Poradniki

Pojemność silnika a cena OC. Ile zapłacą właściciele samochodów o dużej mocy silnika?

Joanna Kowal

Właściciele aut z silnikami o największej pojemności mogą zapłacić nawet kilkaset złotych więcej niż posiadacze samochodów, których silnik zmieści mniej niż 1 litr paliwa. Z czego wynikają takie różnice i jak mimo wszystko obniżyć cenę OC?

Zacznijmy od omówienia relacji opłaty za OC i pojemności silnika. Następnie przejdźmy do tego, jakie jeszcze czynniki wpływają na wysokość składki OC i jak właściciele samochodów z pojemnymi silnikami mogą podjąć próbę obniżenia składki polisy OC.

Pojemność silnika a OC – dlaczego oc niektórych aut jest droższe?

Pojemność silnika a OC jaka jest relacja pomiędzy tymi dwoma sprawami, które tak interesują kierowców? Przeważnie im większa pojemność silnika, tym droższe OC. Dlaczego tak jest?

OC jest ubezpieczeniem, które pokrywa koszty likwidacji wyrządzonych za pomocą samochodu szkód. Dlatego jeśli nasze auto z jakiegoś powodu jest obarczone wyższym ryzykiem ubezpieczeniowym, zapłacimy więcej za OC. Ubezpieczyciele, obciążając w ten sposób potencjalnie bardziej szkodowych kierowców, pozyskują fundusze na pokrycie szkód, jakie mogą oni spowodować w ruchu drogowym.

Samochody mające silnik o dużej pojemności mogą rozwinąć większą prędkość, a to, jak jeszcze nie raz przekonamy się w tym artykule, jest jedną z najważniejszych przyczyn podnoszenia ceny OC przez ubezpieczycieli. W dodatku takie pojazdy ze względu na swoje duże możliwości są wykorzystywane do pokonywania dalekich dystansów, a w ten sposób rośnie ryzyko wzięcia udziału w kolizji lub wypadku. Powoduje to podniesienie cen polis ubezpieczeniowych kupowanych przez posiadaczy takich samochodów. Relacja między pojemnością silnika a OC jest więc znacząca. Sprawdźmy na przykładach, jak mogą zmieniać się ceny polisy dla samochodów o różnej pojemności silnika.

OC a pojemność silnika w 2023 roku – dane z czerwca 2023

Poniżej można znaleźć tabelę średnich cen OC dla samochodów o różnych pojemnościach silników. Dane w tabeli zostały wyliczone w porównywarce Mubi i pochodzą z września 2020 roku. Średnie ceny ubezpieczeń zostały przyporządkowane do poszczególnych przedziałów pojemności silnika.

Pojemność silnika a OC tabela

Jak widać, ceny OC dla samochodów o większej pojemności silnika są sporo wyższe. Właściciele aut o takich parametrach nie muszą jednak rezygnować z poszukiwania tańszej oferty OC. Pomoże im w tym wiedza na temat czynników wpływających na koszt polisy oraz kilka nowoczesnych narzędzi, dostępnych dla każdego użytkownika internetu.

Pojemność silnika a OC. Czy właśnie ten parametr ma największe znaczenie?

Istnieje wiele czynników, od których zależą stawki OC — pojemność silnika jest tylko jednym z nich. Poniżej przedstawiono najważniejsze parametry samochodu wpływające na koszt polisy ubezpieczeniowej.

Wiek samochodu a wysokość składki OC

Najwięcej płaci się za ubezpieczenie nowego samochodu, który właśnie wyjechał z salonu lub auta starszego niż 10–15 lat.

Polisa na nowe pojazdy wychodzi drogo, ponieważ ze względu na swoje parametry techniczne są zdolne osiągać wysokie prędkości i przez to przyczyniać się do stworzenia niebezpieczeństwa na drodze. Ubezpieczyciele twierdzą też, że nabywcy nowych samochodów mają skłonności do przekraczania ograniczeń prędkości na drogach. Pracownicy towarzystw ubezpieczeniowych zakładają, że właściciele zupełnie nowych aut kupują je często po to, żeby maksymalnie wykorzystać ich możliwości. Osoby chętnie kupujące auta z salonu to również przedstawiciele zawodów uważanych za najbardziej wypadkowe, czyli m.in. prawnicy, informatycy i lekarze.

Starszym samochodom przypisuje się wysokie ryzyko ubezpieczeniowe zakładając, że są mniej sprawne, a prawdopodobieństwo wzięcia przez nie udziału w zdarzeniu drogowym rośnie wraz z ich wiekiem. Każdy samochód musi mieć OC, dlatego ubezpieczyciele nie odmawiają sprzedania polisy właścicielom starszych pojazdów. Inaczej bywa w przypadku ubezpieczenia assistance niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają objęcia taką polisą starszych samochodów. Stosunek ubezpieczycieli do obejmowania ochroną starszych aut sprawia, że ich właściciele muszą sporo dopłacić do swoich polis ubezpieczeniowych.

Rodzaj paliwa w aucie

Zgodnie z danymi z porównywarki Mubi w 2023 roku zwykle najmniej za ubezpieczenie ochrony odpowiedzialności cywilnej płacili użytkownicy aut elektrycznych, a najwięcej ci, którzy posiadają samochody zasilane olejem napędowym. Sporo za OC płacą też kierowcy, którzy posiadają auto wyposażone w instalację LPG. Ubezpieczyciele sądzą, że na założenie takiej instalacji decydują się głównie osoby przemierzające duże dystanse, a więc bardziej ryzykujące udział w wypadku lub kolizji.

Marka i model auta

Cena OC zależy również od marki samochodu. Dzieje się tak w związku z tym, że niektóre modele samochodów mają możliwość osiągnięcia większych prędkości oraz są wybierane przez osoby bardziej skłonne do szybkiej i nieostrożnej jazdy. Statystyki policji mówią, że takie pojazdy częściej biorą udział w zdarzeniach drogowych, w związku z czym ubezpieczyciele muszą pokrywać koszty likwidacji spowodowanych przez nich szkód. Dlatego stawki ich OC są wyższe.

Typ nadwozia

Typ nadwozia samochodu wiele mówi o celu, w jakim ten pojazd został zakupiony. Samochody najczęściej wybierane przez rodziny to auta z nadwoziem typu kombi lub hatchback. Z kolei miłośnicy szybkiej jazdy wybierają pojazdy o opływowym kształcie i niekoniecznie dużej powierzchni bagażowej, na przykład te z nadwoziami rodzaju coupé lub cabrio. O ile właściciele rodzinnych aut uważani są za bardziej ostrożnych na drodze, o tyle wielbicielom sportowych samochodów przypisuje się większe ryzyko ubezpieczeniowe.

Od jakich danych właściciela zależy cena OC?

Niektóre dane właścicieli pojazdu mają jeszcze większy wpływ na obniżenie lub podwyższenie ceny OC niż techniczne parametry pojazdu. Dowiedz się, jakie to dane!

Historia ubezpieczeniowa

Zniżki i zwyżki cen OC przyznawane kierowcom pojazdów odpowiednio za bezszkodową jazdę albo za spowodowanie szkód mają bardzo duży wpływ na cenę OC. Wystarczy zauważyć, że zniżki za jazdę bez spowodowania szkody mogą sięgać 60% ceny polisy. Tak wysokie zniżki można wypracować po kilku latach bezpiecznego przemierzania dróg, a utracić je w jednej chwili, w wyniku spowodowania szkody. Po kolizji cena OC ulega znacznej podwyżce.

Wiek i doświadczenie właścicieli pojazdu

Młodzi kierowcy, czyli osoby między 18. a 25. rokiem życia (czasem starsze, w zależności od ustaleń obowiązujących w danym TU) oraz mające prawo jazdy krócej niż 36 miesięcy mają naliczane zwyżki za większe ryzyko ubezpieczeniowe. Przez swoje mniejsze doświadczenie i przypisywaną im skłonność do szybkiej i lekkomyślnej jazdy młodzi kierowcy płacą jedne z najwyższych stawek za OC. Zgodnie ze statystykami powodują też stosunkowo najwięcej wypadków.

Miejsce zamieszkania właścicieli samochodu

Towarzystwa ubezpieczeniowe, korzystając z wyników badań statystycznych na temat wypadków drogowych w Polsce, oceniają mieszkańców dużych miejscowości jako potencjalnie bardziej wypadkowych. Dynamiczny ruch uliczny, korki i spora ilość pieszych oraz rowerzystów sprawiają, że jazda po dużym mieście szybciej może zakończyć się udziałem w zdarzeniu drogowym. Osoby mieszkające na terenach podmiejskich i wiejskich częściej poruszają się drogami, na których ruch nie jest aż tak intensywny, przez co spada prawdopodobieństwo spowodowania stłuczki lub wypadku.

Pojemność silnika a OC – jak obniżyć koszt polisy?

Samochody  z dużymi silnikami mają wiele zalet. Świetnie sprawdzają się w długich trasach, bo pozwalają na szybszą i bardziej dynamiczną jazdę. Czy jednak każdy z nas potrzebuje samochodu na dalekie wycieczki? Jak często wyjeżdżamy poza swoją miejscowość i mamy możliwość wykorzystania w pełni potencjału auta o dużym silniku?

Przed zakupem nowego pojazdu warto zastanowić się, czy naprawdę musimy przepłacać za jego OC. Czy duża pojemność silnika nam się przyda, bo na przykład często pokonujemy duże dystanse? Czy raczej przez większość dni w roku poruszamy się tylko po ulicach miasta, jadąc tylko tak szybko, jak pozwalają nam korki? Wpływ pojemności silnika na OC jest spory. Dzięki wybraniu samochodu z silnikiem o mniejszej mocy i litrażu możemy rokrocznie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na ubezpieczeniu OC.

Jeśli należymy do jednej z wyżej wymienionych grup osób, które płacą najwyższe stawki OC, tym bardziej powinniśmy zastanowić się nad wyborem pierwszego auta, które pozwoli nam zaoszczędzić na ubezpieczeniu, które przecież trzeba płacić co roku. Relacja między pojemnością silnika a ceną OC jest nam już znana i od nas zależy, co zrobimy z wiedzą na jej temat.

Jak jeszcze można obniżyć koszt OC?

  • Jeździć ostrożnie oraz dbać o bezpieczeństwo na drodze i dzięki temu wypracować zniżki za bezszkodową jazdę.
  • Dzielić samochód z współwłaścicielem już mającym zniżki.
  • Kupić samochód marki, dla której polisa wychodzi tanio.
  • Nabyć kilkuletni samochód, a nie nowy pojazd z salonu czy kilkunastoletnie auto.

Jakie internetowe narzędzia pomogą znaleźć najlepsze OC?

Młode osoby, które odpowiedzi na swoje pytania poszukują głównie w internecie, ucieszą się z mnogości porównywarek cen, które pomogą im nie tylko znaleźć najtańszy prezent dla bliskiej osoby czy zapłacić jak najmniej za wymarzony produkt, ale i wybrać najtańsze OC. Co więcej porównywarki OC i AC służą jak ich nazwa wskazuje również do porównania innych rodzajów ubezpieczeń. Znajdą się w nich takie polisy, jak autocasco, assistance i NNW.

Skorzystanie z porównywarki OC może zakończyć się znalezieniem tańszej polisy. Co wtedy? Z poprzedniego OC nie można zrezygnować w dowolnym momencie. Trzeba poczekać do dnia poprzedzającego zakończenie obowiązywania polisy i wtedy ją wypowiedzieć. Wzór wypowiedzenia OC można znaleźć na stronie swojego ubezpieczyciela. Po wypowiedzeniu ubezpieczenia trzeba koniecznie pamiętać, aby wykupić kolejne, bo każdy dzień bez OC skutkuje naliczeniem wysokiej kary finansowej.

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *