Poradniki

Kierowcy płacą za ubezpieczenie samochodu średnio 683 zł! Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu?

Joanna Kowal

Porównaj oferty ubezpieczeniowe wielu towarzystw i znajdź najtańsze ubezpieczenie OC, AC i inne dobrowolne polisy!

Czy musisz mieć ubezpieczenie samochodu?

Wyobraź sobie, że jedziesz rano do pracy za miastem. Na autostradzie, którą pokonujesz codziennie, dochodzi do wypadku, którego sprawcą jesteś Ty. Dzień nie zaczął się dla Ciebie najlepiej – zjeżdżając z pętli, skupiłeś się na pojazdach jadących po Twojej lewej stronie, ale nie zauważyłeś, że na pasie przed Tobą porusza się jeszcze jedno auto. To właśnie w nie uderzyłeś. Wgniotłeś tym samym cały tył poprzedzającego Cię samochodu, a dodatkowo spowodowałeś obrażenia ciała u jego kierowcy. Twój samochód też nie wyszedł z tego zdarzenia bez szwanku – przód auta jest pokiereszowany i musisz oddać swój pojazd do naprawy.

Jakie są konsekwencje finansowe takiego zdarzenia?

Po Twojej stronie leży opłacenie naprawy nie tylko własnego pojazdu, a wcześniej zadbanie o jego odholowanie, ale przede wszystkim spoczywają na Tobie obowiązki wobec poszkodowanego: pokrycie kosztów reperacji jego auta, a także zadośćuczynienie za utratę zdrowia i cierpienie, opłacenie leczenia, sprzętu rehabilitacyjnego, a jeśli pokrzywdzony nie będzie mógł wykonywać wyuczonego wcześniej zawodu, wypłata renty, być może do końca życia. Nie wyobrażasz sobie sumy, którą zostaniesz obciążony? No właśnie. Bo to nie będą małe pieniądze.

Żeby zabezpieczyć przede wszystkim interes poszkodowanego, ale także chronić finanse sprawcy wypadku, polskie prawo zobowiązuje właścicieli wszelkich pojazdów mechanicznych do zakupu przynajmniej ubezpieczenia OC. To jedyna polisa spośród ubezpieczeń samochodu, którą bezwzględnie musisz posiadać. Pozostałe, tj. autocasco, assistance, NNW, ubezpieczenie szyb, opon, a także inne, które oferują ubezpieczyciele, są ubezpieczeniami dobrowolnymi. Powyższy przykład pokazuje, że przynajmniej w część z nich warto zainwestować. Istotne jest szczególnie AC, assistance i NNW.

Ubezpieczenie komunikacyjne – na co zwrócić uwagę przy wyborze ochrony?

Nie tylko kwestia konieczności posiadania OC jest regulowana przez przepisy prawa. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych określa także wysokość sum gwarancyjnych, wyłączenia odpowiedzialności czy zakres ochrony OC. Dlatego też każde TU oferuje identyczne ubezpieczenie, ale w innej cenie. To właśnie kryterium finansowym powinieneś się kierować przy wyborze OC. Najbardziej opłacalny będzie w tym przypadku zakup najtańszej opcji, chociaż te droższe mogą zapewnić Ci poza OC także mini assistance, darmową Zieloną Kartę czy NNW kierowcy. Wówczas możesz rozważyć i te propozycje.

Nieco inaczej podchodzi się do wyboru ubezpieczenia AC, assistance czy NNW. Ich zakres ochrony może znacznie różnić się w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, bo przygotowanie takiej oferty zależy w stu procentach od ubezpieczyciela. Decydując się na ubezpieczenia dobrowolne, najpierw określ swoje potrzeby, wybierz oferty, które spełniają Twoje oczekiwania i odpowiednim zakresem zapewnią Ci właściwą ochronę, a dopiero potem porównaj je pod względem ceny. Najtańsze AC może okazać się niewystarczające. Najbardziej atrakcyjnym cenowo wariantem może być dla Ciebie minicasco, które będzie chroniło tylko na wypadek szkody spowodowanej przez siły przyrody, jak w mtu24.pl lub najwęższym wariancie oferowanym przez LINK4. Taka polisa nie zrekompensuje strat powstałych przykładowo w wyniku wypadku drogowego lub szkody częściowej wyrządzonej w inny sposób.

Jak znaleźć najtańsze ubezpieczenie OC i właściwe autocasco?

Najszybszym, najwygodniejszym i, jak się okazuje, bardzo opłacalnym sposobem na znalezienie potrzebnych Ci ubezpieczeń samochodu jest porównanie ofert w porównywarce internetowej, jak ta na mubi.pl.

Porównywarka ubezpieczeń pozwala na wyszukanie nawet kilkudziesięciu ofert różnych ubezpieczycieli działających na polskim rynku, na porównanie ich ze sobą pod względem ceny i zakresu ochrony, a także zakup online. Nie musisz zatem wychodzić z domu, żeby dokonać zakupu i podpisać umowę. Wszystkie formalności odbywają się za pośrednictwem internetu, wybierasz propozycję ubezpieczenia auta na komputerze stacjonarnym lub urządzeniu mobilnym, opłacasz ją online, a polisę, która jest potwierdzeniem zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego, otrzymujesz na wskazany w formularzu adres mailowy.

Jak działa darmowy kalkulator OC?

Jeśli chcesz skorzystać z porównywarki Mubi w celu znalezienia ubezpieczenia samochodu dla siebie lub znajomego, musisz zacząć od wypełnienia formularza. Żeby przygotować dla Ciebie ofertę, ubezpieczyciele potrzebują kilku podstawowych informacji. Zostaniesz poproszony o wpisanie:

 • parametrów samochodu, który chcesz ubezpieczyć (rok produkcji, markę i model, pojemność silnika, rodzaj napędu, liczbę drzwi, wersję i model zgodnie z danymi bazy Eurotax i Info-Ekspert),
 • informacji o użytkowaniu auta (stan licznika, planowany roczny przebieg, datę pierwszej rejestracji, rok, od którego jesteś właścicielem auta, numer rejestracyjny pojazdu, ostatni ubezpieczyciel auta, miejsce parkowania auta nocą, czy samochód będzie używany za granica dłużej niż miesiąc, czy pojazd będzie wykorzystywany tylko do celów prywatnych, czy będzie służył do prowadzenia działalności gospodarczej),
 • danych właściciela i informacji o historii ubezpieczenia (imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia właścicieli i kierowców, rok uzyskania prawa jazdy, kod pocztowy i miejscowość zamieszkania, płeć, stan cywilny, liczba i wiek posiadanych dzieci, od ilu lat kupowane jest ubezpieczenie, liczba spowodowanych szkód i kiedy do nich doszło),
 • danych kontaktowych (numer telefonu i adres e-mail).

Po wypełnieniu wszystkich pól formularza i zaakceptowaniu regulaminu oraz polityki prywatności, a także innych zgód, jeśli chcesz ich udzielić, kliknij przycisk Kalkuluj” na dole ekranu. Po kilku sekundach poszczególne towarzystwa przygotowują dla Ciebie oferty, otrzymasz całą listę propozycji ubezpieczeniowych z wielu firm w różnych wariantach (o różnym zakresie ochrony oraz w innej cenie). Za pomocą rankingu możesz je spokojnie przejrzeć, porównać w wygodnej i przejrzystej tabeli, a gdy zdecydujesz się na zakup którejś opcji, dokonasz go bez opuszczania platformy – online.

W razie wątpliwości możesz zamówić rozmowę z doradcą, podając swój numer telefonu i określając termin, w którym ekspert Mubi ma do Ciebie zadzwonić.

Czy istnieje kalkulator OC bez podawania danych?

Podanie niektórych informacji budzi Twoje wątpliwości? Nie każdy bowiem chce podawać tak wrażliwe dane, jak imię i nazwisko czy numer PESEL. Zwłaszcza, jeśli pierwsza kalkulacja jest wykonywana tylko orientacyjnie.

Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Możesz pominąć te dane, a i tak otrzymasz oferty ubezpieczeniowe do wglądu. W porównywarce Mubi nie jest wymagane wpisywanie:

 

 • imienia i nazwiska,
 • numeru PESEL,
 • numeru rejestracyjnego pojazdu,
 • numeru telefonu,
 • adresu e-mail.

 

Musisz jednak wiedzieć, że niektórzy ubezpieczyciele, jak Proama czy Generali, potrzebują tych danych już na etapie przygotowywania oferty. Jeśli zdecydujesz, że na razie nie będziesz ich wpisywał, oferty tych towarzystw nie pojawią się na Twojej liście propozycji do rozważenia.

Z kolei podanie danych kontaktowych, zwłaszcza adresu e-mail, może okazać się wygodne, bo na ten adres będziesz mógł wysłać ranking ofert otrzymanych w ramach kalkulacji. Dzięki temu, gdy zdecydujesz się już kupić ubezpieczenie samochodu na mubi.pl, nie będziesz musiał wypełniać formularza od początku i łatwo wrócisz do otrzymanych wcześniej wyliczeń.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Sprawdźmy, jakie oferty ubezpieczeń samochodu (OC, AC, NNW, Assistance) otrzymałby 46-letni Arkadiusz z Wrocławia, który ma prawo jazdy od 26 lat i do tej pory nie spowodował żadnej szkody. Mężczyzna jeździ Skodą Rapid z 2014 roku. Samochód napędzany jest benzyną, ale posiada także instalację gazową. Pojemność silnika to 1,2 l.

Ubezpieczenie samochodu – porównanie

źródło: kalkulator ubezpieczeń komunikacyjnych mubi.pl [czerwiec 2023].

Jak obniżyć cenę ubezpieczenia samochodu?

 • Jeźdź bezszkodowo

To najlepszy sposób na obniżenie składki ubezpieczeniowej. Za każdy rok bezszkodowej jazdy zyskujesz uznanie ubezpieczycieli i zniżki, które mogą sięgnąć 60%, a nawet 70% w niektórych firmach.

 • Współdziel samochód

Jeśli nie masz jeszcze wypracowanej historii ubezpieczeniowej, Twoje ubezpieczenie samochodu z pewnością będzie kosztowało o wiele więcej niż polisa Twojego taty czy starszego brata. Zaproponuj im współwłasność samochodu. Wówczas doświadczenie drugiego właściciela wpłynie na obniżenie składki ubezpieczenia dla Waszego samochodu. 

 • Porównuj oferty

Jeśli wybierzesz pierwszą z brzegu polisę, nie będziesz wiedział, czy nie przepłacasz. Przed każdy zakupem zorientuj się, czy inne zakłady ubezpieczeniowe nie mają dla Ciebie bardziej atrakcyjnej oferty.

 • Szukaj akcji promocyjnych

Planujesz kupić nie tylko ubezpieczenie auta, ale także objąć ochroną swoje mieszkanie? A możesz szukasz ubezpieczenia samochodu dla kilku pojazdów? Znajdź ubezpieczycieli, którzy akurat oferują zniżkę dla osób w takiej sytuacji.

 • Kupuj ubezpieczenie online

Zakup ubezpieczenia samochodu online to szansa na kolejną zniżkę. Np. LINK4 oferuje aż 7% zniżki osobom, które dokonają zakupu polisy komunikacyjnej przez internet.

 • Unikaj płatności w ratach

Całkowity koszt ubezpieczenia opłacanego w ratach zawsze będzie wyższy niż składka zapłacona jednorazowo, przy zakupie polisy.

Ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie auta?

W czerwcu 2023 roku najniższą składkę ubezpieczeniową zapłacił 41-letni właściciel Polskiego Fiata (FSM) 126p. Jego ubezpieczenie kosztowało zaledwie 146 zł. Czy inni kierowcy mogli liczyć na równie tanie OC?

W jakich sytuacjach przyda Ci się ubezpieczenie samochodu?

 • Ubezpieczenie samochodu na co dzień, w mieście

Nawet stojąc w korku i poruszając się bardzo powoli, możesz spowodować stłuczkę. Wystarczy chwila nieuwagi, aby niezamierzenie wjechać w tył samochodu poruszającego się przed Tobą.

 • Ubezpieczenie samochodu na dojazd do pracy

Zwłaszcza jeśli pracujesz za miastem, a swój dzień rozpoczynasz od pokonania kilkunastu czy kilkudziesięciu kilometrów ekspresówką lub autostradą do firmy, powinieneś wybrać nie tylko OC, ale także dobrowolne ubezpieczenia. Codzienna jazda zwiększa ryzyko uczestnictwa w kolizji.

 • Ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę

Jeśli w planach masz wyjazd do innego kraju, odpowiednio wcześnie zgłoś się do ubezpieczyciela o wydanie Zielonej Karty, która może być Ci potrzebna podczas podróży przez niektóre kraje, np. Albanię czy Macedonię. Wyposaż się także w autocasco i assistance. Wybierając te ubezpieczenia, zwróć uwagę na zakres terytorialny. Żeby móc liczyć na pomoc ubezpieczyciela podczas przykrego zdarzenia za granicą, polisa musi swoim zakresem obejmować całą Europę.

 • Ubezpieczenie samochodu zaparkowanego pod blokiem

Nawet pojazd, który z jakichś przyczyn stoi na miejscu parkingowym, musi mieć przynajmniej ubezpieczenie OC. Auto może bowiem stoczyć się, uderzając w zaparkowany po drugiej stronie parkingu samochód lub – co gorsza – potrącając przechodzącego za nim pieszego. Taki pojazd może zostać również skradziony albo zniszczony przez wandala czy siły przyrody. O ile w pierwszym przypadku to ubezpieczenie OC rekompensuje poszkodowanym straty, w drugiej sytuacji przyda się autocasco.

Info o autorze

Joanna Kowal
Pasjonatka słowa pisanego. Specjalność: psychologia i finanse. Moją misją jest przekładanie skomplikowanych zagadnień na język zrozumiały dla każdego. Jako redaktor Mubi.pl wspieram kierowców przy zakupie ubezpieczeń i biorę pod lupę wszelkie formalności związane z posiadaniem samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *