wyświetli je w porównywarce OC.

Najlepsza porównywarka OC, czyli jaka?

Czym powinna charakteryzować się najlepsza porównywarka OC? Opinie na ten temat są podzielone, a dla każdego kierowcy istotne będą inne właściwości narzędzia.

Cechy najlepszych porównywarek OC

 • Dobra porównywarka OC to darmowa porównywarka

Zasadniczo za korzystanie z porównywarek OC nie są pobierane żadne dodatkowe opłaty. Ani na etapie wykonywania kalkulacji, ani przy płatności za wybrane ubezpieczenie. Wciąż funkcjonuje przekonanie, że ubezpieczyciele podnoszą ceny ubezpieczeń sprzedawanych za pośrednictwem platform porównujących oferty. Tymczasem nie jest to prawda. Wręcz przeciwnie. Niektórzy ubezpieczyciele dają kierowcom dodatkowy rabat za zakup ubezpieczenia przez internet (np. w LINK4 jest to 7%).

Porównywarki nie pobierają też opłat za samo korzystanie z platformy. Jeśli trafisz na stronę z porównywarką OC, do której będziesz musiał podpiąć kartę kredytową lub zapłacić dodatkową kwotę poza składką ubezpieczeniową, najprawdopodobniej nie jest to wiarygodna strona i lepiej znaleźć inną.

 • Istotą porównywarki OC jest przedstawienie ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych

Czym różniłaby się porównywarka OC od kalkulatora na stronie ubezpieczyciela, gdyby dawała wgląd tylko w oferty jednego TU? Fenomen porównywarek OC tkwi zatem w gromadzeniu wielu ofert z różnych firm ubezpieczeniowych, abyś mógł zestawić je ze sobą po jednorazowym wypełnieniu formularza i w jednym miejscu.

 • Formularz skrócony do minimum

Twórcy porównywarek OC dobrze wiedzą, że stworzone przez nich narzędzie ma ułatwiać życie kierowców i oszczędzać ich czas. Dlatego formularz, którego wypełnienie jest pierwszym krokiem w zakupie ubezpieczenia, starają się skrócić najbardziej, jak to tylko możliwe. Pytania w nim zawarte są absolutnym minimum, potrzebnym ubezpieczycielom do przygotowania ofert dla Ciebie.

 • Porównywarki OC/AC bez podawania danych osobowych

Kierowcy zwracają też uwagę na to, czy w danej porównywarce trzeba podawać personalia i dane kontaktowe. Na szczęście pojawiają się na rynku platformy, które nie wymagają wpisywania imienia, nazwiska, numeru PESEL, danych kontaktowych, a nawet numeru rejestracyjnego pojazdu na etapie wykonywania kalkulacji.

 • Z możliwością zakupu polisy online

Za pośrednictwem porównywarki OC nie tylko znajdziesz i zestawisz ze sobą oferty ubezpieczeniowe, ale także kupisz wybrany przez siebie pakiet przez internet – bez wychodzenia z domu i kontaktowania się z oddziałem ubezpieczyciela.

W czym tkwi fenomen porównywarki OC Mubi?

 • Gromadzi nawet ponad 50 ofert kilkunastu najprężniej działających w Polsce ubezpieczycieli

Na mubi.pl znajdziesz oferty takich ubezpieczycieli, jak Aviva, Benefia, Generali, LINK4, mtu24.pl, Proama, Uniqa czy You Can Drive.

 • Formalności ogranicza do minimum

Zarówno formularz z pytaniami, jak i późniejsze formalności są ograniczone do minimum. Polisę kupisz, wykonując przelew online i odbierając polisę w swojej skrzynce mailowej.

 • Wykonanie kalkulacji zajmie Ci maksymalnie 6 minut

Nie musisz martwić się, że nie zdążysz kupić ubezpieczenia w przerwie obiadowej czy gdy przypomnisz sobie o kończącej się ochronie ubezpieczeniowej za pięć dwunasta.

 • Porównywarka OC Mubi nie zmusza Cię do wpisywania danych osobowych

Jeśli chcesz zorientować się w cenach ubezpieczeń komunikacyjnych, możesz pominąć pytania o numer rejestracyjny pojazdu, imię, nazwisko, numer PESEL, a także numer telefonu czy adres e-mail.

 • Porównywarka OC nie pobiera dodatkowych opłat

Za wykonanie kalkulacji, porównanie ofert, a nawet zakup polisy za pośrednictwem porównywarki nie zapłacisz ani złotówki więcej niż wynosi składka, jaką Ci zaproponowano. Platforma nie pobiera dodatkowych opłat ani prowizji.

 • Umożliwia zakup polisy online

W porównywarce OC i AC nie tylko znajdziesz i porównasz oferty ubezpieczeniowe, ale także dokonasz zakupu wybranego ubezpieczenia.

 • Wystarczy, że raz wypełnisz formularz, a otrzymasz oferty z różnych towarzystw ubezpieczeniowych

Wystarczy, że odpowiesz na zadane w formularzu pytania raz, a otrzymasz listę ofert składającą się z propozycji przynajmniej kilku ubezpieczycieli.

 • Kupisz polisę, płacąc całość z góry lub w ratach

Porównując ubezpieczenia na mubi.pl, otrzymasz informację, czy dana firma ubezpieczeniowa wymaga zapłacenia całej składki z góry, czy umożliwia płatność w ratach. TU, które dopuszczają płatność ratalną, zwykle rozkładają składkę na 2, 4 lub 12 części. Pamiętaj, że w przypadku płatności w ratach całkowity koszt ubezpieczenia będzie wyższy.

 • Zestawisz oferty w przejrzystej tabeli

Porównywarka OC umożliwia dodanie wybranych ofert do porównania. Przedstawi Ci je w przejrzystej tabeli, w której już na pierwszy rzut oka zobaczysz różnice między polisami.

 • W razie wątpliwości możesz porozmawiać z doradcą Mubi

Jeśli podczas korzystania z porównywarki OC Mubi nasuną Ci się na myśl jakieś pytania lub wątpliwości, masz możliwość zamówienia rozmowy z konsultantem. Podaj numer telefonu i porę dnia, w której chciałbyś porozmawiać, a doradca zadzwoni do Ciebie i pomoże.

Jak działa porównywarka OC?

 1. Wypełnij formularz składający się z kilkunastu do kilkudziesięciu najważniejszych pytań dotyczących ubezpieczanego samochodu, jego użytkowania, a także Twojej historii ubezpieczeniowej i doświadczenia na drodze.
 2. Kliknij przycisk Kalkuluj.
 3. Poczekaj kilka sekund aż ubezpieczyciele przygotują dedykowane Tobie oferty.
 4. Przejrzyj listę ofert, które zostały dla Ciebie przygotowane. Zwróć uwagę na zakres ubezpieczeń oraz cenę, a także formę płatności, jeśli interesuje Cię zakup na raty. Przeczytaj też OWU, najważniejszy dokument przy zawieraniu umowy ubezpieczeniowej.
 5. Jeśli znalazłeś ofertę spełniająca Twoje oczekiwania, kliknij Kup teraz.
 6. Uzupełnij brakujące dane, np. osobowe i kontaktowe, jeśli do tej pory nie chciałeś ich podawać.
 7. Zapłać za ubezpieczenie przelewem.
 8. Zaloguj się na swoją skrzynkę mailową i odbierz wiadomość z polisą w załączeniu.

Na co zwrócić uwagę przy porównywaniu OC i AC?

Ubezpieczenie obowiązkowe

Przy zakupie ubezpieczenia OC, które musi posiadać każdy kierowca, powinieneś kierować się przede wszystkim ceną. Z racji tego, że zasady obejmowania ochroną ubezpieczeniową odpowiedzialności cywilnej kierowcy są regulowane prawnie, każda polisa OC, bez względu na to, w jakim towarzystwie zostanie kupiona, będzie miała taki sam zakres. Może mieć jednak inną cenę, dlatego to koszty są tu najbardziej istotne.

Możesz też sprawdzić, czy do OC ubezpieczyciel nie dołączył np. mini assistance lub NNW kierowcy. To dodatki, które mogą Ci się przydać. To one mogą powodować, że polisa jest droższa niż w innym TU. Wówczas musisz zdecydować, czy stawiasz na samo OC i niższą składkę, czy zależy Ci także na dodatkowej ochronie i jesteś w stanie dopłacić kilkadziesiąt złotych więcej.

Ubezpieczenia dobrowolne

Nieco inaczej wygląda kwestia wyboru ubezpieczeń dobrowolnych (AC, NNW, assistance i innych). O ich zakresie ochrony decydują już w stu procentach ubezpieczyciele, dlatego każda oferta może być inna.

Wybierając którąś z dobrowolnych polis, najpierw sprawdź jej zakres. Upewnij się, że będzie spełniała Twoje oczekiwania i zapewni odpowiednią ochronę (np. będzie obowiązywała nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich, jeśli wybierasz się w najbliższym czasie samochodem za granicę). Dopiero gdy wyselekcjonujesz odpowiadające Ci ubezpieczenia, przejdź do porównania cen i wybierz tę, która jest w zasięgu Twoich możliwości. Tutaj już nie działa zasada: im tańsze ubezpieczenie, tym lepsze.

Zakup ubezpieczenia w porównywarce OC Mubi – ile kosztuje OC?

Sprawdźmy, ile za ubezpieczenie zapłaciłaby 41-letnia Klementyna z Nowego Targu, która ma prawo jazdy od 20 lat i jedną szkodę na koncie, za to spowodowaną 14 lat temu. Kobieta ma męża i 13-letnią córkę. Jeździ Fordem Fiestą z 2013 roku, którego silnik ma pojemność 1,2 l.

Gdyby nasza bohaterka wybrała się przykładowo do oddziału Aviva, otrzymałaby ofertę OC z assistance za 530 zł. Nie miałaby wówczas szansy dowiedzieć się, że polisę o podobnym zakresie ochrony otrzymałaby także w LINK4, jednak za ponad 100 zł mniej. To TU w porównywarce OC Mubi zaproponowało jej bowiem najtańsze ubezpieczenie za 407 zł.

Najtańsze ubezpieczenia w porównywarce OC na mubi.pl

407 zł za OC z assistance to bardzo atrakcyjna cena. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to najniższa stawka, jaką można otrzymać w tej porównywarce OC. W lutym 2021 roku na mubi.pl najtańsze OC wyliczył 29-letni kierowca z powiatu kartuskiego, który jeździ Trabantem P601 z silnikiem o pojemności 0,6 l. Jego polisa kosztowała zaledwie 202 zł.

Oprócz niego na tanie OC mogło liczyć więcej osób m.in.:

 • 44-letni mężczyzna z Cieszyna, właściciel Opla Kadetta (cena ubezpieczenia: 206 zł),
 • 34-letni mężczyzna z powiatu rawickiego, właściciel Trabanta P601 (cena ubezpieczenia: 210 zł),
 • 59-letni mężczyzna z powiatu myszkowskiego, właściciel Audi 80 (cena ubezpieczenia: 211 zł),
 • 44-letni mężczyzna z Warszawy, właściciel FSM 126p (cena ubezpieczenia: 219 zł),
 • 33-letni mężczyzna z Grojca, właściciel Trabanta P601 (cena ubezpieczenia: 222 zł),
 • 40-letni mężczyzna z Krasiejowa, właściciel Volkswagena Passata (cena ubezpieczenia: 236 zł).

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *