Jak kupić tanie OC?

Rosnące stawki OC są coraz większym obciążeniem dla kierowców. Obniżenie obowiązkowej składki i otrzymanie dobrego jakościowo ubezpieczenia jest możliwe. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym za OC zapłacisz nieco mniej.

Od czego zależy wysokość składki?

Ubezpieczyciel, ustalając wysokość składki, bierze pod uwagę kilkadziesiąt czynników. Są to m.in. dane właściciela, w tym jego wiek. Młodzi kierowcy będą musieli za ubezpieczenie zapłacić więcej w porównaniu ze starszymi posiadaczami samochodów. Działanie to nie jest bezpodstawne – zgodnie ze statystykami – najwięcej wypadków spowodowanych jest brawurową jazdą niedoświadczonych uczestników ruchu drogowego.

Osoby zainteresowane odnowieniem ubezpieczenia OC często decydują się na pozostanie przy swoim poprzednim ubezpieczycielu, który zwykle oferuje dodatkowe zniżki za przedłużenie umowy. Wypracowanie tego typu zniżki świadczy o bezpiecznej i rozważnej jeździe kierowcy. Dzięki nim możliwe jest zaoszczędzenie sporej kwoty (sprawdź najniższe ubezpieczenie oc na mubi ).

Znaczenie ma również marka samochodu. Z wyższym kosztem OC będą musieli pogodzić się posiadacze droższych pojazdów, które mogą być atrakcyjnym łupem dla złodziei. Więcej muszą również zapłacić kierowcy niemieckich samochodów.

Oprócz marki pojazdu, ważny jest także jego wiek. Im starszy samochód, tym większe ryzyko wystąpienia awarii, która w efekcie może stać się przyczyną kolizji lub wypadku. Oznacza to, że posiadając wysłużony samochód, zapłacimy więcej.

Wyższą kwotę zapłacą również mieszkańcy dużych miast, w których ruch jest większy w porównaniu ze wsiami czy niewielkimi miejscowościami.  Rozbudowana infrastruktura drogowa sprzyja wypadkom i kolizjom, dlatego ubezpieczenia OC są w takich przypadkach podwyższane.

Na cenę OC wpływa wiele innych czynników. Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę również historię jazdy konkretnego kierowcy. Jeśli jest ona bezwypadkowa, cena OC zostanie odpowiednio obniżona. Ponadto ubezpieczyciel będzie miał na uwadze również stan cywilny, wykonywany zawód, a także fakt posiadania dzieci przez interesanta.

Ile kosztuje OC?

Na początku roku 2018 średni poziom ceny OC ukształtował się na poziomie 1032 zł. Różnice w jego wysokości możliwe były do zaobserwowania w poszczególnych miastach Polski. Najmniej płacą mieszkańcy województwa opolskiego i świętokrzyskiego. Stawki wyższe o nawet 400 złotych obowiązują w województwie dolnośląskim i mazowieckim. We Wrocławiu i Warszawie średnia wysokość OC oscyluje w granicach 1050-1150 złotych.

Nie zapominaj jednak, że warunki ochrony OC są regulowane prawnie, dlatego oferty firm ubezpieczeniowych różnią się jedynie ceną. Porównując polisy różnych towarzystw, jesteś w stanie zaoszczędzić nawet 300-400 złotych.

Jedź rozważnie

Jedną z najskuteczniejszych metod obniżenia stawki OC, jest zapracowanie na dobrą opinię. Historia prowadzenia samochodu bez wypadków czy kolizji jest dobrym sposobem, by w perspektywie czasu wypracować możliwość obniżenia OC. Nie zapominaj o tym, a już po kilku latach pozytywnie zaskoczy Cię niższa kwota do zapłacenia. Niestety, zasada ta działa również odwrotnie. Gdy przytrafi Ci się stłuczka, bez względu na powagę zdarzenia, będziesz musiał zapłacić nawet o 130% więcej niż wcześniej.

Pomyśl o OC wcześniej

O obowiązkowej polisie OC pomyśl już na etapie zakupu samochodu. Pojazdy wyposażone w silniki o mniejszej pojemności nie będą wymagały w przyszłości opłacania wysokich stawek. Posiadacze marek samochodów, które sprzyjają szybkiej i niebezpiecznej jeździe, muszą płacić więcej. Chcąc zaoszczędzić na OC, zrezygnuj z BMW i Audi. Dobierając samochód pod kątem przyszłego ubezpieczenia, najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest Suzuki i Chevrolet. Pamiętaj jednak, że samochód ma Ci się podobać, a jazda nim ma sprawiać przyjemność, dlatego nie skupiaj się jedynie na wysokości polisy podczas zakupu.

Porównaj wszystkie oferty

Aby wybrać najtańsze OC, w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić oferty kierowane przez różnych ubezpieczycieli. W ten sposób zaoszczędzisz znaczną kwotę. Pamiętaj, że przedłużając umowę u poprzedniego ubezpieczyciela, czasami, wbrew jego obietnicom, przepłacisz, dlatego nie zawsze warto być lojalnym. Skorzystanie z wygodnych kalkulatorów i porównywarek pozwoli na szybkie przewertowanie setek ofert kierowanych z rynku. Porównanie cen pomiędzy konkretnymi przedsiębiorstwami pomoże Ci w wybraniu najtańszej opcji.

Znajdź współwłaściciela

Polisa OC może zostać obniżona w przypadku, gdy posiadacz samochodu zdecyduje się na dopisaniu współwłaściciela pojazdu. Jeśli będzie to osoba doświadczona, posiadająca zniżki, będą one wzięte pod uwagę przy obliczaniu składki OC. Decyzję o współposiadaniu samochodu podejmują zazwyczaj młodzi kierowcy, którzy narażeni byliby na konieczność uiszczania bardzo wysokich opłat związanych z polisą. Współwłaścicielem najczęściej staje się rodzic. Rozwiązanie to ma wiele zalet. Taki kierowca może budować swoją historię ubezpieczeniową, posiadając pojazd na współwłasność, sprawiając, że OC w przyszłości będzie tańsze. Jeśli znasz osobę, która byłaby chętna na taki układ, powinieneś skorzystać.

Sprawdź pakiety

Decydując się na wybór OC, zastanów się nad zakupem pakietu. Bardzo często taniej zapłacisz za  kupno OC z nieobowiązkowym AC. W ten sposób nie tylko będziesz miał możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, ale jednocześnie zyskasz na kompleksowej ochronie.
Autocasco, czyli ubezpieczenie od zdarzeń losowych, najchętniej kupowane jest przez właścicieli samochodów nowych, często używanych, luksusowych i tych, które są parkowane na niestrzeżonych parkingach. Jeśli interesujesz się zakupem AC, poszukaj pakietu z OC u jednego ubezpieczyciela. Wówczas będziesz mógł liczyć na obniżkę składki nawet o 100-150 złotych.

Skorzystaj z internetu

Bywa, że zakup OC bezpośrednio u ubezpieczyciela okazuje się większym wydatkiem niż zakup przez internet. Coraz chętniej decydujemy się na zakup ubezpieczenia Direct, czyli przez telefon lub online. Zazwyczaj opcja ta jest korzystniejsza cenowo. Transakcję możesz wygodnie sfinalizować, wykonując przelew tradycyjny, elektroniczny lub płacąc przy odbiorze. Decydując się na zakup ubezpieczenia przez internet, możesz lepiej rozeznać się wśród ofert, dlatego podjęcie decyzji staje się łatwiejsze.

Wykorzystaj pakiet dealerski

Ten sposób kierowany jest dla osób kupujących nowy samochód z salonu. Zazwyczaj dystrybutorzy oferują swoim klientom kompleksowe pakiety ubezpieczeń (OC, AC, Assistance, NNW), współpracując z konkretnymi zakładami ubezpieczeń. Jest to idealne rozwiązanie, zwłaszcza dla młodych kierowców, którzy nie mogą obniżyć stawki OC za pomocą zniżek. Decydując się na wykorzystanie pakietu dealerskiego, możesz zaoszczędzić sporą kwotę. Nie zapominaj jednak dokładnie zapoznać się z umową, gdyż w wielu przypadkach istnieją ograniczenia związane z przedłużeniem polisy, gdy podczas pierwszego roku użytkowania doszło do wypadku.

Pamiętaj, że ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe, a jego brak może wiązać się z koniecznością opłacenia mandatu sięgającego ponad 3 tysiące złotych. Co więcej, w przypadku nieposiadania OC w momencie spowodowania kolizji lub wypadku sprawa skończy się przed sądem. Aby uniknąć takich sytuacji, kup ubezpieczenie OC. Wystarczy mieć na uwadze kilka prostych zasad, aby zaoszczędzić i jednocześnie móc cieszyć się zapewnioną przez ubezpieczyciela pomocą.